Image
Image
LzM | „1410” najlepszy na „Lecie z Muzami” w Nowogardzie

LzM | „1410” najlepszy na „Lecie z Muzami” w Nowogardzie

22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów piątej już odsłony corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie.

Grand Prix i 2500 PLN otrzymał film „1410” Damiana Kocura, a wyróżnienie – „Atlas” Macieja Kawalskiego. Przez siedem dni na festiwalu zaprezentowano ponad 50 filmów, odbyły się liczne koncerty, występy artystyczne, warsztaty oraz plener malarski. Do Nowogardu przybyli m.in. Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Piotr Jaxa, Wojciech Solarz, Marta Prus i Zbigniew Zamachowski. Festiwal odwiedziła w tym roku, rekordowa liczba, około 12 tysięcy widzów.

 Jury Konkursu Filmowa Młoda Polska, w skład którego weszli: aktorka teatralna i filmowa Jowita Budnik, autor zdjęć filmowych i fotograf Piotr Jaxa, aktor i reżyser Wojciech Solarz, a także dziennikarka i animatorka kultury Monika Marach, obejrzało 14 filmów krótkometrażowych z całej Polski. Projekcje 5. Konkursu Filmowa Młoda Polska cieszyły się rekordową frekwencją. Jurorzy postawili na indywidualizm i charakter. Zwycięskie filmy oferują widzom humor, ale jednocześnie prowokują do refleksji nad rzeczami najważniejszymi.

W uzasadnieniu Grand Prix (jest to nagroda pieniężna w wysokości 2500 PLN) dla filmu „1410” w reżyserii Damiana Kocura Jury podkreśliło: „oryginalny filmowy język, doskonałe operowanie metaforą, odwagę w wyborze tematu i umiejętność opowiadania bez patosu o rzeczach najważniejszych”. „1410” opowiada o dzielnym rycerzu i jego giermku, którzy odpowiadają na wezwanie króla Władysława Jagiełły i wyruszają, by dołączyć do wojsk uczestniczących w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy – pod Grunwaldem. Damian Kocur jest nie tylko reżyserem i scenarzystą, ale również operatorem. Na festiwalach dał się już zauważyć swoimi wcześniejszymi filmami krótkometrażowymi: „Lekcją”, „To, czego chcę”, „Powrotem” i „Nic nowego pod słońcem” (znanego widzom festiwalu Lato z Muzami z 4. Konkursu Filmowa Młoda Polska). „1410” został wyprodukowany przez firmę Gigant Films, która zajmowała się realizacją jednego z największych hitów polskich kin w ostatnich latach – „Planetą Singli”, a we wrześniu wprowadza do kin komedię „Juliusz” Alka Pietrzaka, uczestnika ubiegłorocznej edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska („Ja i mój tata”).

Wyróżnienie powędrowało natomiast do Macieja Kawalskiego za film „Atlas” za: „zbudowanie wyjątkowego i kompletnego świata filmowego, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje spójność formy i treści oraz dramaturgiczna konstrukcja” (uzasadnienie Jury). Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego (zdjęcia powstały w opactwie cystersów w Lubiążu) przyjęty zostaje tajemniczy pacjent – nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem  „Atlas” nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są zawsze najbardziej intrygujące. W głównej roli wystąpił Tomasz Kot. Ordynatora placówki gra Marian Opania, muzykę napisał Łukasz Targosz („Diagnoza”, seria „Pitbull”, „Pakt”, „Wataha”), a zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus („Jestem mordercą”). Maciej Kawalski z wykształcenia jest nie tylko reżyserem, ale i lekarzem. Jego pierwszy scenariusz „The Clearing” dostał się do amerykańskiego programu Sundance Screenwriters Lab Semi-Finals. Obecnie przygotowuje scenariusz swojego pełnometrażowego debiutu. Film „Atlas” wyprodukowany został przez Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które ma w swoim dorobku m.in. takie tytuły, jak „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja czy „Dzień Kobiet” Marii Sadowskiej, a także kilkaset filmów krótkometrażowych – fabularnych, dokumentalnych i animowanych.  

Wśród filmowych wydarzeń 22. „Lata z Muzami” były specjalne i przedpremierowe pokazy takich przedsięwzięć, jak m.in.: „Over the Limit”, „Twarze, plaże”, „Zwierzęta”, „Okna, Okna”. Wielkim zainteresowaniem widzów cieszyły się pokazy plenerowe, ale przede wszystkim seanse w kinie Orzeł, którym towarzyszyły spotkania z gośćmi. Nagrodę honorową doceniającą dotychczasowy dorobek reżyserski odebrała Joanna Kos-Krauze, która przyjęła ją także w imieniu swojego nieżyjącego męża Krzysztofa Krauze. Widzowie festiwalu spotkali się z autorką po seansie filmu „Papusza”, a z Jowitą Budnik po pokazie filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”. Festiwal otworzył monodram Jowity Budnik zatytułowany „Supermenka”, aktorka wzięła też udział w emocjonującym spotkaniu z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Finałowym wydarzeniem festiwalu był recital Zbigniewa Zamachowskiego, którego filmowe dokonania oglądano na festiwalu przez kilka wcześniejszych dni (m.in. „Wielką majówkę” i „Zmruż oczy”). Piotr Jaxa poprowadził warsztaty fotograficzne, a Anna Serdiukow i Izabela Koladyńska warsztaty dziennikarskie, których zwieńczeniem było wydanie pierwszej w historii „Gazety Festiwalowej”.

Organizatorem 22. Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie jest Burmistrz Nowogardu i Nowogardzki Dom Kultury. Wydarzenie trwało od 16 do 22 lipca 2018 roku. Prace nad kolejną edycją festiwalu już się rozpoczęły, a jego data wyznaczona została na 8-14 lipca 2019 roku.

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.