Image
Image
Image
26. FESTIWAL LATO Z MUZAMI W NOWOGARDZIE: NABÓR FILMÓW DO 9. KONKURSU FILMOWA MŁODA POLSKA

26. FESTIWAL LATO Z MUZAMI W NOWOGARDZIE: NABÓR FILMÓW DO 9. KONKURSU FILMOWA MŁODA POLSKA

Jak co roku filmowe Pomorze Zachodnie zaprasza do Nowogardu na Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa Lato z Muzami. Dyskusje toczyć się będą nie tylko wokół kina pełnometrażowego, ale i filmów krótkich. Po raz dziewiąty staną one w szranki o Grand Prix oraz o nagrodę finansową w wysokości 3500 PLN.

Filmowy zawrót głowy – młode polskie kino

„Każdego roku Konkurs Filmowa Młoda Polska odsłania przed widzami nowe oblicze polskiego kina i pozwala rozpocząć rozmowę na temat tego, dokąd ono zmierza. Co dziś interesuje młodych artystów, reżyserów i reżyserki Pokolenia Z? Czego się obawiają? Czego pragną? Jakim językiem filmowym się posługują? Co ich bawi? Co smuci? Konkurs to zawsze wielobarwny kolaż filmów z całej Polski” – mówi Dagmara Romanowska, dziennikarka filmowa, kuratorka i koordynatorka selekcji konkursu.
„Laureaci poprzednich odsłon Konkursu dziś realizują kolejne filmy i seriale, dają się zauważyć w ogólnopolskiej, a i międzynarodowej przestrzeni dyskusji kulturalnej. Wystarczy wspomnieć tylko o Piotrze Domalewskim, Damianie Kocurze czy Tadeuszu Łysiaku. Ich filmy można było oglądać w Nowogardzie, a ich autorzy zdobywali tutaj główne nagrody. Dziś Damian Kocur jest po sukcesie na festiwalu w Wenecji, Piotr Domalewski kręci kolejne pełne metraże, które zdobywają widzów i nagrody na całym świecie, Tadeusz Łysiak walczył o Oscara i dziś przymierza się do debiutu pełnometrażowego” – dodaje Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny Lata z Muzami.

Jakie nazwiska, jakie tytuły będzie można obejrzeć w trakcie dziewiątej odsłony Konkursu Filmowa Młoda Polska? Właśnie rusza nabór.

Rusza nabór – zgłoś swój film, powiedz innym, że mogą to zrobić
Do udziału w Konkursie organizatorzy zapraszają polskie krótkometrażowe filmy fabularne o długości do 30 minut, zrealizowane po 1 stycznia 2022 roku. Formularze zgłoszeniowe oraz szczegółowy regulamin tegorocznej edycji znaleźć można na stronie internetowej Festiwalu: www.festiwal.ndk.pl. Nabór trwa do 12 czerwca 2023 roku. Na laureata Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska czeka 3500 PLN. Jeżeli tak zadecyduje Jury, przewidziane jest również Wyróżnienie honorowe.

O wyborze zwycięzców zadecyduje specjalnie powołane do tego jury, którego skład osobowy poznamy w późniejszym terminie. Swoich faworytów wskaże też jury młodzieżowe.

Laureaci minionych lat
W minionych latach Grand Prix zdobyły m.in. „Victoria” Karoliny Porcari – z przebojowymi kreacjami Katarzyny Figury i Małgorzaty Bogdańskiej (obie artystki gościły w Nowogardzie), „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, film, który walczył o Oscara, a także „Mały palec” Tomasza Cichonia, „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego, „Czarnowidzka” Joanny Satanowskiej, „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego, „1410” Damiana Kocura (pełnometrażowy debiut reżysera: „Chleb i sól”, zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji) oraz „Marcel” Marcina Mikulskiego. Większość z laureatów albo już zadebiutowała w pełnym metrażu albo właśnie takie projekty realizuje. Niektórzy z powodzeniem spełniają się w telewizji, realizując seriale dla najważniejszych w kraju nadawców treści „premium”, w tym HBO, Netflix i Canal+.

Mistrzowie
Konkurs Filmowa Młoda Polska nie będzie jedyną atrakcją Festiwalu Lato z Muzami. Już niedługo poznamy laureata honorowego Lauru Cisowego dla polskiego reżysera lub reżyserki o wybitnych filmowych osiągnięciach, którzy od zawsze kroczą własną, niezależną drogą artystyczną. Wśród mistrzów nagrodzonych w poprzednich latach znaleźli się m.in. Radosław Piwowarski, Mariusz Wilczyński, Janusz Morgenstern, Dorota Kędzierzawska, Marek Koterski, Janusz Zaorski, Agnieszka Holland, Wojciech Smarzowski, Piotr Dumała oraz Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

Save the date – widzimy się w Nowogardzie!
26. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa Lato z Muzami odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2023 w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie). Laureaci nagród w konkursie Filmowa Młoda Polska ogłoszeni zostaną na gali zamknięcia Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są: Nowogardzki Dom Kultury i Burmistrz Nowogardu.

Szczegółowych informacji na temat konkursu FILMOWA MŁODA POLSKA udziela jego Koordynatorka Dagmara Romanowska oraz Dyrektor Festiwalu LATO Z MUZAMI Krzysztof Spór. Zapraszamy do kontaktu pod mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Regulamin Konkursu

Formularz Zgłoszenia

 

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.