Image
Image
LzM | Recenzja filmu „Twarze, plaże”

LzM | Recenzja filmu „Twarze, plaże”

Każdy człowiek ma w sobie coś z artysty i trzeba jedynie to odkryć
Co może wyniknąć ze spotkania dwóch, osobliwych artystów, których łączy zamiłowanie do obrazów? Cóż... oprócz ciekawych prac, jak w tym przypadku niesamowitych murali, również wciągający film.

„Twarze, plaże” jest ciepłą, momentami wzruszającą, ale też smutną opowieścią. Agnes Varda i JR wyruszają fotograficzną furgonetką na francuskie prowincje, by tam poznać ludzi z pozornie nieciekawymi historiami. Wprowadzają trochę sztuki do życia mieszkańców wsi, a po ich spotkaniu sami dzielą się z publicznością swoimi przemyśleniami na poszczególne tematy, związane z poznawaniem nowych historii. Wplatają swoją biografię do biografii innych ludzi, przez co szybko można się utożsamić z artystami.

Warto wspomnieć o tym, jak nakręcono sam film. Nie posiada on konkretnego schematu, dialogów czy zapewne też samego scenariusza. Przypomina raczej luźno powiązane ze sobą obrazy, które ostatecznie tworzą spójny w oglądaniu filmowy pejzaż. Zdecydowanie czuć tu ducha Nowej Fali francuskiego kina. Film jest bardzo plastyczny. Można wręcz przenieść się do Normandii – najstarszego regionu Francji – i na własnej skórze doświadczyć piękna i prostoty prowincji. Realizowane przez artystów murale stają się integralnym elementem przedstawionej rzeczywistości.

Lekki, wakacyjny nastrój udziela się po obejrzeniu tej produkcji i aż chce się rzucić wszystko i wyjechać na przykład w Bieszczady. Być może nie każdy potrafi fotografować, kręcić filmy, malować, grać na jakimś instrumencie czy robić coś związanego ze sztuką. Jednakże Agnes Varda i JR jasno pokazują, że każda ludzka historia potrafi być piękna, a każdy człowiek ma w sobie coś z artysty i trzeba jedynie to odkryć.

Izabela Bojanowicz

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.