Image
Image
LzM | Znamy laureatów 5. Konkursu Filmowa Młoda Polska

LzM | Znamy laureatów 5. Konkursu Filmowa Młoda Polska

Nowogard, 22 lipca 2018. Festiwal LATO Z MUZAMI w Nowogardzie. 5. Konkurs FILMOWA MŁODA POLSKA – laureaci.

 22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów 5. już odsłonie corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu-Muzyki-Malarstwa LATO Z MUZAMI w Nowogardzie. Grand Prix i 2500 PLN otrzymał film „1410” Damiana Kocura, a Wyróżnienie – „Atlas” Macieja Kawalskiego.

Jury, w skład którego weszli aktorka teatralna i filmowa Jowita Budnik, autor zdjęć filmowych i fotograf Piotr Jaxa, aktor i reżyser Wojciech Solarz, a także dziennikarka i animatorka kultury Monika Marach, obejrzało 14 filmów krótkometrażowych z całej Polski. W konkursie znalazły się najnowsze produkcje z Szkoły Filmowej w Łodzi, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, a także zrealizowane przez Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz niezależenie. Projekcje 5. Konkursu Filmowa Młoda Polska cieszyły się rekordową frekwencją.

Jurorzy postawili na indywidualizm i charakter. Zwycięskie filmy oferują widzom humor, ale jednocześnie prowokują do refleksji nad rzeczami najważniejszymi.

W uzasadnieniu Grand Prix (jest to nagroda pieniężna w wysokości 2500 PLN) dla filmu „1410” w reżyserii Damiana Kocura Jury podkreśliło: „oryginalny filmowy język, doskonałe operowanie metaforą, odwagę w wyborze tematu i umiejętność opowiadania bez patosu o rzeczach najważniejszych”. „1410” opowiada o dzielnym rycerzu i jego giermku, którzy odpowiadają na wezwanie króla Władysława Jagiełły i wyruszają, by dołączyć do wojsk uczestniczących w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy – pod Grunwaldem. Damian Kocur jest nie tylko reżyserem i scenarzystą, ale również operatorem. Na festiwalach dał się już zauważyć swoimi wcześniejszymi filmami krótkometrażowymi: „Lekcją”, „To, czego chcę”, „Powrotem” i „Nic nowego pod słońcem” (znanego widzom festiwalu Lato z Muzami z 4. Konkursu Filmowa Młoda Polska). „1410” został wyprodukowany przez firmę Gigant Films, która zajmowała się realizacją jednego z największych hitów polskich kin w ostatnich latach – „Planetą Singli”, a we wrześniu wprowadza do kin komedię „Juliusz” Alka Pietrzaka, uczestnika ubiegłorocznej edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska („Ja i mój tata”).

Wyróżnienie powędrowało natomiast do Macieja Kawalskiego za film „Atlas” za: „zbudowanie wyjątkowego i kompletnego świata filmowego, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje spójność formy i treści oraz dramaturgiczna konstrukcja” (uzasadnienie Jury). Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego (zdjęcia powstały w opactwie cystersów w Lubiążu) przyjęty zostaje tajemniczy pacjent – nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem  „Atlas” nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są zawsze najbardziej intrygujące. W głównej roli wystąpił Tomasz Kot. Ordynatora placówki gra Marian Opania, muzykę napisał Łukasz Targosz („Diagnoza”, seria „Pitbull”, „Pakt”, „Wataha”), a zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus („Jestem mordercą”). Maciej Kawalski z wykształcenia jest nie tylko reżyserem, ale i lekarzem. Jego pierwszy scenariusz „The Clearing” dostał się do amerykańskiego programu Sundance Screenwriters Lab Semi-Finals. Obecnie przygotowuje scenariusz swojego pełnometrażowego debiutu. Film „Atlas” wyprodukowany został przez Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które ma w swoim dorobku m.in. takie tytuły, jak „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja czy „Dzień Kobiet” Marii Sadowskiej, a także kilkaset filmów krótkometrażowych – fabularnych, dokumentalnych i animowanych.  

Minione edycje Konkursu Filmowa Młoda Polska wygrali: Tomasz Cichoń („Mały palec”), Miłosz Sakowski („Dzień Babci”), Joanna Satanowska („Czarnowidzka”) i Piotr Domalewski („60 kilo niczego”).

Organizatorami festiwalu są: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Partnerami festiwalu są: Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach, Celowy Związek Gmin RXXI, Klub Tańca Sportowego Flesz,  Bank Pekao SA, Górna Izba – Kościół Ewangelickich Chrześcijan Zbór w Nowogardzie. Sponsorami wydarzenia są: Spółdzielcza Grupa Bankowa - Bank Spółdzielczy w Goleniowie,  TUiR Warta, Piekarnia-Ciastkarnia Waldemar Pędziszczak, Diesel Serwis Grzegorz Irzymski,  Jastar usługi elektryczne – Jan Starczewski, agencja reklamowa Dorado, Bicykl – Jan Zugaj i Spectrum Bike,  AF firma usługowo handlowa - Adam Fedeńczak,  Bogito – Hurtownia budowlano – chemiczna – Bogdan Jakliński, BUDMAT Hurtownia materiałów Budowlanych,  Bartek-Domet – Firma Handlowo usługowa – Jan i Elwira Bąk, Pizzeria Neptun Edyta i Sławomir Wencel, Firma BIUROSERWIS, Drogeria Jasmin – Witalij Grebieniuk, Hurtownia Chemii Budowalnej i Gospodarczej Demgrad II – Adam i Maria Dębińscy, Firma Pro-bud Nowogard Janusz Sienkiewicz i Jacek Cyboroń,  Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Sanitarnych,  HAGA – usługi BHP i szkolenia specjalistyczne,  sala bankietowa „Sarni Las”, Pub&Pizza „Okrąglak”, firma Amazon. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: KINO, Gazeta Wyborcza, TVP3 Szczecin, Radio Szczecin, Co Jest Grane, portal informacyjno-ogłoszeniowy  Infoludek.pl, Gazeta Nowogardzka,  Fundacja 4PressMedia, tygodnik regionalny ECHO, Wiadomości Samorządowe, Nowogard Online, portal wNowogardzie.pl

lzm2018laureaciFMP
Zapraszamy do galerii

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.