Image
Image
LzM | Ślady naszej obecności…

LzM | Ślady naszej obecności…

W dniach 06 - 14.07.2019 r. odbył się XXII Plener Malarski pod tytułem „BARWY ZIEMI NOWOGARDZKIEJ, w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia”.

Po ubiegłorocznym plenerze, który odbył się we wsi Kulice, kolejny przystanek to wieś Długołęka. Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1274 roku. Z okresu średniowiecza przetrwały w Długołęce fragmenty owalnicowego rozplanowania, kościół parafialny z przełomu XV/XVI w. z kamieni granitowych, znajdują się tu także inne obiekty wpisane do rejestru zabytków: Krajobrazowy park dworski z I połowy XIX w. i wiele ciekawych obiektów, jak przedwojenne dworki z interesującą architekturą, z ciekawymi elementami wzornictwa drzwi, okien, ganeczków. Wieś jest piękna - podziwiałyśmy granitowe i ceglane mury i murki z porastającym bluszczem, wiekowe, okazałe dęby przy kościele, urokliwe pola, sady owocowe, zagrody z zabudową muru pruskiego, z inwentarzem gdaczących kur, piejących kogutów i pasących się krów na rozległych pastwiskach oraz pola z dojrzałym zbożem, kwiatami o zachodzie i wschodzie słońcu. Te wyjątkowe miejsca i obiekty, krajobrazy, aż prosiły o to, żeby je uwiecznić na płótnie. Przez 8 dni pleneru powstało 20 obrazów malowanych na płótnie i jedwabiu. Stanowią one swoisty dokument, są namacalnym śladem tego, jak piękna jest nowogardzka ziemia. Niech będą więc zaproszeniem i promocją wyjątkowego miejsca, jedynej takiej wsi w Polsce.

Dziękujemy za zaproszenie i gościnność, za nowe znajomości, za spotkanie w cudownym miejscu i czasie jakim jest Festiwal Filmu Muzyki i Malarstwa „Lato z Muzami” 2019. Wielkie podziękowania Panu Robertowi Czapli – Burmistrzowi Nowogardu i Pani Anecie Drążewskiej – Dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury oraz Panu Jackowi Jankowskiemu – Sołtysowi, a także wspaniałym mieszkańcom wsi Długołęka.

Wernisaż podsumowujący zmagania plenerowe odbył się 13.07.2019 r., w Nowogardzkim Domu Kultury. Do obejrzenia wystawy zapraszamy do połowy października b.r.
Uczestnicy Pleneru Malarskiego: 
• Sylwia Godowska (Szczecin), 
• Agata Pełechaty (Szczecin), 
• Małgorzata Buca (Szczecin), 
• Katarzyna Raczkowska (Koszalin), 
• Dominika Odrowąż (Szczecin),
• Marianna Ruszczyńska (Szczecin), 
• Anna Tkacz (Koszalin),
• Ewa Miśkiewicz Żebrowska (Koszalin), 
• Magdalena Jankowska (Sopot),
• Janina Kołodzińska (Golczewo).


Janina Kołodzińska – Kurator organizacyjny pleneru 2019

Zdjęcia: Franciszek Karolewski

lzm2018plenerzdj.zbiorcze
Zapraszamy do galerii

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.