Image
Image
LzM | Wybitni twórcy polskiego kina laureatami Lauru Cisowego festiwalu „Lato z Muzami

LzM | Wybitni twórcy polskiego kina laureatami Lauru Cisowego festiwalu „Lato z Muzami

Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej. Tegoroczni laureaci tego wyróżnienia to Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Wybrane dzieła duetu tych wybitnych twórców, będzie można obejrzeć na festiwalu.

Reżyserzy i scenarzyści Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze zrealizowali liczne, cieszące się sukcesami w kraju i za granicą, filmy fabularne. Joanna (urodzona w 1972) studiowała polonistykę i hebraistykę na Uniwersytecie Warszawskim, Krzysztof (1953–2014) ukończył PWSFTviT w Łodzi. Autorski tandem rozpoczął swą współpracę przy słynnym „Długu” (1999) oraz filmach telewizyjnych z cyklu „Wielkie rzeczy” i kontynuował poprzez kolejne, szeroko nagradzane na świecie produkcje, takie jak: „Mój Nikifor” (2004) – Grand Prix, nagroda za reżyserię i nagroda aktorska na MFF w Karlovych Varach, Grand Prix MFF w Chicago i Denver oraz dziesiątki innych nagród na całym świecie; „Plac Zbawiciela” (2006) – nagroda za reżyserię i zdjęcia na MFF Camerimage, Grand Prix MFF w Trieście, nagroda specjalna jury i nagroda aktorska na MFF w Valladolid i wiele innych; „Papusza” (2013) – specjalne wyróżnienie jury na MFF w Karlovych Varach, nagroda za reżyserię na MFF w Valladolid, nagroda „Szerokie Horyzonty” na MFF w Salonikach itd. Ich ostatnim wspólnym dziełem są „Ptaki śpiewają w Kigali”, które doceniono m.in. na festiwalach w Karlovych Varach, Gdyni, Chicago, Locarno, Nowym Jorku i Luksemburgu.

Ten ostatni film jest szczególnie ważny w ich twórczości: „Spędziliśmy w Afryce kilka lat. Jadąc tam pierwszy raz, nie wiedzieliśmy, że przyjdzie nam tam spędzić najtrudniejsze lata: choroby, odchodzenia, żałoby, ale i nadziei. Najdłużej mieszkaliśmy w RPA. Krzysztof spędził tam czas na leczeniu onkologicznym, ale jednocześnie pracowaliśmy, przyglądaliśmy się uważnie społeczeństwu bardzo różnemu od naszego, poranionemu przez dziedzictwo apartheidu, niewyobrażalnej przemocy, napięć na tle rasowym, wstrząsających różnic ekonomicznych, ale jednocześnie, moim zdaniem, Południowoafrykańczycy są dużo bardziej tolerancyjni niż my w wielu sferach” – wspomina Joanna Kos-Krauze o swoim doświadczeniu z pracy przy filmie „Ptaki śpiewają w Kigali”. Ten wstrząsający obraz  zostanie zaprezentowany na 22. „Lecie z Muzami”.

Stworzyli wspólnie wybitne filmy, które zapisały się w historii polskiego i światowego kina. Przedwczesna śmierć Krzysztofa Krauze odebrała nam twórcę o wielkiej wrażliwości, charyzmie i filmowej wyobraźni. Joanna Kos-Krauze kontynuuje dzieło męża, jest autorką o wielkim autorytecie, jedną z tych reżyserek które wyznaczają granice współczesnego kina, osobą do której lgną młodzi twórcy, by uczyć się od niej patrzenia na świat poprzez kamerę filmową. Każde spotkanie publiczności z Joanną Kos-Krauze to wielkie i piękne doświadczenie, bo szybko zdajemy sobie sprawę z jaką wielką osobowością kina mamy do czynienia – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Joanna Kos-Krauze będzie gościć na 22. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. 20 lipca zapraszamy na seans filmu „Papusza”, po którym odbędzie się spotkanie z autorką. Dzień później zaprezentujemy film „Ptaki śpiewają w Kigali”, a gościem spotkania będzie ulubiona aktorka i gwiazda filmów małżeństwa Krauze, Jowita Budnik.

***

LATO Z MUZAMI to jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w województwie zachodniopomorskim. Corocznie festiwal odwiedzają znakomici goście, a w ostatnich latach byli to m.in. Andrzej Seweryn, Marek Koterski, Małgorzata Bogdańska, Piotr Dumała, Gabriela Muskała, Adam Woronowicz, Marcin Bortkiewicz, Wojtek Smarzowski, Janusz Zaorski czy Piotr Domalewski.

Główne wydarzenia 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie odbędą się w dniach 20-22 lipca, ale wydarzenia towarzyszące będą się działy już od 16 lipca. W czasie trwania festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, spotkać twórców polskiego kina, docenić dokonania młodych polskich artystów. Po raz kolejny odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych "Filmowa Młoda Polska", który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie wśród młodych twórców. Główne dni festiwalowe poprzedzają warsztaty artystyczne, które kojarzone są już od lat z "Latem z Muzami", a finałem tych spotkań będzie specjalny plenerowy koncert przygotowany dla mieszkańców gościnnego Nowogardu. Wśród gości tegorocznego festiwalu będą m.in. Jowita Budnik, Wojtek Solarz, Piotr Jaxa, Marta Prus, Joanna Kos-Krauze, Zbigniew Zamachowski i inni. Warsztaty dziennikarskie poprowadzi Anna Serdiukow, warsztaty fotograficzne Piotr Jaxa, odbędą się koncerty, wystawy, występy artystyczne.

foto: Maksymilian Rigamonti

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.