Image
Image
LzM | Recenzja filmu „Niemiłość”: Z PIEŚNIĄ NA USTACH

LzM | Recenzja filmu „Niemiłość”: Z PIEŚNIĄ NA USTACH

W Moskwie wiedzie życie małżeństwo z dwunastoletnim synkiem. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być na miejscu – ładne mieszkanie, samochód, praca...

Jednak za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się rodzinna tragedia. Dziecko musi stawić czoła rozwodowi swoich rodziców.
Żenia w niczym nie przypomina matki i żony, wręcz przeciwnie – gdy oglądałam “Niemiłość” w pewnym momencie miałam wrażenie, że nie jest to film o rozpadającym się małżeństwie dwojga dorosłych ludzi, mających problemy ze swoim dzieckiem, tylko o ojcu borykającym się ze swoją córką wkraczającą w dorosłość i małym synem, zamkniętym w sobie. Żenia całe dnie spędza na portalach społecznościowych, pije wino, upokarza męża i umawia się z czterdziestosiedmioletnią grubą rybą.

Borys stara się zachować zimną krew, ale dobrze wie, że jego małżeństwo jest spisane na straty. Zresztą, jego kochanka jest w ciąży. Najbardziej na świecie boi się, że straci pracę, gdy jego szef dowie się o rozwodzie. Bohater jest bardzo nieczuły, gdy dowiaduje się o zaginięciu swojego syna, zamiast prędko udać się do domu i rozpocząć poszukiwania, zostaje w pracy wśród innych korpo-ludków.

Ani jedno, ani drugie nie zwraca najmniejszej uwagi na biednego Aloszę. Chłopiec załamuje się i postanawia uciec z domu. Dla mnie poszukiwania były niezwykłą huśtawką nastrojów. Chwilami byłam pełna nadziei, że chłopiec znajdzie się cały i zdrowy, że jest tuż-tuż, chwilami spisywałam go na straty.

Klimat “Niemiłości” był bardzo przygnębiający. Widz doskonale mógł się w niego wczuć, słysząc kłótnie małżeńskie, trzaskanie drzwiami, ostre wyzwiska i współczując pokrzywdzonemu Aloszy, który chciał być tylko kochany i akceptowany. Cały film jest niezwykle poruszający. Pokazuje jak bardzo można zranić drugiego człowieka, samemu będąc zepsutym w środku.

Związek Żeni i Borysa jest jak kula śnieżna – na początku jest mała i zupełnie niegroźna, aż urasta do ogromnych rozmiarów i mknie przed siebie, niszcząc wszystko, co napotka na swojej drodze i siejąc spustoszenie w sercu małego dziecka.

Wiktoria Szafran, uczestniczka warsztatów „Lata z Muzami”

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.