Image
Image
LzM | OLGIERD ŁUKASZEWICZ gościem 23. Lata z Muzami

LzM | OLGIERD ŁUKASZEWICZ gościem 23. Lata z Muzami

11 lipca 2019 roku uczestnicy 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie będą mogli spędzić wieczór z Olgierdem Łukaszewiczem.

Aktor znany z kultowej roli Alberta Starskiego w „Seksmisji” pojawił się niedawno w autobiograficznym filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” i od razu zgarnął nagrodę w Gdyni. Oba filmy zostaną wyświetlone na ekranach „Lata z Muzami”, a z aktorem będzie można porozmawiać między seansami.

Czwartkowy wieczór 11 lipca rozpocznie się od słodko-gorzkiej komedii „Jak pies z kotem”. To opowieść o dwóch braciach, którzy przez lata nie utrzymywali ze sobą kontaktu. Kiedy starszy z nich zachoruje, młodszy – mimo początkowej niechęci – postanawia zająć się potrzebującym opieki bratem. Bracia to bardzo cenieni twórcy polskiego kina Janusz i Andrzej Kondratiukowie, więc historia jest niezwykle osobista i emocjonalna. W postać Janusza, młodszego reżysera, wcielił się Robert Więckiewicz, a w jego starszego brata Olgierd Łukaszewicz. To właśnie za swoją rolę Łukaszewicz został doceniony na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pora samemu ocenić tę kreację, a także zamienić z aktorem kilka słów po seansie! Ten już 11 lipca o godz. 19:00 w nowogardzkim kinie Orzeł.

Seksmisję” będzie można z kolei przeżyć w plenerze! Film Juliusza Machulskiego zostanie wyświetlony na Placu Wolności, tuż obok Nowogardzkiego Domu Kultury, o godz. 22:00. Ten film to bez wątpienia element polskiej popkultury. Kto nie zna cytatów „Dzień dobry, zastałem Jolkę?” czy „Jutro też wam uciekniemy!”? Olgierd Łukaszewicz niegdyś pochwalił się, że Machulski napisał rolę Albercika specjalnie dla niego. Na tyle spodobał mu się nieco zachowawczy sposób bycia aktora, że… postanowił go sparodiować. Film o dwóch mężczyznach, którzy po długiej hibernacji budzą się w świecie kobiet, doczekał się po 25 latach od premiery oficjalnego miana „komedii stulecia” (Złote Kaczki, 2008 rok).

Olgierd Łukaszewicz weźmie też udział w specjalnym spotkaniu z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Te spotkania są corocznie szczególnym momentem na festiwalu „Lato z Muzami”. W latach poprzednich nie brakowało tutaj wzruszeń, emocji, humoru i zwyczajnej ludzkiej sympatii. Osadzeni rzetelnie przygotowują się do spotkania z gościem, pytania z sali zahaczają nie tylko o kino. Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem będzie dla nich zapewne kolejnym ciekawym doświadczeniem. Nie ma co do tego wątpliwości, bowiem ich gość to gigant polskiego aktorstwa.

Olgierd Łukaszewicz debiutował w 1967 roku w filmie „Dancing w kwaterze Hitlera". Od tej pory zagrał w 80 filmach fabularnych (w tym 11 produkcjach telewizyjnych), w 5 filmach krótkometrażowych, 33 serialach i 77 spektaklach telewizyjnych. Warto wyciągnąć przynajmniej kilka tytułów. Oprócz wcześniej wymienionych, do najważniejszych w karierze należą również: „Sól ziemi czarnej” (1969) Kazimierza Kutza, „Brzezina” (1970) Andrzeja Wajdy, „Gorączka” (1980) Agnieszki Holland, „Kariera Nikosia Dyzmy” (2002) Jacka Bromskiego czy „Generał Nil” (2009) Ryszarda Bugajskiego. Notabene, za rolę generała Emila Fieldorfa otrzymał Golden Reel Award dla najlepszego aktora na Tiburon International Film Festival.

23. edycja „Lata z Muzami” zaplanowana jest na 8-14 lipca. To święto patronek sztuki, nie zabraknie więc pokazów filmowych, koncertów, wernisaży i występów artystycznych. Do Nowogardu dojadą także inni zaproszeni goście, m.in. Gabriela Muskała, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Imielska, Karolina Bruchnicka, Mikołaj Trzaska. Podczas uroczystego otwarcia zostanie zaś wręczony Janowi Jakubowi Kolskiemu Laur Cisowy za reżyserskie osiągnięcia. Na festiwal serdecznie zapraszają organizatorzy: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Wstęp na wszystkie otwarte wydarzenia jest darmowy.

(opr. Kasia Cichocka, foto. Akson)

 

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.