Image
Image
24. Lato z Muzami doceniło Mariusza Wilczyńskiego i „Sukienkę”

24. Lato z Muzami doceniło Mariusza Wilczyńskiego i „Sukienkę”

Laur Cisowy dla Mariusza Wilczyńskiego oraz nagrody dla „Sukienki”, „Dog Days” i „Uległości”. Spotkania z wybitnymi i lubianymi gośćmi ze świata kina oraz długie rozmowy o ich pracy i dokonaniach. W niedzielę 18 lipca w Nowogardzie dobiegł końca 24. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Przez tydzień festiwal odwiedziło ponad pięć tysięcy widzów, a jeden z nich obejrzał wszystkie filmowe propozycje.

Po kilkunastu miesiącach pandemicznych ograniczeń widzowie znowu mogli zagościć w kinie Orzeł w Nowogardzkim Domu Kultury. Stawili się tłumnie, a liczba widzów podczas wszystkich projekcji sięgnęła pięciu tysięcy (Nowogard liczy około 17 tysięcy mieszkańców).

W bogatym i różnorodnym programie 24. Festiwalu „Lato z Muzami” znalazło się ponad 60 filmów pełno- i krótkometrażowych, wśród nich liczne pokazy przedpremierowe najgłośniejszych produkcji ostatnich miesięcy, nagradzanych m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz przez Polską Akademię Filmową. Publiczność mogła zapoznać się m.in. z takimi tytułami jak „Sweat” Magnusa von Horna, „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej, „Magnezja” Macieja Bochniaka, „xABo: Ksiądz Boniecki” Aleksandry Potoczek, „Proste rzeczy” Grzegorza Zaricznego, „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej, „Biały Potok” Michała Grzybowskiego, „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza” Ksawerego Szczepanika, nominowana do Oscara „Aida” Jasmila Zbanic oraz – uhonorowany dwoma statuetkami w Wenecji „Nowy porządek” Michela Franco. Nie zabrakło też klasyki kina prezentowanej w kinie plenerowym.

W Nowogardzie miał miejsce drugi w naszym kraju pokaz filmu „1970” Tomasza Wolskiego, ale był to pierwszy seans tego dzieła w bliskości miejsc, w których doszło do wydarzeń Grudnia ’70. Nie zabrakło też „Malowanego ptaka” Václava Marhoula, w Polsce prezentowanego do tej pory zaledwie kilka razy, na którego publiczność kinowa w Nowogardzie, z powodu pandemii i odwołania festiwalu w 2020 roku, musiała czekać ponad rok.

Najważniejsi byli goście, a filmowcy stawili się w tym roku w Nowogardzie bardzo licznie. O pracy z Małgorzatą Szumowską, Jasmilą Zbanic i Pawłem Pawlikowskim fascynująco opowiadał jeden z najwybitniejszych polskich montażystów Jarosław Kamiński. Na pytania widzów oraz dziennikarki filmowej Anny Serdiukow, księdza Wojciecha Koladyńskiego oraz dyrektora artystycznego festiwalu Krzysztofa Spóra i dyrektor festiwalu Anety Drążewskiej odpowiadali m.in. Roma Gąsiorowska, Wojciech Solarz, Grzegorz Zariczny, Tomasz Wolski, Anna Gawlita, Iwona Siekierzyńska, Tatiana Matysiak, Krzysztof Jankowski, Michał Grzybowski, Agnieszka Dulęba-Kasza, Aleksandra Potoczek, Maciej Bochniak i ksiądz Adam Boniecki. Wiele z tych spotkań miało bardzo emocjonalny charakter, twórcy dzieli się z widzami swoim światem, w zamian otrzymując pytania dociekliwe i często zaskakujące. Wojciech Solarz i Krzysztof Jankowski spotkali się też z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie, gdzie zaprezentowali im swój film „Pokój” wg prozy Stanisława Lema.

Prawie dwie godziny trwało spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim – gościem honorowym tegorocznego „Lata z Muzami” i laureatem Lauru Cisowego, nagrody przyznanej mu za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórca przedstawił w Nowogardzie swoje opus magnum: realizowaną przez 14 lat pełnometrażową animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, obsypaną nagrodami na całym świecie, na festiwalach filmu animowanego, ale i aktorskiego. W Nowogardzie zobaczyć można było również jego wcześniejsze animacje krótkometrażowe, które wywarły spore wrażenie na widzach oraz filmy animowane jego studentów, w tym prezentowane równocześnie w Nowogardzie i Cannes „Bestie wśród nas” Natalii Durszewicz. Odbierając Laur Cisowy, autor dołączył do grona innych wybitnych osobowości świata kina – wśród wcześniejszych laureatów tej statuetki są bowiem Janusz Morgenstern, Dorota Kędzierzawska, Marek Koterski, Janusz Zaorski, Agnieszka Holland, Wojciech Smarzowski, Piotr Dumała, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze oraz Jan Jakub Kolski.

W niedzielny wieczór, tuż przy Nowogardzkim Domu Kultury swój werdykt ogłosili także jurorzy 7. Konkursu Filmowa Młoda Polska, skupionego na młodym polskim kinie krótkometrażowym. Do Konkursu Filmowa Młoda Polska, koordynowanego przez dziennikarkę filmową Dagmarę Romanowską, zgłoszono aż 150 filmów, co jest festiwalowym rekordem. Organizatorzy rozpatrywali produkcje zrealizowane w okresie od 2019 do 2021 roku.

Po obejrzeniu 22 fabularnych produkcji jury w składzie: reżyser Grzegorz Zariczny (przewodniczący), ks. Wojciech Koladyński, animator kultury i dyrektor Ińskiego Lata Filmowego Przemysław Lewandowski i malarka Dominika Odrowąż – podjęło decyzję o przyznaniu Grand Prix Tadeuszowi Łysiakowi za film „Sukienka”. Wyprodukowana przez Warszawską Szkołę Filmową opowieść o samotnej i wrażliwej pracownicy małego motelu doceniono za „czuły portret bohaterki i świata, którego piękno zasługuje na szczególną uwagę”.

Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Grajcewicz za wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi film „Dog Days”. To gorzka wizja pozbawionej zwierząt rzeczywistości, w której ludzie przekraczają granice człowieczeństwa. Jury w swoim werdykcie zwróciło uwagę na „wieloznaczną grę pomiędzy światem zwierząt i ludzi oraz odważną formalnie krytykę społeczną”. Trzecią nagrodę 7. Konkursu Filmowa Młoda Polska przyznało jury młodzieżowe w składzie: Jagoda Dobrowolska, Hanna Kucal i Paweł Niemczyn. Laureatem został Michał Ciechomski za film „Uległość”, wyprodukowany przez Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Opowieść o poczciwym rybaku, który burzy porządek świata, młodzi uhonorowali za „metaforyczne ukazanie odmiennej rzeczywistości i stworzenie osobnego uniwersum”.

24. edycję „Lata z Muzami” zwieńczył pokaz plenerowy wybitnego filmu Bustera Keatona „Rozkosze gościnności”, do którego genialną muzykę na żywo zaprezentował duet Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala. Chwilę wcześniej jeden z widzów festiwalu odebrał specjalną nagrodę organizatorów za obejrzenie wszystkich filmów na festiwalu. Wyróżnieniem tym jest całoroczny karnet na seanse w Kinie Orzeł w Nowogardzie.

Codzienne relacje z festiwalu, wywiady z gośćmi i podsumowania dnia, publikowane były na stronie wydarzenia www.festiwal.ndk.pl, a przygotowywali je młodzi uczestnicy warsztatów dziennikarskich, prowadzonych przez Izabelę Koladyńską. O fotorelacje zadbała fotografka Martyna Kawa, autorem plakatu festiwalowego był Paweł Lewandowski, którego wystawa prac artystycznych dostępna będzie w NDK do października 2021 roku.

24. edycja Festiwalu Filmowego „Lato z Muzami” odbyła się w dniach 12-18 lipca 2021 w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie). Pokazy festiwalowe miały miejsce w Kinie Orzeł Nowogardzkiego Domu Kultury oraz podczas codziennych seansów plenerowych. Organizatorzy festiwalu to: Nowogardzki Dom Kultury oraz Urząd Miasta Nowogard. Za rok „Lato z Muzami” świętować będzie znaczącą rocznicę i już szykuje się na to wydarzenie, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie lipca 2022.

 

prasa_fotoMartynaKawa
Zapraszamy do galerii

Fotografie: Martyna Kawa

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.