#młodemuzypiszą  Czy naprawdę śniegu już nigdy nie będzie?

#młodemuzypiszą Czy naprawdę śniegu już nigdy nie będzie?

Komedia, tragedia czy może wielka metafora?

Wczorajszy blok popołudniowo-wieczorno-nocny był poruszający emocjonalnie. „Nie wiem czy wszystko nam się udało” – powiedział Jarosław Kamiński montażysta filmów „Śniegu już nigdy nie będzie” i „Aida”. Wątpliwości pozbawiła go zdecydowanie nowogardzka widownia. Odbiorcy reagowali niemal samoczynnie na różne pod względem emocjonalnego napięcia sceny filmu Małgorzaty Szumowskiej.

Twórcy przedstawili nam humor niebanalny, tkwiący gdzieś w kontraście pomiędzy samotnym, wyobcowanym mężczyzną ukraińskiego pochodzenia a samotnością i pustką współczesnych nowobogackich. W filmie nie zabrakło scen magicznych i symbolicznych, które zmuszały widzów do podjęcia próby interpretacji historii Żeni – człowieka obdarzonego (a może napromieniowanego?).

,,W nowoczesnym świecie doszło do bestialstwa, masakry...”

Kolejny film, poruszający dramat Jasmily Žbanića “Quo Vadis. Aida?” nie pozostawił dla widzów chwili wytchnienia. To jeden z tych obrazów, po których słowa zwyczajnie stają w gardle, a cisza ogarnia głowę. Wstrząsająca wizja, mocny portret momentu historycznego, a w tym wszystkim klucz emocjonalny- rodzina, której los stoi pod znakiem zapytania.

Po prezentacji obu produkcji odbyło się spotkanie z naszym gościem Jarosławem Kamińskim, który dał widowni szansę bliższego zapoznania się z przestawionymi historiami oraz odpowiadał na pytania publiczności. Na koniec interesującej rozmowy bardzo ciepło wypowiedział się o nowogardzianach i naszym małym mieście.

“Bardzo dobrze się tutaj czuję. To jest fajne miasto, ja bardzo lubię takie sytuacje jak ta(…) Jest mi bardzo bliskie, tu można się spotkać z normalnymi ludźmi. Cieszę się, że mogłem porozmawiać z publicznością. Ta rozmowa była żywa i dość intensywna. Często na dużych festiwalach nie wygląda to tak dobrze jak tu!”

Z kolei nocny pokaz plenerowy to niesamowita podróż w czarodziejski świat kankana, orgia barw i dźwięków, kolorowy zawrót głowy, dekadencki Paryż i …. Miłość. Musical „Moulin Rouge” w emocjonujący sposób zakończył kolejny filmowy dzień.

„Najpiękniejsza rzecz w życiu to, kochać i być kochanym” – rozbrzmiewało pod nocnym niebem.

Jagoda Dobrowolska

Hanna Kucal

***

Relacje z Festiwalu „Lato z Muzami” Nowogard powstają dla Państwa w ramach warsztatów dziennikarskich pod opieką Izabeli Koladyńskiej. Autorkami są uczennice i absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie oraz XIV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

lzm_spotkanieJKaminski_MartynaKawa
Zapraszamy do galerii