Image
Image
LzM | „Malowany ptak” wydarzeniem „Lata z Muzami”

LzM | „Malowany ptak” wydarzeniem „Lata z Muzami”

„Malowany ptak” w reżyserii Václava Marhoula, ekranizacja powieści Jerzego Kosińskiego, miała być jednym z wydarzeń zeszłorocznego festiwalu „Lato z Muzami”, ale pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom.

Seans tego wstrząsającego filmu odbędzie podczas tegorocznego „Lata z Muzami”.

„Malowany ptak” to swobodna ekranizacja powieści Jerzego Kosińskiego, pozycja ta do dziś budzi wielkie emocje i jest źródłem licznych dyskusji na temat historii tam opowiedzianej i wartości jakie sobą przedstawia. To bezkompromisowe kino, które nie da o sobie zapomnieć długo po seansie – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny festiwalu. W jednej z ról wystąpił Lech Dyblik, a na planie pojawili się także Stellan Skarsgård, Udo Kier i Harvey Keitel.

„Malowany ptak” to długo oczekiwana adaptacja wstrząsającej powieści Jerzego Kosińskiego pod tym samym tytułem – gorzkiego rozrachunku pisarza z latami wojny i Holocaustu. Żydowski chłopiec, pozostawiony bez rodziców, stara się przeżyć… Prace nad filmem rozpoczęły się w 2010 roku. W 2013 jego scenariusz otrzymał Specjalne Wyróżnienie w konkursie ScriptTeast. Światowa premiera dramatu odbyła się na festiwalu w Wenecji w 2019 roku, potem film zdobył jedną z nagród na festiwalu Camerimage. "Malowany ptak" był oficjalnym kandydatem Czech do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy i znalazł się na skróconej liście kandydatów. Był też zdobywcą głównych nagród podczas zeszłorocznego rozdania Czeskich Lwów, odpowiednika Oscarów u naszych południowych sąsiadów.

Film był międzynarodową koprodukcją i choć początkowo miał być realizowany we współpracy z polską kinematografią, ostatecznie rodzimi producenci wycofali się z tej realizacji. „Malowany ptak” powstał więc z połączonych sił Czechów, Słoweńców i Ukraińców.

Od swojej premiery na festiwalu w Wenecji we wrześniu 2019 roku „Malowany ptak” pokazywany był na wielu światowych festiwalach, odwiedził także kilka takich wydarzeń w Polsce. Nigdy jednak nie trafił do regularnej dystrybucji w naszym kraju i seans w Nowogardzie będzie ciągle jednym z nielicznych pokazów filmu na dużym kinowym ekranie. (ks)

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.