Image
Image
#młodemuzypiszą  Uwięzieni w... właściwie gdzie?

#młodemuzypiszą Uwięzieni w... właściwie gdzie?

Za nami film dokumentalny o księdzu Adamie Bonieckim. Produkcja, która dotknęła widzów i jeszcze na długo po seansie została na językach (i w sercach). Dzisiaj mogliśmy zobaczyć duchowieństwo i kościół ze zdecydowanie mroczniejszej strony. „Słudzy”, to film w reżyserii Ivana Ostrochovsky’ego. Zdjęcia od początku do końca utrzymane są w czerni i bieli, co tylko podkreśla bijącą grozę. Opowieść o dwóch seminarzystach, którzy zaraz po dołączeniu do klasztoru, doświadczają okropnych realiów systemu totalitarnego.

Następnie odbyły się seanse filmów innych niż reszta. Wyjątkowe, bo niezależne - dzieła “ze swojej ręki” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, w których role odegrał stały gość i przyjaciel naszego festiwalu- Wojtek Solarz. Po krótkiej prelekcji Krzysztofa Spóra opowiadającej o świecie Lema, w którym to mieści się akcja jednego z filmów, mogliśmy rozsiąść się wygodnie w fotelach i rozpocząć seans.

“Nie dogadasz się człowieku sam ze sobą.”

,,Pokój” - wydana w celu uczczenia stulecia urodzin Lema, ekranizacja opowiadania “Podróż VII” ze słynnych ,,Dzienników Gwiazdowych” zapewniła dawkę wysublimowanego humoru połączoną zgrabnie z merytoryką kina sci-fi. ,,Rozmnożony” Wojtek Solarz pałętający się po mieszkaniu w niemałym chaosie (w roli Ijona Tichego) nie może zdecydować, którą wersją siebie jest. Tę z wtorku, środy czy może niedzieli?

,,Obywatelu poeto...”

Niezwykle zabawna historia oparta na anegdocie z życia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, przedstawiona w filmie ,,Odwyk”. Uwięziony na odwyku poeta, zgrabnie przekonuje towarzyszy do małego wykroczenia - zresztą bardzo skutecznie. Suto zakrapiane alkoholem przyjęcie urodzinowe przeobraża się w niemały chaos.

Po prezentacji obu filmów odbyło się spotkanie z reżyserem oraz aktorem. Na scenie spotkać mogliśmy współpracowników, ale przede wszystkim przyjaciół. Opowiedzieli widowni o procesie powstawania niezależnych dzieł i z humorem odpowiedzieli na pytania i refleksje słuchaczy.

Jak myślisz Wojtku, czemu jesteś tak obsadzany?

Nie wiem, gram za darmo...

 

***

Relacje z Festiwalu „Lato z Muzami” Nowogard powstają dla Państwa w ramach warsztatów dziennikarskich pod opieką Izabeli Koladyńskiej. Autorkami są uczennice i absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie oraz XIV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

fotografie: Dominka Odrowąż

 

spotkanie16lipca_DominikaOdrowaz
Zapraszamy do galerii

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.