Image
Image
LzM | „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na „Lecie z Muzami”

LzM | „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na „Lecie z Muzami”

To będzie jeden z najbardziej niezapomnianych filmów prezentowanych na festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie.

14-letnia praca Mariusza Wilczyńskiego to wydarzenie w skali światowej, zdobywca Złotych Lwów festiwalu w Gdyni w 2020 roku, faworyt polskich Oscarów, ulubieniec krytyków i film, który zachwyca wrażliwą publiczność. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” trzeba zobaczyć w kinie!

Spotkanie z filmem „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to spore wyzwanie i wielka nagroda w zamian. Słynny polski twórca animacji po 14 latach pracy zrealizował pełnometrażowe dzieło sztuki, które wymyka się klasycznym próbom oceny dzieła filmowego, opowiedział w nim o sobie, zaprosił do swojego świata i jest to podróż z pogranicza filmowej magii i metafizyki. Jeśli kino może zbliżać do drugiego człowieka, jeśli potrafi wejść do duszy i głowy jego autora, to wtedy mamy do czynienia z czymś WIELKIM. Taki film zrealizował Mariusz Wilczyński i tylko w kinie można docenić jego siłę. Jestem nim zachwycony! – mówi Krzysztof Spór, Dyrektor Artystyczny 24. Festiwalu Filmowego „Lato z Muzami.

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. 

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

24. Festiwal Filmowy „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 12-18 lipca. Organizatorami festiwalu są  Urząd Miejski w Nowogardzie oraz Nowogardzki Dom Kultury. Zapraszamy!  (ks)

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.