Image
Image
LzM | Ksiądz Adam Boniecki gościem „Lata z Muzami” w Nowogardzie

LzM | Ksiądz Adam Boniecki gościem „Lata z Muzami” w Nowogardzie

To dla nas jedno z najważniejszych wydarzeń 24. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” - do Nowogardu z wizytą przybędzie ksiądz Adam Boniecki. Widzowie obejrzą poświęcony jemu film dokumentalny oraz będą mieli możliwość porozmawiać z Gościem i Aleksandrą Potoczek, reżyserką tuż po festiwalowym seansie. „Lato z Muzami” potrwa od 12 do 18 lipca.

Wizyta księdza Adama Bonieckiego w Nowogardzie związana jest z pokazem znakomitego filmu dokumentalnego „xABo. Ksiądz Boniecki” w reżyserii Aleksandry Potoczek. Jestem przekonany, że możliwość spotkania i rozmowy z tą wybitną osobowością, dla wielu osób będzie wielkim przeżyciem. Dochodzą do mnie wieści, że księdza Bonieckiego bardzo ucieszyło zaproszenie i planowana wizyta na naszym festiwalu oraz możliwość spotkania z publicznością – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”.

Ksiądz Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1964 r. na zaproszenie biskupa Karola Wojtyły podjął pracę w Krakowie jako redaktor „Tygodnika Powszechnego”. W roku 1979, na życzenie Jana Pawła II, wyjechał do Rzymu. Tam przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”, a później został jego redaktorem naczelnym. Nie przerwał jednak współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” – był jego rzymskim korespondentem. Towarzyszył Janowi Pawłowi II w licznych podróżach. W 1991 r., po upadku komunizmu, ks. Boniecki wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W 1993 r. został wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów. Od 1999 do 2011 r. ks. Adam Boniecki pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

Mimo przejścia na emeryturę w 2011 r. jest wciąż czynny i aktywny publicznie. Jako Redaktor Senior publikuje regularnie w „Tygodniku Powszechnym”. Od listopada 2011 r., kiedy prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów nałożył na ks. Adama Bonieckiego nakaz milczenia, jest to jedyne medium, dla którego może się wypowiadać. Ks. Adam Boniecki wygłaszał ponadto wykłady, brał udział w debatach, spotkaniach autorskich i konferencjach. Ks. Adam Boniecki zawsze był i czuł się dziennikarzem. Reprezentuje dziennikarstwo religijne, wyznaniowe i jednocześnie duchowe. Dorobek ks. Adama Bonieckiego jest imponujący. To nie tylko kilkaset artykułów, lecz przede wszystkim książki.

Wizyta księdza Adama Bonieckiego związana jest z pokazem filmu „xABo. Ksiądz Boniecki” w reżyserii Aleksandry Potoczek. Po seansie filmu ksiądz Boniecki i autorka filmu spotkają się z publicznością. „xABo. Ksiądz Boniecki” to jeden z najważniejszych polskich dokumentów ostatnich miesięcy.

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, „xABo: Ksiądz Boniecki” sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach - poza "Tygodnikiem Powszechnym", gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać.

Nie jest jednak dokument Aleksandry Potoczek laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się z nami zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). „xABo: Ksiądz Boniecki” jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.

JESTEŚMY BARDZO DUMNI, ŻE NA DRODZE SWOICH LICZNYCH PODRÓŻY I PIELGRZYMEK KSIĄDZ ADAM BONIECKI ZNALAZŁ CZAS NA WIZYTĘ W NOWOGARDZIE I SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ FESTIWALU „LATO Z MUZAMI”.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, odwołania pokazów lub przeniesienia miejsca seansów. Liczba miejsc i zasady bezpieczeństwa uzależnione są od aktualnej sytuacji epidemicznej, dotyczącej działań przeciw COVID - 19. Na spotkania z gośćmi i wydarzenia specjalne należy pobrać w Nowogardzkim Domu Kultury darmowe wejściówki. Liczba miejsc jest ograniczona.

24. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się Nowogardzie w dniach 12-18 lipca 2021. Organizatorami festiwalu są  Urząd Miejski w Nowogardzie i Nowogardzki Dom Kultury. (ks)

fot. Maciej Zienkiewicz dla TP

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.