Image
Image
LzM | Drugi dzień festiwalu - harmonogram

LzM | Drugi dzień festiwalu - harmonogram

Przybliżamy wydarzenia drugiego dnia Festiwalu "Lato z Muzami". Co nas czeka we wtorek? Sami sprawdźcie!
FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł | PREMIERA W REGIONIE
13:00 GRANICA / GRANS (Szwecja/Dania 2018, 101’)

REŻYSERIA: Ali Abbasi OBSADA: Eva Melander, Eero Milonoff, Viktor Akerblom

Wymykająca się klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Czy jej niepokój jest słuszny? Dokąd zaprowadzi śledztwo? Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy. To nie będzie zwyczajne love story.

FILMOWE ODKRYCIA I ZACHWYTY | Kino Orzeł

16:00 ZŁODZIEJASZKI / SHOPLIFTERS / MANBIKI KAZOKU (Japonia 2018, 121’)

REŻYSERIA: Hirokazu Koreeda OBSADA: Lily Franky, Sakura Ando, Mayu Matsuoka

"Złodziejaszki" to historia trzypokoleniowej ubogiej rodziny, żyjącej na przedmieściach Tokio. Utrzymują się z najróżniejszych dorywczych zajęć oraz drobnych kradzieży. I choć ledwo wiążą koniec z końcem, gdy pewnego dnia w ich życiu pojawia się bezdomna dziewczynka, bez wahania decydują się zapewnić jej dach nad głową. To początek wydarzeń, które odsłonią skrywane tajemnice z przeszłości rodziny.

WYDARZENIE SPECJALNE | Kino Orzeł | RE-PREMIERA W REGIONIE

19:00 HALKA (Polska 1929/32, 88’)

REŻYSERIA: Konstanty Meglicki OBSADA: Zorika Szymańska, Harry Cort, Helena Zahorska

Jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki. Film Konstantego Meglickiego nie jest jednak jej wierną adaptacją. Jerzy Braun wykorzystał w scenariuszu jedynie główne motywy libretta. Film zrealizowano w roku 1929, jeszcze w epoce kina niemego, ale już u progu dźwiękowego. W kinach był wyświetlany w tym czasie z ilustracją "śpiewno-muzyczną" nagraną na płytach gramofonowych. Wykorzystywano głównie nagrania w wykonaniu wybitnych artystów operowych: Matyldy Polińskiej-Lewickiej i Ignacego Dygasa.

W 1932 roku producent filmu, Wojciech Błaszczyk, zdecydował się Halkę przemontować i udźwiękowić ją "na stałe". Arie Jontka zaśpiewał Władysław Ladis, brat Jana Kiepury, Halki zaś – Zuzanna Karin, młoda, dobrze zapowiadająca się śpiewaczka. W nagraniu wziął także udział chór Opery Warszawskiej.

POKAZ Z OKAZJI 200. URODZIN STANISŁAWA MONIUSZKI POPRZEDZI SPECJALNA PRELEKCJA PRZYGOTOWANA PRZEZ KATARZYNĘ WAJDĘ Z FILMOTEKI NARODOWEJ – INSTYTUTU AUDIWIZUALNEGO.

KINO W PLENERZE | Plac Wolności

22:00 BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA (Polska 2012, 98’)

REŻYSERIA: Anna Wieczur-Bluszcz OBSADA: Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Marcin Korcz

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera, miejscowego rolnika, zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

"Być jak Kazimierz Deyna" to uniwersalna opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu. Postać Deyny jest w filmie mitem, pretekstem, aby opowiedzieć o dojrzewaniu głównego bohatera, który rodzi się w PRL-u, dorasta w burzliwych czasach transformacji, by w nowe tysiąclecie wejść już jako dorosły mężczyzna. I chociaż Kazik nigdy nie zostanie piłkarzem, postawa i niezłomność Kazimierza Deyny pozostają dla niego życiowym drogowskazem.

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.