Image
Image
Triumfator Berlinale 2020 i filmy z Cannes 2020 wydarzeniami „Jesieni z Filmami”

Triumfator Berlinale 2020 i filmy z Cannes 2020 wydarzeniami „Jesieni z Filmami”

Prezentujemy kolejne tytuły, które znalazły się w programie tegorocznej „Jesieni z Filmamami”. W Nowogardzie zostanie zaprezentowany laureat Złotego Niedźwiedzia tegorocznego festiwalu w Berlinie, irańskie dzieło „Zło nie istnieje” oraz znajdujący się w selekcji Cannes 2020 już nagradzany i doceniany francusko-belgijski „Slalom”.

Oba filmy zostaną zaprezentowane w Nowogardzie przedpremierowo. „Jesień z Filmami” zaplanowana została na 22-25 października.

Twórca filmu „Zło nie istnieje” Mohammad Rasoulof to jeden z najbardziej uznanych irańskich reżyserów, którego dzieła są zakazane w jego ojczyźnie, a on sam ma dożywotni zakaz kręcenia filmów. W 2010 reżyser został aresztowany na planie zdjęciowym i oskarżony o filmowanie bez zezwolenia. Rząd irański skazał go na sześć lat więzienia. Cały filmowy świat (w tym Polacy z akcją „Nie dla cenzury”) stanął wówczas w obronie twórcy. Ostatecznie wyrok został zredukowany do jednego roku. W Polsce reżyser znany jest m.in. z takich filmów jak "Uczciwy człowiek" czy „Rękopisy nie płoną”, za które został nagrodzony w Cannes.

Pomimo tego, iż w swojej ojczyźnie ma zakaz robienia filmów, nie powstrzymuje go to od realizacji nowych projektów. Nagrodzony w Berlinie Złotym Niedźwiedziem "Zło nie istnieje" to kolejny film uderzający w irańskie władze. Ponownie nakręcony w tajemnicy. Tym razem stworzył dzieło wymierzone przeciwko karze śmierci w Iranie, które składa się z czterech różnych historii. Reżyserowi nie pozwolono opuścić kraju i przyjechać do Berlina. W jego imieniu statuetkę odebrała córka.

Gdziekolwiek pokazywany obecnie na świecie film wywołuje ogromne zainteresowanie i dyskusje. Obraz stworzony i pokazany przez reżysera ma także wymiar uniwersalny, to sprzeciw autora nie tylko wobec polityki irańskiego rządu, ale też wobec rządów tych krajów, które ciągle utrzymują prawo wykonywania tych wyroków. „Zło nie istnieje” to jedno z najważniejszych filmowych doświadczeń ostatnich miesięcy, bardzo ważny głos we współczesnym świecie. Jak mówił Jeremy Irons, który stał na czele jury festiwalu w Berlinie, ten film to „dzieło olśniewające, wybitne, a przy tym bardzo zaskakujące”. I zdecydowanie tak właśnie się dzieje, bo Mohammad Rasoulof nie epatuje scenami przemocy, a raczej pokazuje wnętrze ludzi na różny sposób zaangażowanych w te wydarzenia.

Druga z dzisiejszych prezentacji to film „Slalom” w reżyserii Charlène Favier, jeden z tytułów wytypowanych przez organizatorów odwołanego tegorocznego festiwalu w Cannes. To ogromne wyróżnienie dla tego filmu, który już podbija międzynarodowe festiwale, zbiera bardzo dobre opinie, a w polskich kinach pojawi się dopiero w 2021 roku.

Francusko-belgijska produkcja to opowieść o ambitnej dziewczynie, która trenując narciarstwo alpejskie, ale narażona jest też na wielką presję. Tym bardziej, że 15-latką interesuje się szczególnie jej apodyktyczny trener. Gdzie znajdują się granice tych relacji i gdzie dotrze dojrzewająca zbyt szybko dziewczyna? To jeden z najważniejszych współczesnych filmów o dojrzewaniu, ze scenariuszem napisanym na długo przed erą #MeToo. Gwiazdami filmu są Jérémie Renier oraz odkrycie francuskiego kina Noée Abita.

Ten film będzie miał w Nowogardzie jeden z pierwszych pokazów w Polsce. Z pozyskania „Slalomu” na festiwal „Jesień z Filmami” jesteśmy szczególnie dumni, ale to nie koniec programowych wydarzeń przygotowywanych dla mieszkańców Nowogardu. Szczegóły wkrótce.

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.