Image
Image
#młodemuzypiszą Opowieść o animacji – takiego otwarcia jeszcze nie było!

#młodemuzypiszą Opowieść o animacji – takiego otwarcia jeszcze nie było!

Za nami oficjalne rozpoczęcie Festiwalu „Lato z Muzami”.

Poniedziałkowy wieczór i noc otwierające festiwal przechodzą do historii. To dopiero pierwszy dzień, a już jest co wspominać.

Skoro otwarcie, to przemówienia, formalne, oficjalne, serdeczne. Gości i widzów przywitali: pani Aneta Drążewska - dyrektorka NDK, burmistrz Nowogardu pan Roberta Czapla oraz gość specjalny pan Paweł Lewandowski, którego twórczość od niedzieli wita nas w holu budynku. Nie zabrakło oczywiście dyrektora artystycznego festiwalu pana Krzysztofa Spóra, dzięki któremu mogliśmy nie tylko bliżej zapoznać się z programem, ale również poznać niebanalne produkcje spod okularów filmowego konesera.

Już pierwszy pokaz był niełatwym wyzwaniem. Blok animacji otworzyło dzieło Grzegorza Jonkajtysa „Arka” – pełna symboliki opowieść o ucieczce przed szponami alegorycznego wirusa, a także bolesne spojrzenie na ludzki dramat – osobistą apokalipsę. Obrazy Pawła Lewandowskiego stanowiły wizualne koncepty animacji, a sam artysta pracował przy ich produkcji. Powstała z jego ręki ilustracja, zdobiąca plakat naszego festiwalu, od pewnego czasu zmusza nowogardzian do przerwania miasteczkowego biegu. Jej nietuzinkową interpretację autorstwa Hanny Kucal zobaczymy już dziś na stronie. Mroczny klimat i powstały zamęt w głowach niejako przygotowały widzów na kolejną próbę jaką były filmy krótkometrażowe Mariusza Wilczyńskiego.

Specjalnie dla nas wyselekcjonowane zostały ważne i okrzyknięte światową sławą (lecz nie bez nuty kontrowersji) animacje: ,,Szop, Szop, Szop, Szopę...”- łamiący schematy, teledysk do utworu Grzegorza Ciechowskiego ,,Śmierć na pięć”- niekończąca się podróż w stronę miłości- swoisty krąg życia.

,,Niestety”- spojrzenie na bolesne drogi młodości i traumatycznego dzieciństwa z perspektywy dojrzałych oczu doświadczonych życiowo bohaterów oraz „Kizi mizi”, igrający z widzem obraz schematycznie przyjmowanych ról płciowych i wynikających z nich kryzysów oraz nieporozumień w miłości.

Na deser mieliśmy okazję skosztować dzieła uczennicy Łódzkiej Szkoły Filmowej, podopiecznej Mariusza Wilczyńskiego, a przede wszystkim ogromnej nadziei polskiej animacji: Natalii Durszewicz. ,,Bestie wokół nas” pozostawiły widzów z refleksją na temat hierarchii stworzonej przez człowieka w otaczającym go świecie przyrody.

Po wyjściu z kina wszystkich powitała piękna, słoneczna pogoda (i leżaki oczywiście!) zapraszająca do przeniesienia się w muzyczny i taneczny klimat . Było gorąco! MusicaLove, czyli koncert Macieja Mazura z zespołem to nowe zaskakujące aranżacje musicalowych przebojów ułożone w opowieść o miłości A potem seans głośnego musicalu „Król rozrywki” i rozśpiewany plac Wolności, „Gdy niemożliwe staje się możliwe”, „Nadszedł czas”, „Odwrócić wyroki gwiazd” – lepszego zakończenia pierwszego dnia festiwalu nie mogliśmy sobie wymarzyć!

                                                                                                           Jagoda Dobrowolska

                                                                                                           Małgorzata Kożuszek

***

Relacje z Festiwalu „Lato z Muzami” Nowogard powstają dla Państwa w ramach warsztatów dziennikarskich pod opieką Izabeli Koladyńskiej. Autorkami są uczennice i absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie oraz XIV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, mieszkanki Nowogardu i Chojny.

 

lzm_12lipca_otwarcie_MKawa
Zapraszamy do galerii

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.