Image
Image
Image
,,BYĆ KIMŚ", SEBASTIAN STANKIEWICZ i SONIA SZYC NA FINAŁ 26.,,LATA z MUZAMI"

,,BYĆ KIMŚ", SEBASTIAN STANKIEWICZ i SONIA SZYC NA FINAŁ 26.,,LATA z MUZAMI"

To były intensywne cztery dni na 𝟮𝟲. 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂 𝗙𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗠𝘂𝘇𝘆𝗸𝗶 𝗠𝗮𝗹𝗮𝗿𝘀𝘁𝘄𝗮 „𝗟𝗮𝘁𝗼 𝘇 𝗠𝘂𝘇𝗮𝗺𝗶”. W Nowogardzie zaprezentowano 30 filmów, z publicznością spotkali się znakomici twórcy polskiego kina, były akcenty muzyczne i malarskie, były rozmowy do późnych godzin i wielkie emocje.

„𝗕𝘆ć 𝗸𝗶𝗺ś” 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł𝗮 𝗧𝗼𝗰𝘇𝗸𝗮 wygrał 9. Konkurs Filmowa Młoda Polska, 𝗦𝗲𝗯𝗮𝘀𝘁𝗶𝗮𝗻 𝗦𝘁𝗮𝗻𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇 𝗼𝗱𝗲𝗯𝗿𝗮ł 𝗡𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱ę 𝗦𝗽𝗲𝗰𝗷𝗮𝗹𝗻ą „𝗥𝗼𝗯𝗶 𝘀𝘄𝗼𝗷𝗲”, a zjawiskowa 𝗦𝗼𝗻𝗶𝗮 𝗦𝘇𝘆𝗰 zaprezentowała swój znakomity aktorski debiut w gorąco przyjętym na festiwalu filmie „𝗠𝗶𝗮ł𝗼 𝗰𝗶ę 𝗻𝗶𝗲 𝗯𝘆ć”.

 

Tegoroczna edycję festiwalu odwiedziło kilka tysięcy widzów! Z festiwalową publicznością spotkali się na festiwalu m.in. Anna Jadowska („Kobieta na dachu”), Krystyna Tkacz (wspaniały recital na otwarcie), Kamil Krawczycki („Słoń”), Agnieszka Iwańska („Ula”), wspomniana Sonia Szyc, laureatka nagrody za osiągnięcia artystyczne Maria Zmarz-Koczanowicz i jej uczeń Mariusz Rusiński z filmem „Moja siostra” oraz Paweł Lewandowski z niezależnym „,Miastem nocą”, które wywołało największe poruszenie na festiwalu „Lato z Muzami”.

Corocznie flagowym wydarzeniem „Lata z Muzami” jest konkurs fabularnych polskich filmów krótkometrażowych Filmowa Młoda Polska, a zainteresowanie tymi propozycjami na festiwalu stale rośnie. O Grand Prix i nagrodę 3500 złotych zmierzyło się w tym roku 14 filmów. Jury w składzie: Krzysztof Gierat (dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego), Przemysław Lewandowski (dyrektor artystyczny Ińskiego Lata Filmowego) oraz Anna Serdiukow (widedyrektor Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film) podjęło jednogłośnie decyzję o nagrodzeniu filmu „Być kimś” w reżyserii Michał Toczka. W uzasadnieniu nagrody napisano: “Za zręczne wpisanie wielkiej Historii kraju w małą codzienność rodziny i piękną opowieść o tym, że każdy z nas może grać rolę główną we własnym życiu, a nie tylko w nim statystować”. Nagrodę w imieniu reżysera odebrał odtwórca głównej roli w tym filmie, Sebastian Stankiewicz.

Swoją nagrodę przyznali również członkowie Jury Młodzieżowego. Ewa Krzak, Iga Pietruczyk oraz Maciej Wojtacki, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, postawili na zgoła inną tematykę i stylistykę. Wybrali film “Stwór” w reżyserii Damiana Kosowskiego. To dramatyczna opowieść traktująca o trudnym świecie dorosłych z perspektywy dziecka. “Za ukazanie relacji i postaw międzyludzkich w stanie głębokiej depresji oraz zderzenie choroby psychicznej z beztroskim światem dziecka" - swój werdykt uzasadnili młodzi jurorzy.

Podczas festiwalu organizatorzy przyznali też Specjalną Nagrodę „Robi swoje”, którą honorowani są przyjaciele festiwalu, osoby o niezwykłej osobowości i życzliwości, twórcy o otwartym sercu, podążający własną drogą twórczą, podziwiani za naturalność i ciepło, profesjonalizm i talent. W tym roku to wyróżnienie otrzymał aktor Sebastian Stankiewicz, który nie krył swojego wzruszenia i zaskoczenia niespodzianką przygotowaną przez organizatorów „Lata z Muzami”.

Finałowym akcentem 26. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” był pokaz przedpremierowy filmu „Miało cię nie być” w reżyserii Jakuba Michalczuka oraz spotkanie z odtwórczynią głównej roli Sonią Szyc. Piękna, młoda aktorka pięknie zaprezentowała się na festiwalu, ale przede wszystkim wspaniale zaprezentowała się na ekranie u boku swojego ojca, Borysa Szyca. Podczas spotkania z Sonią Szyc nie mogło więc zabraknąć pytań o tę współpracę, ale też o plany młodej artystki. „Miało cię nie być” wyraźnie poruszyło festiwalową publiczność, która z zainteresowaniem obejrzała przejmującą opowieść o relacji córki z ojcem, z ważnym społecznie tematem w tle. W ocenie widzów, Sonia Szyc nie tylko nie ustępowała aktorskiej klasie swojemu ojcu, ale też rzuciła mu znaczące zawodowe wyzwanie. Pobyt młodej aktorki skwitowano na festiwali gorącymi brawami.

Podobnie było podczas innych spotkań twórców z życzliwą i otwartą publicznością festiwalu w Nowogardzie. Do ważnych spotkań rozmów doszło z Anna Jadowską, Marią Zmarz-Koczanowicz, Agnieszką Iwańską, Kamilem Krawczyckim, Sebastianem Stankiewiczem czy Mariuszem Rusińskim. Artyści wyjechali z „Lata z Muzami” wyraźnie poruszeni, nie tylko legendarną gościnnością gospodarzy, ale też wspaniałą publicznością oraz spotkaniami, z których wiele zostanie tutaj zapamiętanych na długo.

Tegoroczna edycja dobiegła końca, a 𝟮𝟳. 𝗙𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹 𝗙𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗠𝘂𝘇𝘆𝗸𝗶 𝗠𝗮𝗹𝗮𝗿𝘀𝘁𝘄𝗮 „𝗟𝗮𝘁𝗼 𝘇 𝗠𝘂𝘇𝗮𝗺𝗶” 𝗼𝗱𝗯ę𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶ę 𝘄 𝗱𝗻𝗶𝗮𝗰𝗵 𝟴-𝟭𝟰 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗿𝗼𝗸𝘂 i zgodnie z deklaracją organizatorów, planowany jest powrót do tygodniowej formy wydarzenia, w rozbudowanej formule artystycznej.

Organizatorami Festiwalu są: Nowogardzki Dom Kultury z dyrektor Anetą Drążewską na czele i Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Za program artystyczny „Lata z Muzami” od 10 lat odpowiada Krzysztof Spór, dziennikarz i animator kultury. (ks)

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.