Image
Image
LzM | Osobno – Lato z Muzami, dzień czwarty

LzM | Osobno – Lato z Muzami, dzień czwarty

Osobność doświadczana na różnych płaszczyznach – i ogromna (nie zawsze uświadomiona, nieraz na oślep zaspokajana) tęsknota, żeby być bliżej, choć na chwilę. To czwarty festiwalowy dzień w skrócie.

Blok południowy i popołudniowy to druga część konkursu Filmowa Młoda Polska. Sześć krótkich metraży i sześć osobności. W „Córce” Mary Tamkovich widać ojca i córkę pozornie połączonych niespodziewanym życiowym wyzwaniem – a jednak żyjących zupełnie osobno, niemal bez rozmowy. Bohaterki „Odbicia” Emilii Zielonki niby rozmawiają, żyją razem, ale wciąż są poza relacją, której dość rozpaczliwie potrzebują. „Kobieta budzi się rano” Olgi Chajdas to z kolei wstrząsający obraz bohaterki, która ową osobność – poza rodziną – sama wybiera. W „Sweet Home Czyżewo” Jakuba Radeja bohater chce przestać być osobno, wraca z emigracji – i w zimne objęcia osobności wpada. „Relax” Agnieszki Elbanowskiej to obraz społeczności, w której niemal każdy boi się, że jego osobność zburzy przybycie kogoś innego. Wreszcie „1410” Damiana Kocura ukazuje osobność jako pewien przywilej – dla widza, który może wsłuchać się w rozmowy o najważniejszych sprawach; rozmowy, które w tłumie jednak by zaginęły.

Podobnie jak trzeciego dnia, tak i w czwartek, krótkie metraże były niejako rozgrzewką przed wydarzeniem wieczoru – pokazem filmu „Zwierzęta” Grega Zglińskiego ze zdjęciami Piotra Jaxy. Bohaterowie uciekają z bycia osobno, po to by znów być... osobno; gubi się miłość, zacierają się granice jawy i snu. Tuż przed „Zwierzętami” organizatorzy przypomnieli film Krzysztofa Kieślowskiego „Z miasta Łodzi” – obraz, który w ową osobność wlewał odrobinę kolektywności, zachęty do bycia razem. Tę zachętę powtórzył Piotr Jaxa podczas spotkania po seansie; symboliczną odpowiedzią stało się zrobione przez niego wspólne zdjęcie widzów.

Za chwilę piątek, oficjalne rozpoczęcie festiwalu i szereg kolejnych wrażeń. Po tak dobrej czterodniowej rozgrzewce, serce otwarte, gotowe i nie-osobne czeka na więcej.

 Wojciech Koladyński

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.