Image
Image
LzM | Mikołaj Trzaska i Riverloam Trio kolejnymi gwiazdami!

LzM | Mikołaj Trzaska i Riverloam Trio kolejnymi gwiazdami!

Zespół Riverloam Trio w składzie: saksofonista Mikołaj Trzaska, kontrabasista Olie Brice i perkusista Mark Sanders, przyjedzie 14 lipca do Nowogardu, by uświetnić zakończenie 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”.

Nieco wcześnie Mikołaj Trzaska, wybitny kompozytor muzyki filmowej, spotka się z publicznością festiwalu po seansie filmu „Ucho wewnętrzne”.

Jak określić muzykę tworzoną przez Riverloam Trio? W jednym zdaniu: są to tradycyjne melodie żydowskie w jazzowej interpretacji. Muzycy z Riverloam Trio przewrotnie nazywają swoją muzykę Projekt Babcia’s Memory. To dlatego, że sięgają po chasydzkie piosenki śpiewane przez ich babcie i wrzucają je w nowy wymiar. Jest nim współczesna muzyka improwizowana, jazz improve. Zamiast klezmerskiej cepelii, słuchacze znajdą tu emocjonalny i niezwykle osobisty hołd dla przeszłości. Muzyk mający żydowskie korzenie już wcześniej działał przy podobnych projektach, w założonych przez niego zespołach Ircha i Shofa. Dodajmy, że koncert rozpocznie się o godz. 18:00 w kinie Orzeł i będzie częścią uroczystego zakończenia festiwalu.

Warto dodać, że Mikołaj Trzaska jest nie tylko bohaterem wieczoru, ale i filmu dokumentalnego „Ucho wewnętrzne” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały. Seans filmu na festiwalu „Lato z Muzami” odbędzie się o godz. 14:30, a tuż po nim spotkanie z muzykiem. Obie części z pewnością rozszerzą biografię Trzaski o nowe elementy. W filmie dowiemy się m.in. o jego relacjach, czy to z innymi artystami np. gitarzystą Raphaelem Rogińskim i pisarzem Andrzejem Stasiukiem, czy z różnymi gatunkami muzyki.

Niewątpliwie Trzaska nie zamyka się w jednym obszarze, kinomanom znane są jego filmowe dokonania. Skomponował muzykę do wielu produkcji Wojciecha Smarzowskiego: „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń” oraz „Kler”. Otrzymał zresztą za nie kilka nagród, w tym dwa Orły i nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Prowadzi również własne wydawnictwo Kilogram Records. Kiedyś w wywiadzie dla portalu popmusic.pl przyznał, że ma kilka zawodów: potrafi nawet malować szyldy i pracuje z dziećmi. Jak to na festiwalu „Lato z Muzami” bywa, sztukę będzie można nie tylko zobaczyć (film), ale i z nią podyskutować (spotkanie) i posłuchać (koncert).

Przypomnijmy, że festiwal w tym roku odbędzie się w dniach 8-14 lipca. Do Nowogardu przybędą goście ze świata muzyki i filmu m.in. Olgierd Łukaszewicz, Gabriela Muskała, Jan Jakub Kolski, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Imielska czy Karolina Bruchnicka. Nie zabraknie również atrakcji dla młodszych uczestników festiwalu. Organizatorami 23. edycji są: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. [opr. Kasia Cichocka]

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.