Image
Image
LzM | Mikołaj Trzaska i Riverloam Trio w trasie po Polsce. W niedzielę koncert w Nowogardzie

LzM | Mikołaj Trzaska i Riverloam Trio w trasie po Polsce. W niedzielę koncert w Nowogardzie

Trwa właśnie w Polsce trasa koncertowa formacji jazzowej Riverloam Trio, w skład której wchodzą Mikołaj Trzaska, Olie Brice i Mark Sanders.

Zespół zawita także do naszego regionu. Występ Riverloam Trio będzie wydarzeniem, które 14 lipca uroczyście zamknie 23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. To będzie ostatnie spotkanie z zespołem w Polsce, który chwilę potem leci na koncerty do Anglii. Mikołaj Trzaska, słynny polski muzyk i kompozytor, spotka się z widzami festiwalu w Nowogardzie, po seansie filmu dokumentalnego „Ucho wewnętrzne”.

Jak określić muzykę tworzoną przez Riverloam Trio? W jednym zdaniu: są to tradycyjne melodie żydowskie w jazzowej interpretacji. Zespół w składzie: saksofonista Mikołaj Trzaska, kontrabasista Olie Brice i perkusista Mark Sanders, przyjedzie 14 lipca do Nowogardu, by uświetnić zakończenie 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Muzycy z Riverloam Trio przewrotnie nazywają swoją muzykę Projekt Babcia’s Memory. To dlatego, że sięgają po chasydzkie piosenki śpiewane przez ich babcie i wrzucają je w nowy wymiar. Jest nim współczesna muzyka improwizowana, jazz improve. Zamiast klezmerskiej cepelii, słuchacze znajdą tu emocjonalny i niezwykle osobisty hołd dla przeszłości. Muzyk mający żydowskie korzenie już wcześniej działał przy podobnych projektach, w założonych przez niego zespołach Ircha i Shofa.

Warto dodać, że Mikołaj Trzaska jest nie tylko bohaterem wieczoru, ale i filmu dokumentalnego „Ucho wewnętrzne” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały. Otwarty seans dla publiczności odbędzie się w niedzielę 14 lipca o godz. 14:30, a tuż po nim będzie miało miejsce spotkanie z muzykiem. Z filmu dowiemy się m.in. o jego relacjach, czy to z innymi artystami np. gitarzystą Raphaelem Rogińskim i pisarzem Andrzejem Stasiukiem, czy z różnymi gatunkami muzyki.

 Niewątpliwie Trzaska nie zamyka się w jednym obszarze, kinomanom znane są jego filmowe dokonania. Skomponował muzykę do wielu produkcji Wojciecha Smarzowskiego: „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń” oraz „Kler”. Otrzymał zresztą za nie kilka nagród, w tym dwa Orły i nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Prowadzi również własne wydawnictwo Kilogram Records. Kiedyś w wywiadzie dla portalu popmusic.pl przyznał, że ma kilka zawodów: potrafi nawet malować szyldy i pracuje z dziećmi. Jak to na festiwalu „Lato z Muzami” bywa, sztukę będzie można nie tylko zobaczyć (film), ale i z nią podyskutować (spotkanie) i posłuchać (koncert).

 23. „Lato z Muzami” trwa w Nowogardzie od poniedziałku 8 lipca i dobiegnie końca w niedzielę 14 lipca. W Nowogardzie są już goście ze świata muzyki i filmu m.in. Gabriela Muskała, Jan Jakub Kolski, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Imielska czy Karolina Bruchnicka. Po gorącym przyjęciu w Nowogardzie, swoją wizytę na festiwalu zakończy w sobotę Olgierd Łukaszewicz. W piątek na scenie plenerowej zagra zespół Anity Lipnickiej, w sobotę legendarna grupa VOX, a w niedzielę wystąpi kabaret K2. W weekend finałowy odbędą się liczne artystyczne prezentacje, koncerty seanse filmów, spotkania z gośćmi i wiele innych atrakcji. Więcej na: www.festiwal.ndk.pl [opr. Kasia Cichocka]

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.