Image
Image
LzM | „LATO Z MUZAMI 2019”: TYCH WYDARZEŃ NIE MOŻNA POMINĄĆ! Rekomenduje Dyrektor Artystyczny

LzM | „LATO Z MUZAMI 2019”: TYCH WYDARZEŃ NIE MOŻNA POMINĄĆ! Rekomenduje Dyrektor Artystyczny

Jako osoba, która odpowiada za program festiwalu, oczywiście zachęcam do oglądania wszystkich filmów i do wzięcia udziału we wszystkich otwartych wydarzeniach, jakie przygotowaliśmy dla Państwa z okazji 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie.

Jeśli zaś będziecie musieli Państwo dokonać trudnych wyborów, niech pomocne będą poniższe rekomendacje.

8 LIPCA, GODZINA 19:00

SEANS FILMU I SPOTKANIE: KAFARNAUM / CAPHARNAUM (Liban/USA/Francja 2018, 121’)

Są takie filmu raz na kilka lat, po seansie których cisną się na usta słowa typu „arcydzieło”, „wybitny”, „porażający”. Są takie filmy, które swoim emocjonalnym przekazem mówią nam więcej o dzisiejszych świecie, które uczulają na tragedie dziejące się nieco dalej od naszych ulic, ale czy rzeczywiście tak daleko? „Kafarnaum” jest takim filmem, jest dziełem sztuki, które pomaga zrozumieć świat i cierpienie, tych którzy najmniej na nie zasłużyli. Żaden inny film tak mnie nie poruszył w ostatnich miesiącach i latach, jak właśnie ten libański obraz.

Bardzo się cieszę, że chwilę po seansie odbędzie się spotkanie z panią Agnieszką Nosowską z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która pracuje w miejscach przez film opisywanych i która historie takie, jak ta z filmu widziała na własne oczy.

9 LIPCA, GODZINA 13:00

SEANS FILMU: GRANICA / GRANS (Szwecja/Dania 2018, 101’)

Lubię być zaskakiwany w kinie, lubię zobaczyć coś, czego jeszcze nie widziałem (a widziałem sporo, jak się Państwo domyślacie). „Granica” jest takim filmem, który wprawił mnie w osłupienie. Co to było? Co ja przed chwilą zobaczyłem? Ten film nie jest tym, czym się wydaje, tym bardziej podróż w nim zaproponowana dostarcza tak wielu wrażeń. PROSZĘ NIE CZYTAĆ RECENZJI I OPISÓW I PO PROSTU MI ZAUFAĆ. Po seansie postaram się porozmawiać z widzami o filmie „Granica”. Dla jednych będzie to arcydzieło, dla innych… cóż, będę ich przekonywał, że naprawdę było to kino bardzo wartościowe.

9 LIPCA, GODZINA 19:00

SEANS FILMU I SPOTKANIE: HALKA (Polska 1929/32, 88’)

To szczególne wydarzenie. Do współpracy przy tegorocznym „Lecie z Muzami” zaprosiłem Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA). Jak bardzo lubię stare filmy wiedzą Ci, którzy uczestniczą w Akademiach Filmowych organizowanych w Nowogardzie Akademii Filmowych (odbywają się one w comiesięcznych cyklach od września do czerwca). Taka instytucja jak FINA to potęga i długo zastanawialiśmy się, jaki film z ich ogromnych archiwów Państwu zaprezentować. Z panią dyrektor NDK Anetą Drążewską postanowiliśmy zrobić ukłon w stronę Stanisława Moniuszki, z okazji 200-lecia jego urodzin. I stąd właśnie „Halka” w Nowogardzie. Dzieło znane dziś niewielu osobom, pod wieloma względami wartościowe. Macie Państwo szansę zobaczyć coś rzadko pokazywanego, prawdziwy polski filmowy skarb.

Pani Katarzyna Wajda, przedstawicielka FINA, przyjedzie do Nowogardu aby opowiedzieć państwu o filmie „Halka” i byśmy mogli go wspólnie obejrzeć. To nie będzie ekranizacja opery Moniuszki, ale jej przedwojenna interpretacja. Moim zdaniem spotkanie z „Halką” będzie jednym z cenniejszych, bo niepowtarzalnych, wydarzeń artystycznych na festiwalu.

10 LIPCA, GODZINA 13:00

10 LIPCA, GODZINA 16:00

11 LIPCA, GODZINA 13:00

KONKURS: FILMOWA MŁODA POLSKA

Trzy bloki konkursowe prezentujące dokonania polskich twórców filmów krótkometrażowych. Dagmara Romanowska, koordynatorka tego konkursu, wybrała dla Państwa 14 najnowszych produkcji, podzieliła je na trzy bloki tematyczne i oddaje je pod ocenę – widzów oraz trzech składów jurorskich. Jest czasami tak, że krótkie filmy przynoszą więcej wartości niż długometrażowe i kosztowne polskie produkcje. Faktem jest, że wielu polskich reżyserów/reżyserek tak zaczynało swoją twórczą drogę. Zachęcam do odkrywania takiego kina i tych talentów.

10 LIPCA, GODZINA 19:00

SEANS FILMU: OBRAZY BEZ AUTORA / WERK OHNE AUTOR (Niemcy/Włochy 2018, 188’)

Ten niemiecki film, to taki mój mały festiwalowy skarb. Po pierwsze, z tego co się orientuje, miał dopiero kilka oficjalnych pokazów w Polsce, ma na koncie dwie nominacje do Oscara 2019 i udział w festiwalu w Wenecji w 2018 roku. I zdaję sobie sprawę, że zapewne niewiele osób o nim słyszało. A szkodzą, bo to jedno z najciekawszych i najbardziej wartościowych filmowych doświadczeń. Niby historia inspirowana losami słynnego niemieckiego malarza, ale tak naprawdę wielkie rozliczenie z trudną historią, swoim podejściem do sztuki i przede wszystkim obraz skomplikowanych ludzkich losów. To nie jest prosta i błaha historia, jak by się zdawało, w tym filmie drzemie WIELKOŚĆ. Tak to przynajmniej było ze mną, że po seansie nie mogłem wyjść z podziwu.

Pokaz tego filmu dedykujemy uczestnikom 22. Pleneru Malarskiego. Film o malarzu, dla malarzy i artystów sztuk pięknych.

11 LIPCA, GODZINA 19:00

SEANS FILMU I SPOTKANIE: JAK PIES Z KOTEM (Polska 2018, 101’)

Film zapewne jest Państwu znany, ale spotkanie z odtwórcą głównej roli OLGIERDEM ŁUKASZEWICZEM, to rzecz szczególnie cenna i wartościowa. Do Nowogardu przybędzie bowiem jeden z najważniejszych polskich aktorów i liczę, że będzie to dla wszystkich okazja do ciekawej rozmowy. Wieczorem w plenerze pokażemy „Seksmisję”, z której nasz gość jest doskonale kojarzony. Dzień później Olgierd Łukaszewicz spotka się z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie.

Przy okazji poinformuję, że wszystkie spotkania z gośćmi na festiwalu poprowadzi, znana widzom „Lata z Muzami”, Ania Serdiukow.

13 LIPCA, GODZINA 12:00

SEANS FILMU I SPOTKANIE: MIŁOŚĆ I PUSTE SŁOWA (Polska 2018, 77’)

W dziedzinie polskiego dokumentu nic mnie tak nie poruszyło ostatnimi czasy, jak właśnie ten piękny i mądry film. To jeden z tych filmów, który o chorobie mówi w sposób szczególny, delikatny. Jakie by nie było nasze życiowe doświadczenie, gdzieś w emocjach znajdziecie Państwo w tym filmie prawdę. I gwarantuję, że na długo historia ta z widzami zostanie.

Bardzo się cieszę, że do Nowogardu dotrze autorka tego filmu Małgorzata Imielska, jedna z bardziej cenionych polskich dokumentalistek, która niedługo zadebiutuje w polskim kinie, swoim fabularnym przedsięwzięciem.

13 LIPCA, GODZINA 14:30

SEANS FILMU I SPOTKANIE: UŁASKAWIENIE (Polska 2018, 100’)

Jan Jakub Kolski, laureat Lauru Cisowego festiwalu, jest naszym najważniejszym tegorocznym gościem. Jego kino towarzyszy mi od początku moich filmowych „podróży”. Czasami było mi z jego filmami po drodze, innym razem nieco się rozmijaliśmy, ale filmy Jana Jakuba Kolskiego to zawsze była autorska wypowiedź, przetworzona też często przez własne życiowe doświadczenie jego autora. Dla mnie to wartość szczególna, bo przecież nie chodzi o to w kinie, by autor robił filmy „pod widza”, a Jan uparcie i wytrwale mówi swoim własnym językiem. Cenię go za to szczególnie, choć wiem jak czasami jest to trudne. Filmem bardzo osobistym dla Kolskiego jest „Ułaskawieniem”, które państwu zaprezentujemy w tym roku. I to może być przyczynek do ciekawej rozmowy. W plenerze warto obejrzeć też „Serce, Serduszko”, wcześniejszy film tego twórcy.

13 LIPCA, GODZINA 18:30

SEANS FILMU I SPOTKANIE: FUGA (Polska 2018, 100’)

Gabriela Muskała odwiedza nasz festiwal po raz drugi. Kilka lat temu gościliśmy ją przy okazji filmu „Moje córki krowy”. Od tamtego czasu wiele się w życiu artystki wydarzyło. Dziś Gabriela Muskała jest na okładkach najważniejszych pism dla kobiet, nie schodzi z ekranów i desek teatrów, gra dużo i intensywnie, a w dodatku pisze… „Fuga” to jej debiut scenariuszowy, który przyniósł jej „polskiego Oscara” w kategorii Odkrycie. I proszę mi wierzyć, bardzo jest to odkrycie wartościowe. Wielkie kino, wielka historia, wielka rola aktorska Gabrieli Muskały. Mieliśmy dużo szczęścia, że pomiędzy tak licznymi zobowiązaniami zawodowymi aktorka i scenarzystka znalazła dla nas chwilę czasu i przybędzie do Nowogardu.

14 LIPCA, GODZINA 9:30

SEANS FILMU: PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH (Polska 1972, 87’)

Finałowe na festiwalu spotkanie dla dzieci, to film szczególny. Klasyka polskiego kina dla młodych widzów, niezapomniana przygoda i taka moja myśl, by sprawdzić, jak dziś oglądane są takie filmy. Na seans zapraszam i młodszych i starszych. Bawmy się!

14 LIPCA, GODZINA 12:00

SEANS FILMU I SPOTKANIE: CÓRKA TRENERA (Polska 2018, 88’)

W Nowogardzie gościć też będziemy aktorkę młodszą i dopiero startującą w zawodzie. Karolina Bruchnicka dała znakomity popis w filmie, który w Nowogardzie zaprezentujemy i który przyniósł jej już tak wiele nagród. Wielki skarb w polskim kinie! Zapraszam na spotkanie z aktorką.

14 LIPCA, GODZINA 14:30

SEANS FILMU I SPOTKANIE: UCHO WEWNĘTRZNE (Polska 2016, 74’)

Mikołaj Trzaska w Nowogardzie! Jeden z najważniejszych i najbardziej utalentowanych współczesnych polskich muzyków i jazzmanów odwiedzi „Lato z Muzami”. Ma na swoim koncie wiele muzycznych doświadczeń, także tych kinowych (ostatnio „polski Oscar” za muzykę do „Kleru”!). Ma wielką wiedzę, klasę i jest przede wszystkim skromnym i bardzo sympatycznym człowiekiem. Talent i taka otwartość niezbyt często chodzą w parze… W Nowogardzie zaprezentuję film dokumentalny poświęcony Mikołajowi Trzasce, a potem muzyk da nam też posmakować swojej twórczości. I będzie to szczególne wydarzenie naszego festiwalu. Mikołaj obiecuje, że poczujecie Państwo magię na koncercie.

To oczywiście nie wszystkie wydarzenia, jakie przygotowaliśmy na tegoroczne „Lato z Muzami”. Sporo będzie muzycznych koncertów (legendarny VOX! i Anita Lipnicka!), pojawi się u nas kabaret, będzie wystawa malarstwa, seanse dla dzieci, seanse plenerowe oraz dodatkowe pokazy w małej salce nr 4 w Nowogardzkim Domu Kultury.

Zapraszam do szczegółowego zgłębienia programu tegorocznego festiwalu, liczę na Państwa aktywność, życzę wielu wspaniałych chwil i DO ZOBACZENIA!

[Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny 23 Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”]

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.