Image
Image

BLOK I: OBLICZA POLSKI, środa, 13 lipca 2022, godz. 12:30, Kino Orzeł, czas trwania bloku: 107 min
Polska po pandemii, Polska podziałów, nadziei, rozczarowań. Polska, w której trzeba być idealnym, pięknym, młodym, zawsze uśmiechniętym. Jak nasz kraj widzą twórcy krótkich fabuł? Czego się boją? Co ganią, co chwalą, o jakiej Polsce śnią, a jakiej nie chcą?

WARZYWA I OWOCE, Polska 2021/26 min, reż. Maciej Jankowski
Jeden z 21 najlepszych studenckich filmów fabularnych z całego świata według Brytyjskiej Akademii Filmowej. Pouczająca i poruszająca opowieść o synu zatroskanym o matkę w świecie, gdzie każdy powinien wyglądać jak instagramowa trendsetterka.


PŁOT, Polska 2022/27 min, reż. Tomasz Wolski
Trzecia krótka fabuła w dorobku uznanego dokumentalisty i operatora, który w Nowogardzie gościł już m.in. z filmem „1970”. Tym razem autor zabiera nas na polską prowincję, gdzie za płotem stadniny skrywane są czułe i nieakceptowane przez lokalną społeczność tajemnice.


FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA, Polska 2022/29 min, reż. Jakub Radej
Po zanurzonych w PRL-owskiej rzeczywistości „Rykoszetach” (2019) Jakub Radej rzuca wyzwanie współczesności i na polski grunt przenosi amerykańską tragedię. Czy taki scenariusz jest u nas możliwy? To prowokacja czy przeczucie?


OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA, Polska 2022/25 min, reż. Adam Ziajski
Związany z Poznaniem, znany z teatralnych poszukiwań, śmiały eksperymentator Adam Ziajski zmienia medium i bierze do ręki kamerę. Co ma do powiedzenia o Polsce czasu pandemii i sporów politycznych?

BLOK II: KONFRONTACJE, środa, 13 lipca 2022, godz. 16.00, Kino Orzeł, czas trwania bloku: 118 min
Bohaterowie zderzeni z własnymi marzeniami, wspomnieniami, bólem, samotnością, miłością. W życiu nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, ale czy to oznacza, że nie może już być dobrze?

ADA, Polska 2022/10 min, reż. Zlata Veresniak
Głos kina niezależnego. Delikatna czarno-biała, zanurzona w tańcu, muzyce i uczuciach opowieść. Tytułowa Ada szuka sposobu na pogodzenie się z traumą po stracie.  


KAMERALNA OPOWIEŚĆ
, Polska 2021/24 min, reż. Michał Piotrowski
Sentymentalna podróż do czasu, kiedy codzienność rejestrowaliśmy na kasetach VHS. Tylko czy wszystkie te wspomnienia naprawdę chcemy zachować? Pojawienie się energicznej sąsiadki w życiu Ireneusza powoduje, że mężczyzna musi skonfrontować się ze swoją przeszłością.


SYNTHOL, Polska 2021/25 min, reż. Piotr Trojan
Wyjście spod maminej spódnicy nie jest łatwe. Przekonuje się o tym Eryk, chłopak, który marzy o karierze kulturysty. Za i przed kamerą znany z filmu „25 lat niewinności” Piotr Trojan, nie tylko utalentowany aktor, ale i dramaturg.

STAGNANT, Polska 2021/18 min, reż. Konrad Kultys
Dostrzeżona na festiwalach kina niezależnego m.in. we Francji i Wenezueli, utrzymana w szorstkim, realistycznym tonie historia trudnej relacji dwóch braci, z których jeden zmaga się z niepełnosprawnością.


DIABEŁ, Polska 2022/19 min, reż. Jan Bujnowski
Polska lat 90. kojarzy się nam głównie z przemianami ustrojowymi i przemianami gospodarczymi, kryzysem finansowym. Jan Bujnowski dostrzega jednak inny element tego czasu – kiedy dookoła wszystko się wali, budzą się zjawy. Jedną z nich spotyka Jadwiga Jankowska-Cieślak.


VIVALDI. STABAT MATER, Polska 2022/22 min, reż. Sebastian Pańczyk
Taki film w Konkursie jeszcze nie gościł. Filmowa ilustracja opery  Vivaldiego w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego i Capelli Cracoviensis. Muzyka jest tutaj ilustracją zdarzeń, w których motyw Matki Bolejącej zostaje autorsko zinterpretowany i osadzony w bliżej nieokreślonej współczesności. Wizualna i muzyczna uczta.

BLOK III: DRESZCZ EMOCJI. KINO GATUNKU, czwartek, 14 lipca, godz. 12.30, Kino Orzeł, czas trwania bloku: 128 min
Alfred Hitchcock powtarzał, że film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem emocje mają rosnąć. Często narzekamy, że za mało jest w Polsce dobrego kina gatunkowego, filmów, które są świetną rozrywką, ale potrafią wnieść coś do naszego życia. Sprawdzamy!

W KRĘGU, Polska 2022/23 min, reż. Jan Naszewski
To miał być dobry, błogi wieczór, który pozwoli uwolnić się od stresu i złych emocji. Monika do poprowadzenia spotkania w kręgu bardzo solidnie się przygotowała. Wynajęła przyjazną przestrzeń, przyniosła Pana Żabę – ogromnego pluszaka, który przyjmie każdy cios. Prawie każdy…


LOTERIA, Polska 2022/19 min, reż. Patryk Kaflowski
Po „Dniu Matki” Patryk Kaflowski powraca do Konkursu z enigmatycznym thrillerem, inspirowanym m.in. „Zamkiem” Franza Kafki. Późna noc. Notariusz przyjeżdża do hotelu w celu przeprowadzenia loterii. Wśród uczestników panuje nerwowa atmosfera. I nikt właściwie nie chce wygrać...


FUNERALIA, Polska 2022/15 min, reż. Bartłomiej Błaszczyński
Podszyta czarnym humorem komedia o miłości większej niż śmierć i o fatalnym zauroczeniu niczym z mafijnej opowieści. Ze szpadlem w dłoni na ekran wkracza Piotr Głowacki.


MARTWE MAŁŻEŃSTWO, Polska 2022/19 min, reż. Michał Toczek
Delikatna love story. Sebastian Stankiewicz i Marta Ścisłowicz poznają się na polu bitewnym, na którym grają tytułowe martwe małżeństwo. On ma doświadczenie w takich rolach. Ona debiutuje. Gościnnie na ekranie reżyser bardzo w Nowogardzie lubiany – rozpoznacie go?


OSTATNI FILM PRZED KOŃCEM ŚWIATA, Polska 2021/21 min, reż. Agnieszka Kalińska
Gdyby świat miał się skończyć jutro, jaki film wybralibyście na ostatni seans? W starym kinie Dominiki możliwości jest wiele. Ale może zamiast kina – wybierze inną przygodę i pójdzie za Wandą? Film, stworzony (w większości) przez kobiety, jest manifestacją dziewczyńskiej siły i wrażliwości.

VICTORIA, Polska 2022/28 min, reż. Karolina Porcari
Czasami wystarczy napisać tylko nazwiska aktorów: Katarzyna Figura, Małgorzata Bogdańska i Piotr Cyrwus. W tle, patrzący ze ściany Marszałek Piłsudski. Na planie pierwszym niewinnie różowe zawiniątko, które wprowadzi dużo zamieszania w życiu Amelii. Srebrny Smok z Krakowa otwiera przed filmem oscarową drogę. Uda się?


NA WIEKI, Polska 2021/3 min, reż. Aleksandra Kamińska
Magiczna miniatura stworzona na podstawie obrazu „The Stormy Weather” autorstwa niemieckiego malarza Michaela Sowy. Podczas upalnego, letniego dnia, w mieszkaniu długoletniego małżeństwa dzieją się niezwykłe zjawiska. Wszystkiemu przygląda się pies.

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.