Image
Image
LzM | Fantastyczny tydzień filmowy w Nowogardzie. Program „Lata z Muzami” ogłoszony!

LzM | Fantastyczny tydzień filmowy w Nowogardzie. Program „Lata z Muzami” ogłoszony!

Od 16 do 22 lipca w Nowogardzie odbędzie się 22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci honorowego Lauru Cisowego, który przyznawany jest od wielu lat polskim twórcom za wybitne reżyserskie osiągnięcia.

Do Nowogardu dotrą m.in. Jowita Budnik, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Solarz, Piotr Domalewski, Marta Prus, Piotr Jaxa. Odbędą się liczne filmowe seanse w kinie i w plenerze, będą koncerty, warsztaty, spotkania z twórcami, występy artystyczne, plener malarski i wiele innych atrakcji.

Pierwsze dni „Lata z Muzami” to przede wszystkim projekcje w ramach sekcji „Najlepsze filmy świata”. Już tutaj obejrzeć będzie można kilka bardzo cenionych filmów, w tym m.in. „Niemiłość”, „Wieża. Jasny dzień.”, „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, „Zwierzęta” oraz przedpremierowo dokumenty „Over the Limit” i „Twarze, plaże”. Czternaście najnowszych polskich filmów krótkometrażowych weźmie udział w rywalizacji o Grand Prix konkursu Filmowa Młoda Polska, które oceni profesjonalne jury. Późnym wieczorem w plenerze widzowie obejrzą m.in. filmy z udziałem gości festiwalu, codziennie rano odbywały będą się seanse dla dzieci i spotkania z Ligą Superbohaterów, która wprowadzi młodych widzów w radosny nastrój. Podczas pierwszych dni festiwalu odbywały będą się warsztaty artystyczne ARTeria oraz warsztaty dziennikarskie pod kierunkiem Anny Serdiukow i Izabeli Koladyńskiej, które zaowocować mają wydaniem pierwszego numeru gazety festiwalowej.

Wydarzenia główne „Lata z Muzami” odbywały będą się od 20 do 22 lipca. Wtedy do Nowogardu dotrą kolejni znakomici twórcy polskiego kina. Organizatorzy szczególnie gorąco czekają na wizytę Joanny Kos-Krauze, która w imieniu swoim i swojego zmarłego męża Krzysztofa Krauze, odbierze Honorowy Laur Cisowy za wybitne reżyserskie osiągnięcia. Państwo Krauze nakręcili wspólnie m.in.: „Plac Zbawiciela”, „Papuszę” i „Ptaki śpiewają w Kigali”. Te dwa ostatnie filmy będzie można obejrzeć na festiwalu w obecności także Jowity Budnik, wybitnej polskiej aktorki, stale współpracującej z tymi twórcami.

Monodram Jowity Budnik zatytułowany „Supermenka” będzie wydarzeniem, które 20 lipca uświetni uroczyste otwarcie festiwalu. Aktorka gościła będzie w Nowogardzie niemal przez tydzień i w tym czasie obejrzymy z jej udziałem m.in. kryminalny „Jeziorak” w kinie plenerowym, wspomniane filmy państwa Krauze, krótki film „Szczęście” oraz gorąco przyjmowaną i licznie nagradzaną „Cichą noc” z jej rewelacyjną rolą drugoplanową. W sobotę 21 lipca Jowita Budnik spotka się też z więźniami w Zakładzie Karnym w Nowogardzie, a chwilę potem w spotkaniu z widzami festiwalu po seansie filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”. Aktorka będzie też w gronie jurorów konkursu Filmowa Młoda Polska.

W weekend główny festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie zaprezentowany zostanie przedpremierowo film Wojciecha Solarza „Okna, okna”, a ciągle młody i coraz bardziej popularny polski aktor spotka się z widzami po jego seansie. Tego samego dnia w Nowogardzie spodziewani są twórcy znakomitego „Ataku Paniki”, a dzień później – zgodnie z zeszłoroczną zapowiedzią – do Nowogardu powróci Piotr Domalewski ze swoim pełnometrażowym debiutem, „Cichą nocą”. Ten twórca w zeszłym roku wygrał filmem „60 kilo niczego” konkurs filmów krótkometrażowych Filmowa Młoda Polska.

Jednym z wydarzeń ostatniego dnia „Lata z Muzami” będzie wizyta, spotkanie i recital Zbigniewa Zamachowskiego. Bardzo ciekawie zapowiada się otwarte spotkanie z publicznością festiwalu w Nowogardzie. Podczas uroczystości zamknięcia Zbigniew Zamachowski wystąpi z recitalem „Nie tylko o miłości”, zaprezentowany zostanie m.in. efekt warsztatów fotograficznych „Jeden dzień z życia festiwalu” pod kierunkiem Piotra Jaxy, poznamy też laureata tegorocznej odsłony konkursu Filmowa Młoda Polska.

Tegoroczne „Lato z Muzami” to także koncerty, a ich gwiazdami będą m.in. Maciej Miecznikowski i Leszcze, Trio Luigi Pagano, Etna Kontrabande oraz występ kabaretu Ciach. Widzowie festiwalu obejrzą też widowisko plenerowe przygotowane przez uczestników warsztatów ARTeria oraz efekt pracy uczestników XXI Pleneru Malarskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.festiwal.ndk.pl

ORGANIZATORAMI WYDARZENIA SĄ: BURMISTRZ NOWOGARDU ORAZ NOWOGARDZKI DOM KULTURY

organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programiefotografie wykonane podczas wydarzenia zostaną wykorzystane na stronie internetowej i w serwisach społecznościowych organizatorapoza galą otwarcia i zamknięcia wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu „Lato z Muzami” jest wolny

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.