Image
Image
LzM | 20:30 - SPOTKANIE AUTORSKIE Z BRUNO WIOSKĄ

LzM | 20:30 - SPOTKANIE AUTORSKIE Z BRUNO WIOSKĄ

Spotkanie autorskie i czytanie fragmentów książki „Okowy zmysłów”, najnowszej powieści malarza Bruna Wioski. Akcja książki toczy się w Rzymie, a tajemnicze wydarzenia, którym Kordian – bohater książki – musi sprostać, często wywołują na czytających gęsią skórkę.

Bruno Wioska jest malarzem i autorem książek, a sztuka zajmuje w nich naczelne miejsce uwielbia podróże do historycznych miejsc.

Urodzony w Mysłowicach. Dyplom na Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie, Wydzial Grafiki w Katowicach. Tytul: Magister Sztuki, Autor:„Das Geheimnis der Kammer Sybille“, „Rowerem na koniec świata“, „Wir Leonardo da Vinci”, MENORAH", "Okowy zmysłów“.

Od roku 1971 - do 1976 zatrudniony w redakcji "Panorama" w Katowicach jako Starszy Redaktor Graficzny. W roku 1982 współuczestniczył w założeniu Tygodnika "TAK i NIE" gdzie pracował jako kierownik dzialu graficznego do roku 1985. W latach 1975 - 1987 prowadzi własną Pracownię Reklamy. Od 1978 do 1980 zatrudniony w  Urzędzie Miejskim w Mysłowicach jako Naczelny Plastyk Miasta. Od roku 1987 mieszka w Niemczech. Grafik Designer w "BUND" Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland.Od 1994 roku wlasne Atelier. Współpraca z "BUND", "EURONATUR - Europäische Naturerbe",  General Anzeiger, MODUL International oraz z Koncernem branży olejowej. Do roku 1999 Członek BDG - Bund Deutscher Grafik-Designer / Związek Designerów Niemieckich. Od roku 2002 członek BBK Bonn. Zwiazek Artystow Plastykow Niemiec.Od roku 2005 Czlonek Zarzadu BBK Bonn Założyciel i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego oraz dyrektor artystyczny ARS PORTA international e.V. Udział w licznych wystawach w Niemczech, Francji oraz w Polsce.

Jacopo Guardi - Słowo o wystawie

F.W. Schelling: Sztuka jest dziedziną w której świat i ja (ego), realne i fantazyjne, świadome i podświadome działanie ukazują się w skończonej formie. Tajemnicę jedności ducha i natury, można ująć intelektualnie myśląc i instynktownie czując. Jednak sztuka, jako świadome dzieło artysty, jest mimo wszystko produktem podświadomości.

Bruno Wioska przedstawia dwa pozornie różne prezentacje malarstwa. Te dwie serie odzwierciedlają Dwoistość. Jedna seria zainspirowana naturą przedstawia świat realny, artystycznie przeobrażony, a druga świat metafizyczny czyli dla nas ciągle fikcyjny.

W serii „Blisko Natury” autor, poprzez redukcję elementów przetwarza i odrealnia świat i powstają niemal abstrakcyjne obrazy. Na swój sposób interpretuje naturę. Poprzez redukcję autor uzyskuje pamięciowy efekt, jak gdyby widziane obrazy z biegiem czasu traciły na szczegółach. Tak jak z czasem blakną nasze wspomnienie.

Druga seria poświęcona jest życiu wewnętrznemu, podświadomości. Autor zainspirowany muzyką, literaturą, maluje obrazy w niekończącym się procesie. Medytując, znajduje w wyobraźni nowe fragmenty lub elementy. Mimo, że obrazy są na tym etapie gotowe, to znajduję się nadal w ciągłym procesie twórczym się zagęszczają, ten proces będzie trwał, tak długo, dopóki obraz nie znajdzie nabywcy – jak twierdzi Wioska.

Przez to, że proces twórczy ciągle trwa, są silną sugestią do odbiorcy. Jego obrazy zmuszają podświadomość widza do reakcji i powodują tajemnicze napięcie, które w zależności od wrażliwości może wzmocnić odbiór lub uwolnić nowe wizje w odbiorcy.

Bruno Wioska pokazuje w swych symbolicznych obrazach dwoistość - życie i śmierć, mikro i makrokosmos... Metafizyczne życie jest ukryte w naszej podświadomości, która we współczesnym malarstwie pełni ważną rolę.

Tym tematem zajmowali się już dawno temu filozofowie: Platon, Arystoteles, lub bardziej współcześni jak Hans Weihinger.

Jacopo Guardi – ART Giornale Firenze

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.