22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów piątej już odsłony corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Grand Prix i 2500 PLN otrzymał film „1410” Damiana Kocura, a wyróżnienie – „Atlas” Macieja Kawalskiego. Przez siedem dni na festiwalu zaprezentowano ponad 50 filmów, odbyły się liczne koncerty, występy artystyczne, warsztaty oraz plener malarski. Do Nowogardu przybyli m.in. Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Piotr Jaxa, Wojciech Solarz, Marta Prus i Zbigniew Zamachowski. Festiwal odwiedziła w tym roku, rekordowa liczba, około 12 tysięcy widzów.

 

Jury Konkursu Filmowa Młoda Polska, w skład którego weszli: aktorka teatralna i filmowa Jowita Budnik, autor zdjęć filmowych i fotograf Piotr Jaxa, aktor i reżyser Wojciech Solarz, a także dziennikarka i animatorka kultury Monika Marach, obejrzało 14 filmów krótkometrażowych z całej Polski. Projekcje 5. Konkursu Filmowa Młoda Polska cieszyły się rekordową frekwencją. Jurorzy postawili na indywidualizm i charakter. Zwycięskie filmy oferują widzom humor, ale jednocześnie prowokują do refleksji nad rzeczami najważniejszymi.

 

W uzasadnieniu Grand Prix (jest to nagroda pieniężna w wysokości 2500 PLN) dla filmu „1410” w reżyserii Damiana Kocura Jury podkreśliło: „oryginalny filmowy język, doskonałe operowanie metaforą, odwagę w wyborze tematu i umiejętność opowiadania bez patosu o rzeczach najważniejszych”. „1410” opowiada o dzielnym rycerzu i jego giermku, którzy odpowiadają na wezwanie króla Władysława Jagiełły i wyruszają, by dołączyć do wojsk uczestniczących w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy – pod Grunwaldem. Damian Kocur jest nie tylko reżyserem i scenarzystą, ale również operatorem. Na festiwalach dał się już zauważyć swoimi wcześniejszymi filmami krótkometrażowymi: „Lekcją”, „To, czego chcę”, „Powrotem” i „Nic nowego pod słońcem” (znanego widzom festiwalu Lato z Muzami z 4. Konkursu Filmowa Młoda Polska). „1410” został wyprodukowany przez firmę Gigant Films, która zajmowała się realizacją jednego z największych hitów polskich kin w ostatnich latach – „Planetą Singli”, a we wrześniu wprowadza do kin komedię „Juliusz” Alka Pietrzaka, uczestnika ubiegłorocznej edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska („Ja i mój tata”).

 

Wyróżnienie powędrowało natomiast do Macieja Kawalskiego za film „Atlas” za: „zbudowanie wyjątkowego i kompletnego świata filmowego, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje spójność formy i treści oraz dramaturgiczna konstrukcja” (uzasadnienie Jury). Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego (zdjęcia powstały w opactwie cystersów w Lubiążu) przyjęty zostaje tajemniczy pacjent – nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem  „Atlas” nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są zawsze najbardziej intrygujące. W głównej roli wystąpił Tomasz Kot. Ordynatora placówki gra Marian Opania, muzykę napisał Łukasz Targosz („Diagnoza”, seria „Pitbull”, „Pakt”, „Wataha”), a zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus („Jestem mordercą”). Maciej Kawalski z wykształcenia jest nie tylko reżyserem, ale i lekarzem. Jego pierwszy scenariusz „The Clearing” dostał się do amerykańskiego programu Sundance Screenwriters Lab Semi-Finals. Obecnie przygotowuje scenariusz swojego pełnometrażowego debiutu. Film „Atlas” wyprodukowany został przez Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które ma w swoim dorobku m.in. takie tytuły, jak „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja czy „Dzień Kobiet” Marii Sadowskiej, a także kilkaset filmów krótkometrażowych – fabularnych, dokumentalnych i animowanych.  

 

Wśród filmowych wydarzeń 22. „Lata z Muzami” były specjalne i przedpremierowe pokazy takich przedsięwzięć, jak m.in.: „Over the Limit”, „Twarze, plaże”, „Zwierzęta”, „Okna, Okna”. Wielkim zainteresowaniem widzów cieszyły się pokazy plenerowe, ale przede wszystkim seanse w kinie Orzeł, którym towarzyszyły spotkania z gośćmi. Nagrodę honorową doceniającą dotychczasowy dorobek reżyserski odebrała Joanna Kos-Krauze, która przyjęła ją także w imieniu swojego nieżyjącego męża Krzysztofa Krauze. Widzowie festiwalu spotkali się z autorką po seansie filmu „Papusza”, a z Jowitą Budnik po pokazie filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”. Festiwal otworzył monodram Jowity Budnik zatytułowany „Supermenka”, aktorka wzięła też udział w emocjonującym spotkaniu z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Finałowym wydarzeniem festiwalu był recital Zbigniewa Zamachowskiego, którego filmowe dokonania oglądano na festiwalu przez kilka wcześniejszych dni (m.in. „Wielką majówkę” i „Zmruż oczy”). Piotr Jaxa poprowadził warsztaty fotograficzne, a Anna Serdiukow i Izabela Koladyńska warsztaty dziennikarskie, których zwieńczeniem było wydanie pierwszej w historii „Gazety Festiwalowej”.

 

Organizatorem 22. Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie jest Burmistrz Nowogardu i Nowogardzki Dom Kultury. Wydarzenie trwało od 16 do 22 lipca 2018 roku. Prace nad kolejną edycją festiwalu już się rozpoczęły, a jego data wyznaczona została na 8-14 lipca 2019 roku.

 

 

 

Aktualności 2019:

KAROLINA BRUCHNICKA

Przedstawiamy pierwszego z gości tegorocznego 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Z widzami naszego wydarzenia spotka się KAROLINA BRUCHNICKA, odtwórczyni głównej i tytułowej roli w filmie...

Czytaj więcej

Rozpoczynamy przybliżanie programu tegor…

Festiwal Lato z Muzami odbędzie się w dniach 8-14 lipca i w jego trakcie pojawi się wiele filmowych atrakcji. Pierwsza nasza propozycja skierowana jest do najmłodszych uczestników festiwalu.   Zgodnie z tradycją festiwalową...

Czytaj więcej

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA | ZGŁOSZENI…

Przypominamy Państwu o zbliżającym się końcu nadsyłania filmów krótkometrażowych na konkurs FMP odbywający się w ramach Lata z Muzami 2019! Wszystkich zainteresowanych zachęcamy, zostało już tylko kilka dni! Tym którzy już to...

Czytaj więcej

PLAKAT 23. FESTIWALU FILMU MUZYKI MALARS…

Przedstawiamy oficjalny plakat 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”, który w dniach 8-14 lipca odbędzie się w Nowogardzie. Autorką plakatu jest, zaprzyjaźniona od lat z festiwalem, Dominika Odrowąż.   Urodzona...

Czytaj więcej