Image
Image
LzM | „Proste rzeczy” i wizyta reżysera na „Lecie z Muzami”

LzM | „Proste rzeczy” i wizyta reżysera na „Lecie z Muzami”

W Nowogardzie będzie można obejrzeć „Proste rzeczy”, a swoją wizytę podczas wydarzenia zapowiedział reżyser Grzegorz Zariczny.

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W „Prostych rzeczach”, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów. Ucieczka z miejskiej dżungli to dopiero początek, zwłaszcza wtedy, gdy zabieramy ze sobą bagaż nierozwiązanych spraw rodzinnych. Oto punkt wyjścia w „Prostych rzeczach”, pełnym czułości filmie Grzegorza Zaricznego, w którym główne role zagrali Błażej Kitowski, Magda Sztorc i Tomasz Schimscheiner.

„Kamera w sferze intymnej jest na pewno dużym przeżyciem, przynajmniej w życiu naturszczyków. Podeszliśmy do tematu z dużym zaangażowaniem, z wiarą, że historia, którą chce opowiedzieć Grzegorz, bazująca na naszych doświadczeniach, ale jednocześnie pozostająca fabułą, współgrająca z wrażliwością i wizją Grześka, będzie miała sens i będzie ważna dla widza. Chcielibyśmy, żeby ta historia kogoś poruszyła. Włożyliśmy w to dużą część siebie. Błażej na pewno musiał otworzyć swoją puszkę Pandory – dużo go to kosztowało. Czy film okazał się terapią? Nie, to tylko film” – mówi Magda Sztorc, odtwarzająca jedną z głównych ról w „Prostych rzeczach”.

„Mnie ten film poruszył na pewno, ale także zaskoczył i filmowo oczarował. To znakomity przykład umiejętnego łączenia dokumentu z fabułą, prawdziwej historii z fikcyjnymi wydarzeniami, a wszystko opowiedziane w przenikliwy, uniwersalny i inteligentny sposób. Bardzo jestem ciekawy spotkania reżysera z publicznością w Nowogardzie, bo pytania o tę historię nasuwają się same, a Grzegorz Zariczny to bardzo ciekawa osobowość w młodym polskim kinie” – mówi Krzysztof Spór, Dyrektor Artystyczny „Lata z Muzami”.

Grzegorz Zariczny to absolwent reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. W 2012 roku jego dokument krótkometrażowy „Gwizdek” miał premierę światową i otrzymał Grand Prixna festiwalu filmowym Sundance. W 2016 roku zrealizował debiut fabularny „Fale”, który miał premierę w Konkursie Głównym MFF w Karlovych Varach. W 2020 roku ukończył swój drugi film fabularny „Proste rzeczy”, który miał polską premierę w Konkursie Głównym MFF Nowe Horyzonty. Grzegorz Zariczny zapowiedział swój przyjazd do Nowogardu, gdzie spotka się z publicznością po seansie swojego filmu i przyjął zaproszenie do udziału w jury konkursu Filmowa Młoda Polska.

24. Festiwal Filmowy „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 12-18 lipca 2021. Organizatorami festiwalu są Urząd Miejski w Nowogardzie oraz Nowogardzki Dom Kultury. Zapraszamy! (ks)

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.