Image
Image

13 LIPCA 2023
CZWARTEK

9:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW | KINO ORZEŁ

11:30

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK I / KINO ORZEŁ / 126 min

Być kimś, reż. Michał Toczek, Szkoła Filmowa w Łodzi, 27 min
Portret rodzinny, reż. Dominik Chaciński, Warszawska Szkoła Filmowa, 20 min
Kiedy obróci się dom, reż. Maria Ornaf, Szkoła Filmowa w Łodzi, 29 min
Misie polarne, reż. Bartosz Stankiewicz, Szkoła Filmowa w Łodzi, 20 min
Piękna Łąka Kwietna, reż. Emi Buchwald, Studio Munka - SFP, 30 min

14:30

PEŁNOMETRAŻOWE DEBIUTY LAUREATÓW KONKURSU FILMOWA MŁODA POLSKA | KINO ORZEŁ

CHLEB I SÓL (Polska 2022, 96’)

REŻYSERIA: Damian Kocur. OBSADA: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Dawid Piejko

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

16:30

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK II / KINO ORZEŁ / 92 min

Dziecko, reż. Zuzanna Grajcewicz, Szkoła Filmowa w Łodzi,towa 21 min
Tam, gdzie płaczą ptaki, reż. Jakub Wenda, Warszawska Szkoła Filmowa, 15 min
Kot, reż. Zofia Kowalewska, Szkoła Filmowa w Łodzi, 21 min
Sprzedawca, reż. Patryk Kaflowski, Szkoła Filmowa w Katowicach, 15 min
Ballada Kyczejewska, reż. Piotr Krzysztof Kamiński, Warszawska Szkoła Filmowa, 20 min

19:00

KOBIETA NA DACHU (Polska 2022, 96’) | KINO ORZEŁ

REŻYSERIA: Anna Jadowska. OBSADA: Dorota Pomykała, Adam Bobik, Bogdan Koca

Mira Napieralska to sześćdziesięcioletnia kobieta, która na co dzień pracuje jako położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu własnych potrzeb i uczuć. Również w życiu prywatnym skupia się przede wszystkim na innych – mężu oraz dorosłym synu. Czasem jedynie wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. Te drobne, niepozorne gesty to jedyny moment, gdy Mira robi coś dla siebie. Kiedy kolejny poranek rozpoczyna się od rutynowych czynności, trudno przypuszczać, że to właśnie tego dnia kobieta zrobi coś, czego nikt po niej by się nie spodziewał. Wydarzenie to może mieć poważne konsekwencje prawne, ale być może pozwoli, by dojrzała bohaterka w końcu spojrzała na swoje życie z innej perspektywy.

„Kobieta na dachu” to aktorski popis Doroty Pomykały, która za tę rolę dostała Orła, ale doceniona została także m.in. na nowojorskim Tribeca Film Festival.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ ANNĄ JADOWSKĄ.

22:00

WIELKIE FILMY, NA WIELKIM EKRANIE | Kino w plenerze | Plac Wolności  
POKAZ FILMU W WERSJI Z POLSKIM LEKTOREM

14 LIPCA 2023
PIĄTEK

9:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW | KINO ORZEŁ

11:30

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK III / KINO ORZEŁ / 92 min

Stwór, reż. Damian Kosowski, Szkoła Filmowa w Łodzi, 21 min
Moje żyjątko, reż. Andrzej Danis, Szkoła Filmowa w Łodzi, 19 min
Wolna krowa, reż. Marek Głuszczak, Studio Munka - SFP, 28 min
Moje stare, reż. Natasza Parzymies, Warszawska Szkoła Filmowa, 24 min

14:00

SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ MARII ZMARZ-KOCZANOWICZ | KINO ORZEŁ

KAŻDY WIE KTO ZA KIM STOI (dokumentalny, Polska 1983, 6’)

Spojrzenie na Polskę "kolejkową" - fragmenty stereotypowych dialogów zarejestrowanych w gigantycznej kolejce przekształcają się w surrealistyczny bełkot. Debiut filmowy laureatki.

URZĄD (dokumentalny, Polska 1986, 16’)

Film należący do gatunku określanego mianem "kina społecznej skargi". Podobnie jak inne filmy z tej grupy, również "Urząd dotyka bolesnych, codziennych spraw, utrudniających lub nawet uniemożliwiających egzystencję części społeczeństwa. Bohaterami tego filmu są komornicy, ludzie zajmujący się egzekucją dóbr materialnych zgodnie z wyrokami wydanymi przez odpowiednie instancje. Wykonawców tych decyzji nie interesują ich "ofiary" - działają według sformalizowanych przepisów, nierzadko uciekając się do podstępu i przemocy. Główna nagroda na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

GUCZO. NOTATKI Z ŻYCIA (dokumentalny, Polska 2020, 76’)

Pełna archiwalnych smaczków historia wyklętego przez rodzinę arystokraty, żyjącego w burzliwych czasach człowieka o wielu twarzach i talentach. Kim tak naprawdę był August Zamoyski? Czerpiącym pełnymi garściami z życia miłośnikiem kobiecego piękna, sportowcem, rzeźbiarzem, obywatelem świata? Utkana z niezwykłych materiałów opowieść o jego życiu i twórczości spleciona jest ze współczesnym wątkiem, dokumentującym sprowadzenie prac Zamoyskiego do Polski. Umiejętnie wyeksponowane, są w filmie Marii Zmarz-Koczanowicz równie ważne jak fascynujący życiorys tego nietuzinkowego artysty.

16:00

WERNISAŻ WYSTAWY „CZŁOWIEK=NATURA” - GRUPA ARTEMIZJA | FOYER NDK

Lista artystek: Marta Płachta, Dominika Odrowąż, Izabela Wolska, Katarzyna Owczarek, Małgorzata Jucha, Magdalena Seredyńska, Izabela Ewa Staśkiewicz, Marta Nowacka, Gabriela Wiatr.

“Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba – ludzie odkryją, że nie można zjeść pieniędzy” - przysłowie plemienia Kri.

To indiańskie przysłowie stało się natchnieniem do stworzenia tej wystawy. Postanowiłyśmy sięgnąć po ważny obecnie temat ochrony środowiska. W naszych pracach ujęłyśmy wezwanie do tego, aby znów je szanować, zamiast bezwzględnie eksploatować. Przekonanie, że człowiek jest nadrzędnym gatunkiem jest błędne, ponieważ bez natury sobie nie poradzimy. Już czas, aby ludzie zrozumieli Naturę i nigdy więcej nie działali przeciwko niej. Plemię Lacandóna z Metzabok w Meksyku uważają, że dom to nie budynek wzniesiony przez człowieka, lecz Matka Ziemia, która daje nam wszystko, czego potrzebujemy do życia - Zapraszamy Grupa Artemizja.

19:00

UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU | KINPO ORZEŁ

LAUR CISOWY 2023: MARIA ZMARZ - KOCZANOWICZ

KONCERT KRYSTYNY TKACZ: „W DRODZE POD WIATR”

Krystyna Tkacz to artystka, która zaznaczyła wyraźnie swoje miejsce w sztuce aktorskiej. Mówi o sobie "Jestem aktorką śpiewającą a nie aktorką - piosenkarką" i to w zasadzie tłumaczy wszystko a równocześnie stawia ją w zupełnie innym wymiarze...rzadko osiągalnym dla wykonawców. Podczas wydarzenia usłyszymy kompozycje Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Komedy, Jerzego Wasowskiego, Bertolda Brechta, Kurta Tucholskyego, Piotra Bukartyka i innych. Widzowie będą mogli posłuchać piosenek mniej znanych takich jak „Paczka”, „Odrobinka winka”, „Wyszła sobie kurwa pod latarnię”, „Pijacka piosenka”, „Dama z awansu”, „Jeżeli miłość jest”, ale także wspólnie z artystką zaśpiewać piosenki takie jak: „Ja nie chcę spać”, „Uciekaj moje serce”, „Drań”, czy „Ubóstwiam drakę”. Ta muzyczna prezentacja to skromny wybór z dotychczasowych dokonań Krystyny Tkacz na niwie piosenki, która jest jej żywiołem. Tomasz Raczek napisał o artystce: „Gdyby Krystyna Tkacz występowała na Broadwayu, zapewne nie tylko byłaby jego gwiazdą, ale już dawno pisano by utwory specjalnie dla niej.”



22:00

WIELKIE FILMY, NA WIELKIM EKRANIE | Kino w plenerze | Plac Wolności  
POKAZ FILMU W WERSJI Z POLSKIM LEKTOREM

15 LIPCA 2023
SOBOTA

9:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW | KINO ORZEŁ

11:00

FILM NIESPODZIANKA | KINO ORZEŁ

Specjalny seans filmowy, zaproponowany przez dyrektora artystycznego festiwalu. Dla Krzysztofa Spóra, spotkanie z tym filmem to była duża niespodzianka. Czy widzowie „Lata z Muzami” podzielą jego zachwyt?

13:30

SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ MARII ZMARZ-KOCZANOWICZ (i jej ucznia) | KINO ORZEŁ

DWORZEC GDAŃSKI (dokumentalny, Polska 2007, 55’)

REŻYSERIA: Maria Zmarz-Koczanowicz. SCENARIUSZ: Teresa Torańska

Próba zmierzenia się z bolesnymi wydarzeniami roku 1968 - wybuchem antysemickiej histerii, która doprowadziła do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia. Od 20 lat emigranci spotykają się w izraelskim kurorcie Aszkelon położonym nad Morzem Śródziemnym. Od ich wyjazdu minęło 37 lat, a Polska jest nadal obecna w ich domach. Opowieści emigrantów wzbogacono unikalnymi materiałami archiwalnymi.

MOJA SIOSTRA (dokumentalny, Polska 2023, 30’)

REŻYSERIA: Mariusz Rusiński

Reżyser kieruje obiektyw kamery na swoich najbliższych w najbardziej intymnych chwilach i próbuje wychwycić punkty zapalne oraz źródła konfliktów i braku wzajemnego zrozumienia.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z TWÓRCAMI FILMÓW, MARIĄ ZMARZ-KOCZANOWICZ I MARIUSZEM RUSIŃSKIM.

16:30

NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI (komedia/kryminał, Polska 2022, 107’) | KINO ORZEŁ

REŻYSERIA: Maciej Kawalski. OBSADA: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski, Sebastian Stankiewicz

Jest rok 1914. Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski) - cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy - budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej hulance. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa… Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Na ich drodze staje między innymi nietuzinkowy policjant, zafascynowany światem małych żołnierzyków (Sebastian Stankiewicz). „Niebezpieczni dżentelmeni” to sprawnie zrealizowana, awanturnicza opowieść z barwnymi postaciami (te często cytują swoje własne dzieła!), scenografią oraz kostiumami z epoki. Film doskonale oddaje ducha Młodej Polski - pełnego plotek i używek, tętniącego życiem świata artystycznej bohemy, której nieobce były idee patriotyczne i niepodległościowe.

BYĆ KIMŚ (Polska 2023, 27’)

REŻYSERIA: Michał Toczek. OBSADA: Sebastian Stankiewicz, Jowita Budnik, Klara Bielawka

Wiktor to zwykły facet, elektryk, który wprowadza się z rodziną do nowego mieszkania. Wkrótce bohaterowie dowiadują się, że mieszkanie należało kiedyś do Lecha Wałęsy. Żona Wiktora, Sylwia, postanawia zmienić ich nowy dom w muzeum, a męża w odtwórcę roli byłego prezydenta. Jej obsesja zmusza Wiktora do konfrontacji z legendą Lecha Wałęsy.

Jedna z najlepszych krótkometrażowych polskich produkcji 2023 roku, doceniona m.in. na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym i na 42. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z SEBASTIANEM STANKIEWICZEM.



19:30

SEANS SPECJALNY: KINO NIEZALEŻNE CIĄGLE ŻYJE! | KINO ORZEŁ

MIASTO NOCĄ. POWRÓT RZEŹNIKA Z NIEBUSZEWA (thriller, Polska 2023, 122’)

REŻYSERIA Paweł Lewandowski OBSADA: Marcin Laskowski, Zdzisław Dolata, Mariusz Kałamarz

Zwykłą szarą codzienność przerywa zabójstwo młodej dziewczyny, które staje się początkiem serii brutalnych morderstw. Owiane złą sławą Niebuszewo, znów zaczyna wzbudzać strach wśród mieszkańców Szczecina. Miejscowa policja zaś zostaje wystawiona na próbę. Okazuje się jednak kompletnie bezradna w obliczu działania tajemniczego mordercy, który umiejętnie wykorzystuje wadliwość systemu. Jak zatem powstrzymać zabójcę i przerwać ciąg makabrycznych zdarzeń?

SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM PAWŁEM LEWANDOWSKIM.

22:00

WIELKIE FILMY, NA WIELKIM EKRANIE | Kino w plenerze | Plac Wolności  
POKAZ FILMU W WERSJI Z POLSKIM LEKTOREM

16 LIPCA 2023
NIEDZIELA

09:00

PRZEGLĄD FILMOWYCH PRZEBOJÓW DLA MŁODYCH WIDZÓW | KINO ORZEŁ

11:00

OSIEM GÓR (Le otto montagne, dramat, Włochy/Belgia/Francja/Wielka Brytania, 147’) | KINO ORZEŁ

REŻYSERIA: Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch. OBSADA: Alessandro Borghi, Luca Marinelli, Filippo Timi

Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

„Osiem gór”, najnowszy film twórcy „Mojego pięknego syna”, to ekranizacja bestsellerowej powieść Paulo Cognettiego. Jednak sercem opowieści jest uchwycona z wrażliwością obrazów Terrence'a Malicka relacja człowieka z przepiękną, majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęciom inspirowanym „Into the Wild” udało się oddać zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie. „Osiem gór” to wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i miłości – platonicznej, ale mocniejszej niż jakakolwiek skała, na którą można by się wspiąć.

14:00

ULA (dokumentalny, Polska 2023, 72’) | KINO ORZEŁ

REŻYSERIA: Agnieszka Iwańska

„To jest kolebka naszej ukochanej muzyki. Tam musimy się sprawdzić” – w taki sposób Michał Urbaniak przekonał polską wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, żeby wyruszyła z nim na podbój USA. Film jest zapisem tej fascynującej i burzliwej podróży, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę – skądinąd wyborną gawędziarkę. Jego tworzywem są archiwalia przybliżające PRL lat 60. czy Nowy Jork w latach 70. i 80. oraz sama muzyka. Słuchając scatowych wokaliz, poznajemy Dudziak jako kobietę, imigrantkę i przede wszystkim nadzwyczajną artystkę, tworzącą z największymi osobowościami jazzu.

Film zdobył nagrodę główną w konkursie DocFilmMusic na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ AGNIESZKĄ IWAŃSKĄ.

17:00

SŁOŃ (dramat, Polska 2022, 89’) | KINO ORZEŁ

REŻYSERIA: Kamil Krawczycki. OBSADA: Jan Hrynkiewicz, Paweł Tomaszewski, Ewa Skibińska

Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM KAMILEM KRAWCZYCKIM.

20:00

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU | KINO ORZEŁ

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE FILMOWA MŁODA POLSKA

PRZEDPREMIEROWY I SPECJALNY SEANS FILMU:

MIAŁO CIĘ NIE BYĆ (Polska 2023, 90’)

REŻYSERIA: Jakub Michalczuk. OBSADA: Sonia Szyc, Borys Szyc

Opowieść o młodej, 17-letniej dziewczynie, która konfrontując się z trudnym życiowym tematem, wkracza do świata ojca, z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. To zderzenie dwóch pokoleń i całkowicie różnych sposobów patrzenia na świat daje nadzieję na porozumienie, poznanie się na nowo i odbudowanie zepsutych relacji.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE SPOTKANIE Z SONIĄ SZYC I…

* wydarzenie tylko na zaproszenia, dodatkowe wejściówki dostępne w miarę wolnych miejsc na sali

- Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, odwołania pokazów lub przeniesienia miejsca seansów.

- Fotografie i nagrania wykonane podczas wydarzenia zostaną opublikowane na stronach organizatora, patronów medialnych, na portalach społecznościowych oraz materiałach promocyjnych 8organizatora.

- Organizatorami wydarzenia są Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla.

- Wstęp na wszystkie filmowe pokazy jest bezpłatny.

{nomultithumb}

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568




Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.