Brutalny temat: prawda

 

Czwarty dzień nowogardzkiego „Lata z Muzami” zderzył widzów z problematyką prawdy, jednocześnie uruchamiając w nas różne emocje, między innymi: szok, strach, śmiech. Z tego wszystkiego wyłania się obraz Polski – współczesnej i brutalnej. Sześć świetnych krótkometrażówek zakończyło przegląd filmów pokazanych w konkursie Filmowa Młoda Polska. Każda z nich bardzo inna, bardzo prawdziwa i każda z polskim akcentem.

 

BLOK III

 

Przywitały nas przepiękne zdjęcia z filmu „Córka”. Ojciec szesnastoletniej dziewczyny szuka prawdy w tym, co się stało. Stałość, pewność i niezmienność, za którymi stoi (tylko lub aż) rodzinna relacja zamknięta w dwóch pokoleniach, wydają się być bez znaczenia dla reszty społeczeństwa. Problematyka filmu z pewnością wielu osobom będzie bliska i wbrew pozorom – jawić się będzie jako realna. Sposób ukazania jej w filmie może wręcz wywołać dreszcze u bardziej wrażliwych widzów.

 

Jak bardzo zniekształcone może być „Odbicie” w rozbitym lustrze? Problem z dorastającą córką, którego nie może rozwiązać wykończona matka. Bezsilność w mierzeniu się z prawdą, której nie potrafi przekazać własnemu dziecku. Czy niedaleko pada jabłko od jabłoni? To pytanie chyba choć raz zadał sobie każdy rodzic.

 

„Kobieta budzi się rano” i co dalej? Idzie do sklepu, na kawę, jak gdyby nigdy nic, ale my od początku czujemy, że nie wszystko jest tak jak być powinno. Sąsiadka z klatki, przykładna żona, kochająca matka? Być może to ta sama pani, z którą jedziesz tramwajem. Zastanawiasz się czasem, co ma w torebce?

 

W dwóch pierwszych filmach prezentowanych w tym bloku niebo jest burzowe. W trzecim obrazie ekran wypełnia słońce o poranku. Co nie znaczy, że twórcy idealizują przedstawioną rzeczywistość. Ujęcia w każdym filmie są dynamiczne, wielu twórców zdecydowało się na kręcenie „z ręki” bez użycia statywu, a kontrast kolorystyczny dodaje wielu kadrom charakteru, wyjątkowości. Na ogół mroczne historie domykają dość zaskakujące finały, ale ostatecznie nie są to sprawy nam odległe – nie jeden z nas musiał się mierzyć z podobnymi problemami w życiu. Niesprawiedliwość i palące, społecznie kwestie ukazane przez pryzmat jakiejś zbiorowości, najbliższego kręgu – twórcy pytają nas wprost: czy rzeczywiście chcemy tak żyć? Ten blok mocno skłania do refleksji nad codziennością, nakłania wręcz do tego, byśmy spojrzeli we własne pragnienia odrobinę głębiej.

 

BLOK IV

 

Przystanek: Czyżewo. Uruchamiają się wspomnienia i nadzieja. Główny bohater, czyli powracający z Ameryki  mężczyzna, będzie musiał zmierzyć się z przygnębiającą prawdą. Uczucia sprzed lat ponownie dadzą o sobie znać i zniekształcą rzeczywistość. „Sweet Home Czyżewo”? A może lepiej było zostać daleko stąd…

 

Wpajane od najmłodszych lat wartości tracą z czasem swoje znaczenie. Polacy zwykle nie potrafią wyciągać wniosków i nie uczą się na błędach, ślepo trzymając się wyznaczonej drogi, często podążając za tłumem. Odwzorowanie XXI wieku w „Relaksie”, to równocześnie zapis drogi, jaką udało się nam – jako społeczeństwu – przebyć od czasów zamierzchłych do obecnych. Reżyserka krótkiej fabuły, Agnieszka Elbanowska, ukazała też jak ważną rolę w dzisiejszym świecie odgrywają pieniądze.

 

„Życie to taka wędrówka…” Kończymy nietypową wizją świata przedstawionego w filmie „1410”. Pokazana tu Polska i Ci, którzy już niedługo będą o nią walczyć, w żadnym stopniu nie przypominają o tym, co znane z lekcji historii. Przepiękne krajobrazy, estetyka wcale nieśredniowieczna i zaskakujące podejście do filmowej materii, zgrabnie układają się w końcową niespodziankę.

 

W drugim bloku Filmowej Młodej Polski jest na pewno dużo lżej, ale i dużo bardziej nietypowo, jeśli chodzi o tematykę i sposób ujęcia problemów. Filmy pokazywane w tym zestawie wielokrotnie nas zaskoczyły i na pewno pozostaną w naszej pamięci. Poruszane tematy są bardzo oryginalne, i na pewno szkoda, że nie mówi się o nich na co dzień, głośno – mogą wybrzmieć dopiero na ekranie za sprawą kina najmłodszych twórców. Doskonałym dopełnieniem każdej fabuły są walory estetyczne, które idealnie odwzorowują każdą historię.

 

Podsumowując…

 

Wspaniałe, różnorodne i indywidualne kino przedstawione w krótkich, ale ważnych metrażach, już niestety za nami. Ogłoszenie werdyktu w konkursie Filmowa Młoda Polska odbędzie się podczas zamknięcia festiwalu w niedzielę. My mamy już swoich faworytów i czekamy z niecierpliwością na ostateczny werdykt jurorów.

 

Jagoda Spór

Maria Syty

 

Polecamy recenzje filmów wyświetlanych pierwszego dnia konkursu FMP

Aktualności 2019:

KAROLINA BRUCHNICKA

Przedstawiamy pierwszego z gości tegorocznego 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Z widzami naszego wydarzenia spotka się KAROLINA BRUCHNICKA, odtwórczyni głównej i tytułowej roli w filmie...

Czytaj więcej

Rozpoczynamy przybliżanie programu tegor…

Festiwal Lato z Muzami odbędzie się w dniach 8-14 lipca i w jego trakcie pojawi się wiele filmowych atrakcji. Pierwsza nasza propozycja skierowana jest do najmłodszych uczestników festiwalu.   Zgodnie z tradycją festiwalową...

Czytaj więcej

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA | ZGŁOSZENI…

Przypominamy Państwu o zbliżającym się końcu nadsyłania filmów krótkometrażowych na konkurs FMP odbywający się w ramach Lata z Muzami 2019! Wszystkich zainteresowanych zachęcamy, zostało już tylko kilka dni! Tym którzy już to...

Czytaj więcej

PLAKAT 23. FESTIWALU FILMU MUZYKI MALARS…

Przedstawiamy oficjalny plakat 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”, który w dniach 8-14 lipca odbędzie się w Nowogardzie. Autorką plakatu jest, zaprzyjaźniona od lat z festiwalem, Dominika Odrowąż.   Urodzona...

Czytaj więcej