Image
Image
LzM | Oficjalne rozpoczęcie festiwalu „Lato z Muzami”

LzM | Oficjalne rozpoczęcie festiwalu „Lato z Muzami”

Spotkanie z „Papuszą”, radość oficjalnego rozpoczęcia i garść teatralnych wrażeń. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”, po pięknej czterodniowej rozgrzewce, wystartował z głównymi wydarzeniami.

Zanim przyszedł czas na oficjalne wieczorne otwarcie, widzowie we wczesne piątkowe popołudnie mogli zanurzyć się w historii pierwszej cygańskiej poetki, Papuszy. Skąd taki wybór na przypomnienie obrazu sprzed 5 lat? Film wyreżyserowała Joanna Kos-Krauze (wraz z mężem Krzysztofem Krauze), która w tym roku otrzymała Honorowy Laur Cisowy; w roli tytułowej wystąpiła, goszcząca od kilku dni w Nowogardzie, Jowita Budnik. Spotkanie z artystkami po filmie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że takie filmy jak „Papusza” są dziś wciąż bardzo potrzebne – bo ocalają kawałek świata.

Nadszedł wieczór i dyrektor „Lata z Muzami” (i jednocześnie dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury) Aneta Drążewska wraz z dyrektorem artystycznym festiwalu Krzysztofem Spórem w imieniu organizatorów przywitali widzów, wyrazili radość z powstania pierwszej gazety festiwalowej i zaprosili na kolejne wydarzenia.

Głównym punktem wieczornego oficjalnego otwarcia festiwalu było wręczenie Honorowego Lauru Cisowego. Joanna Kos-Krauze nie kryła wzruszenia, odbierając nagrodę w imieniu własnym i zmarłego męża; dziękując widzom i mieszkańcom miasta, zaapelowała o solidarność z więzionym ukraińskim reżyserem Olegiem Sencowem.

Szczególnym podarunkiem dla widzów był monodram „Supermenka” w wykonaniu Jowity Budnik – członkini jury konkursu Filmowa Młoda Polska; obok aktorki krótkometrażowe filmy oceniali Piotr Jaxa, Wojciech Solarz i Monika Marach – ogłoszenie laureata już w niedzielę.

W Nowogardzie już sporo się w tych dniach wydarzyło, wystarczy wspomnieć liczne seanse filmowe, spotkania z Martą Prus i Piotrem Jaxą czy koncert zespołu Leszcze. Zakończone warsztaty dziennikarskie zaowocowały pierwszą gazetą festiwalową (dyrektor artystyczny Krzysztof Spór wyraził nadzieję, że kolejna edycja festiwalu przyniesie trzy numery tego wydawnictwa!); wciąż trwają warsztaty ARTeria, a Liga Superbohaterów wraz z najmłodszymi widzami zdobywa świat wyobraźni. Nieodłączną częścią „Lata z Muzami” jest plener malarski „Z innej perspektywy”; poplenerowy wernisaż zaplanowany jest na sobotni wieczór w foyer Nowogardzkiego Domu Kultury.

I w Nowogardzie sporo się jeszcze wydarzy! Przed widzami spotkania z Wojciechem Solarzem, Zbigniewem Zamachowskim i Piotrem Domalewskim, koncerty Trio Luigi Pagano i Etna Kontrabande, korowód tańca, widowisko powarsztatowe i występ kabaretu CIACH. Do tego oczywiście jeszcze kilka filmów i niezliczona ilość emocji. Tu naprawdę się dobre rzeczy dzieją. Wojciech Koladyński

lzm2018rozpoczęcie
Zapraszamy do galerii

 

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.