Image
Image
LzM I Mariusz Wilczyński laureatem „Lauru Cisowego"

LzM I Mariusz Wilczyński laureatem „Lauru Cisowego"

Mariusz Wilczyński, wybitny twórca filmów animowanych, reżyser, pedagog, malarz, performer, jest tegorocznym laureatem „Lauru Cisowego”, nagrody specjalnej przyznawanej przez organizatorów festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie, za wybitne osiągnięcia artystyczne.

„Twórczość Mariusza Wilczyńskiego towarzyszy mi od lat, jego wrażliwość jest mi bliska, ale to co z moją głową i sercem zrobił jego pełnometrażowy „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, trudno opisać słowami. Są bowiem takie filmy, takie dzieła sztuki, które wymykają się jakiejkolwiek próbie oceny i zdecydowanie takiej oceny nie potrzebują. Ten film każdy widz przeżywa osobiści, a wiele osób znajdzie tutaj zapewne jakiś fragment swojego świata. Twórczość laureata Lauru Cisowego to ewenement w skali światowej i nieprzypadkowo na całym świecie jego prace są tak często pokazywane. Jestem zaszczycony, że Pan Mariusz Wilczyński zgodził się przyjąć naszą skromną nagrodę, a na drodze jego licznych festiwalowych podróży znalazł się Nowogard” – mówi Krzysztof Spór, Dyrektor Artystyczny Festiwalu „Lato z Muzami”.

W biografii artysty na Culture.pl przeczytać można m.in.: Mariusz Wilczyński to malarz, performer, reżyser filmów animowanych, teledysków i krótkich form telewizyjnych. Projektuje także scenografię do filmów, sporadycznie pojawiając się w nich jako aktor. Urodził się 29 kwietnia 1960 roku w Łodzi. W 1986 roku w rodzinnym mieście ukończył Akademię Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego i pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Na polu animacji jest całkowitym samoukiem: swoją późną przygodę z filmem rozpoczął od małych form użytkowych dla telewizji, a pierwsze filmowe nagrody zdobywał za animowane teledyski. Prawdziwą szkołą warsztatu animatora były dla Wilczyńskiego realizacje wideoklipów charakteryzujących się, jak cała jego twórczość, wyraźnym autorskim rysem. Dzięki nietypowej narracji, prowadzonej często niezależnie od muzyki, a także oryginalnej plastyce, klipy "Wilka" zdobywały uznanie odbiorców i liczne nagrody.

Mariusz Frukacz pisze o twórczości Mariusza Wilczyńskiego: „Swój niezwykle wyrazisty styl zawdzięcza połączeniu sugestywnej, pulsującej animacji rysunkowej z oniryczną, opartą na licznych powtórzeniach i przekształceniach narracją. Wprowadzając do swoich filmów paletę ulubionych motywów (król, serce, ryby, staruszkowie, ptaki, baloniki) z uwagą przygląda się silnym relacjom międzyludzkim. Liczne nawiązania do czasów dzieciństwa oraz powracające w filmach pejzaże przemysłowej dzielnicy nadają autorskiemu kinu Wilczyńskiego charakter niezwykle osobisty, a widzom pozwalają na wejście w intymny świat filmu. Oryginalność dokonań Wilczyńskiego potwierdzają pokazy w prestiżowych instytucjach na całym świecie: obok wspomnianego wcześniej MoMA w Nowym Jorku, także w Art Museum w Pretorii (RPA, 2007), National Museum w Brasilii (Brazylia, 2009) oraz na uznanych festiwalach. Prace plastyczne Wilczyńskiego były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, m.in. w Londynie, Sofii, Amsterdamie, Madrycie i Chicago”. [źródło Culture.pl]

Na początku 2020 roku na festiwalu w Berlinie odbyła się światowa premiera filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta", nad którym Mariusz Wilczyński pracował 14 lat. „To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni” – przeczytać można w oficjalnym opisie. Film zdobył Złote Lwy na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, prezentowany był na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie zdobywając liczne laury, a Mariusz Wilczyński zdobył między innymi rekordową w historii liczbę indywidualnych nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021.

MARIUSZ WILCZYŃSKI BĘDZIE GOŚCIEM FESTIWALU „LATO Z MUZAMI” W NOWOGARDZIE. 12 LIPCA ZAPREZENTOWANE ZOSTANĄ JEGO WYBRANE KRÓTKIE ANIMACJE ORAZ FILMY JEGO UCZNIÓW. 16 LIPCA O 19:00 W KINIE ORZEŁ POKAZANY ZOSTANIE FILM „ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA”, SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE UROCZYSTE WRĘCZENIE LAURU CISOWEGO, A PO SEANSIE TWÓRCA SPOTKA SIĘ Z PUBLICZNOŚCIĄ FESTIWALU.

W latach poprzednich nagrodę odbierali osobiście w Nowogardzie m.in. Jan Jakub-Kolski, Joanna Kos-Krauze, Piotr Dumała, Marek Koterski, Janusz Zaorski, Wojtek Smarzowski, Jerzy Domaradzki a na liście twórców z Laurem Cisowym są jeszcze, tacy giganci polskiego kina, jak: Janusz Majewski, Agnieszka Holland, Janusz Morgenstern, Andrzej Barański, Filip Bajon i Dorota Kędzierzawska.

24. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się Nowogardzie w dniach 12-18 lipca 2021. Organizatorami festiwalu są  Urząd Miejski w Nowogardzie i Nowogardzki Dom Kultury.

Więcej: festiwal.ndk.pl

(na zdjęciu: Krzysztof Spór - Dyrektor Artystyczny "Lata z Muzami" i Mariusz Wilczyński - laureat Lauru Cisowego, foto. Sylwia Olszewska, dzięki uprzejmości festiwalu Młodzi i Film)

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.