Goście Festiwalu 2023
MARIA ZMARZ-KOCZANOWICZ
Maria Zmarz-Koczanowicz to czołowa polska dokumentalistka i wnikliwa obserwatorka naszej rzeczywistości. Stworzyła dokumenty biograficzne m.in. o Krzysztofie Kieślowski, Jerzym Grotowskim, Leszku Kołakowskim, Adamie Michniku, Auguście Zamoyskim, a obecnie pracuje nad filmem o Andrzeju Wajdzie. Jest autorką kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, w większości z nich była również autorką scenariuszy. Ma w swoim dorobku również spektakle Teatru TV i jeden film fabularny. Jest absolwentką malarstwa ASP we Wrocławiu, a także reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest profesorem w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w której dziś także wykłada. Laureatka Lauru Cisowego w 2023 roku.
KRYSTYNA TKACZ
Popularna aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. W latach 1972-74 występowała w Teatrze Polskim w Poznaniu. Potem występowała w teatrach warszawskich: Rozmaitości (1974-79), Komedia (1979-82), Współczesnym (1982-88). Od 1988 roku aktorka Teatru Ateneum w Warszawie. Na „Lecie z Muzami” wystąpi z recitalem.
ANNA JADOWSKA
Reżyserka filmowa, jedna z najoryginalniejszych współczesnych reżyserek, autorka "Z miłości", "Dzikich róż" i "Kobiety na dachu". Jej kolejne produkcje wywołują w Polsce głośne dyskusje. W Nowogardzie zaprezentuje swój najnowszy film.
SONIA SZYC
Młoda aktorka, która zadebiutowała główną rolą w filmie „Miało cię nie być”. Za występ ten otrzymała Nagrodę "Rising Star" dla najlepszego aktorskiego debiutu w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych festiwalu Off CAamera za "naturalny talent i łatwość odegrania złożonych emocji postaci przechodzącej przez ciężki osobisty dylemat w młodym wieku. Wierzymy w to, że ta rola to początek długiej i wspaniałej kariery". Córka Borysa Szyca, z którym wystąpiła w filmie „Miało cię nie być”.
KRZYSZTOF GIERAT
W latach 2005-08 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W latach 2007-09 prezes Fundacji "Film Polski". Dyrektor artystyczny Krakowskiego Festiwalu Filmowego, wcześniej także dyrektor Agencji Filmowej TVP oraz Dyrektor Generalny SFP. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Na „Lecie z Muzami” członek jury konkursu Filmowa Młoda Polska.
AGNIESZKA IWAŃSKA
Dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Prawa i Administracji. Ukończyła kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Prowadziła telewizyjny magazyn kulturalny „Sztukateria”, „Jazda kulturalna” oraz „Rozmowy niepolityczne”. Autorka monodramu „Życie to nie grzech” na podstawie autobiografii Urszuli Dudziak. Od 2005 jest członkinią Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Film „Ula” jest jej debiutem reżyserskim i z tą produkcją przyjedzie do Nowogardu.
MARIUSZ RUSIŃSKI
Absolwent Szkoły Wajdy oraz Scenariopisarstwa PWSFTviT w Łodzi. Obecnie student Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego debiutancki film pt. "Julia nad morzem" miał premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Aktualnie Mariusz rozwija swój pełnometrażowy film fabularny w ramach kursu scenariopisarskiego "Atelier scenariuszowe", a także pracuje nad krótkometrażową fabułą w Szkole Filmowej w Łodzi. Jeden z jego najnowszych filmów krótkometrażowych, „Moja siostra”, zobaczymy na festiwalu.
SEBASTIAN STANKIEWICZ
Sebastian Stankiewicz polski aktor i artysta kabaretowy. Laureat nagrody za najlepszą rolę drugoplanową w filmie „Pan T.” na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znany z licznych ról w serialach, filmach kinowych i sztukach teatralnych. Bardzo rozpoznawalny aktor, który do Nowogardu zawita, aby zaprezentować dwie swoje najnowsze role, w filmach „Niebezpieczni dżentelmeni” i „Być kimś”.
PAWEŁ LEWANDOWSKI
Paweł Lewandowski był autorem plakatu 24. Festiwalu „Lato z Muzami”, tamtemu festiwalowi towarzyszyła wystawa jego prac, którą cały czas można oglądać w Nowogardzkim Domu Kultury. Wcześniej pracował przy kilku projektach dokumentalnych, ale przede wszystkim przy docenionej na festiwalu w Cannes „Arce” w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa. Paweł Lewandowski jest też wykładowcą na Akademii Sztuki w Szczecinie, udziela się artystycznie w przestrzeni miejskiej stolicy województwa zachodniopomorskiego. Na festiwalu „Lato z Muzami” zaprezentuje swój pełnometrażowy debiut fabularny, w całości zrealizowany w Szczecinie thriller „Miasto nocą. Powrót rzeźnika z Niebuszewa”.
KAMIL KRAWCZYCKI
Reżyser, scenarzysta, montażysta. Ukończył Reżyserię podyplomową w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz kierunek Script w Szkole Wajdy. Autor kilkunastu teledysków oraz dwóch filmów krótkometrażowych prezentowanych na międzynarodowych festiwalach filmowych („Mój koniec świata”, „Ktoś zostanie ostatni”).