Aktorka, psycholog, agentka…

 

To nie człowiek wybiera sobie filmy, tylko filmy wybierają człowieka – mówi Jowita Budnik, aktorka znana między innymi z pokazywanych podczas tegorocznego „Lata z Muzami” filmów: „Papusza”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Jeziorak”, „Cicha noc” i „Szczęście”.

 

Dlaczego została pani aktorką?

Nie zostałam. Kiedy podejmowałam decyzję, co zrobić ze swoim życiem, aktorstwo było właściwie na ostatnim miejscu. Mimo że jako dziecko i nastolatka grałam bardzo dużo, to kiedy trzeba było zdecydować, co dalej z życiem, czyli wybrać studia, poszłam na Uniwersytet Warszawski. Z wykształcenia jestem psychologiem społecznym, a nie aktorką.

 

Czyli, gdyby nie granie w filmach i serialach, to byłaby dziś pani psychologiem?

Właściwie też nie, bo jak się okazało – a przecież mając osiemnaście lat często nie bardzo wiemy, co chcemy robić w przyszłości – co prawda skończyłam swoje studia, ale potem pracowałam jako agentka aktorska. I pewnie byłabym nią do dziś, bo tym zajmowałam się z przyjemnością przez ponad dwadzieścia lat.

 

Które z filmów określiłaby pani jako najbliższe sercu?

Nie mam takich. Trudno jest dokonać kategorycznego wyboru z kilku powodów: nie zagrałam w zbyt wielu filmach, a te, w których wzięłam udział, okazywały się przełomowe albo dla polskiego kina, albo dla mnie. Wszystkie z jakichś powodów są dla mnie ważne.

 

To w takim razie spytam inaczej – która rola była największym wyzwaniem?

No i znowu nie będę oryginalna. Każda była wyzwaniem. Tak się akurat złożyło – z jakimiś małymi wyjątkami ról drugoplanowych czy epizodycznych – że grałam głównie trudne role. Poza tym pracowałam przede wszystkim z parą reżyserów: Joanną Kos-Krauze i Krzysztofem Krauze, u których budowanie postaci wymagało wielomiesięcznych przygotowań, a później uruchomienia mnóstwa emocji. Na którąkolwiek nie spojrzę, to każda była dla mnie niezwykłym przeżyciem.

 

Czy uhonorowanie pani roli w filmie „Plac Zbawiciela”, sprawiło że ten obraz w pani ocenie jakoś zyskał?

Nigdy nie myślałam w ten sposób. Ten tytuł był przełomowy, bo był pierwszym filmem kinowym, w którym zagrałam główną rolę. Gdybym nie zagrała w „Placu Zbawiciela”, to pewnie w ogóle nie wróciłabym do aktorstwa.

Nagrody zawsze są miłe, ale z mojej perspektywy niczego nie załatwiają. To nie jest tak, że kiedy człowiek dostanie wyróżnienie, to potem sypią się propozycje. Może inni aktorzy tego doświadczyli – ja nie. Niezależnie od tego jak bardzo uhonorowana czy nieuhonorowana była moja rola, jakoś nie przekładało się to na dalszą pracę. Dowód uznania w postaci nagrody jest sympatyczny, ale niczego więcej w moim przypadku ze sobą nie niósł.

 

Czy był taki reżyser, z którym współpracę wspomina pani wyjątkowo dobrze?

No właśnie nie jeden reżyser, a dwóch. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, o których wspominałam wcześniej. Z tym duetem reżyserskim zrealizowałam łącznie siedem filmów. Joanna i Krzysztof zajmują szczególne miejsce w moim sercu.

 

Ile emocji i psychicznego wysiłku kosztuje zagranie Anny w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” czy tytułowej postaci w „Papuszy”?

Każda z tych ról jest zupełnie inna. Mogę mówić tylko za siebie, na podstawie własnych doświadczeń, ale wydaje mi się, że dla aktora im trudniejsza rola, tym lepiej. Najgorzej gra się rzeczy miałkie, w których nie ma się nic do powiedzenia, czy do przekazania: człowiek musi wypełnić – dosłownie – swoją obecnością ekran przez jakieś 1,5 godziny i nic za tym nie stoi. Na pewno w role trudne wkłada się sporo własnych emocji i płaci się większą cenę za zagranie takich postaci, ale są tego warte.

 

Czyli nie pomyślała pani nigdy: „A może przerzucę się na lżejsze kino? To przyniesie mi więcej pieniędzy, jednocześnie mniej mnie będzie kosztować emocji?”.

Szczerze mówiąc wykonywanie tego zawodu, w moim przypadku, nie przynosi dużych pieniędzy. Wręcz  przeciwnie, od czasu, kiedy przestałam pracować na etacie, moja sytuacja materialna radykalnie się pogorszyła, więc na pewno nie robię kina dla pieniędzy. A niezależnie od wszystkiego wyznaję teorię, że to nie człowiek wybiera sobie filmy, tylko filmy wybierają człowieka.

Jeśli nie dostanę propozycji zagrania w komedii romantycznej, to po prostu nigdy nie będę rozważać, czy chciałabym w takim filmie zagrać, czy nie. Nigdy nie byłam w sytuacji, że dzwoni do mnie producent czy reżyser komedii romantycznej i mówi: „A teraz będziesz grała narzeczoną milionera, która w kostiumie kąpielowym leży na Hawajach. I pije drinki z palemką!”. Nikt mi tego nigdy nie zaproponował, więc nawet hipotetycznie nie rozważam zagrania takiej postaci.

 

Żałuje pani?

Nie. Oczywiście, gdyby się okazało, że dostaję taką propozycję, to bym ją rozważyła. Ale tak jak mówię, aktor nie jest człowiekiem, który sobie wymyśla, co będzie grał, tylko wybiera spośród złożonych mu propozycji. Można się na nie godzić, lub je odrzucać. I tyle.

 

„Ptaki śpiewają w Kigali” to nie jest kino łatwe, przyjemne i komercyjne. Co przekonało panią do przyjęcia roli Anny?

Wszystko. Duet reżyserski, z którym pracuję od 20 lat i temat filmu: jego waga i wartość. Niespecjalnie lubię kino typowo komercyjne, często o niczym, więc za nim nie tęsknię. „Ptaki...” to film, który opowiada o bardzo ważnych rzeczach i który stawia fundamentalne pytania. Wiedziałam, że ta nasza wspólna praca i trud w nią włożony, to nie będzie zmarnowany czas. Od początku byłam przekonana do tej propozycji, scenariusz mnie poruszył, więc nie miałam żadnych problemów z podjęciem decyzji.

 

Jak wygląda przygotowanie do filmu, który ma podłoże historyczne? Czy przed „Ptakami…” pogłębiała pani swoją wiedzę na temat konfliktu Tutsi – Hutu, czy weszła pani w tę historię z marszu?

Nie wydaje mi się, żeby można było cokolwiek zagrać z marszu i nie dotyczy to wyłącznie kina historycznego. W polskim kinie okres przygotowań do zdjęć bywa różny. Akurat Joanna i Krzysztof do każdego filmu przygotowują się po kilka albo kilkanaście lat. Aktor, który wchodzi w ich projekt, staje się częścią pewnego procesu. Na stworzenie roli Anny – czy jakiejkolwiek innej roli w reżyserowanym przez nich filmie – miałam zawsze przynajmniej dwa lata. W tym czasie czytałam wszystko, co było do przeczytania i oglądałam wszystko, co było do obejrzenia na temat prezentowanej historii i mojej postaci. Odwiedzałam też istotne dla przyszłego filmu lokacje, rozmawiałam z ludźmi, chciałam poczuć atmosferę miejsc, o których opowiadaliśmy na ekranie.

Z kolei przed rozpoczęciem zdjęć do filmu „Papusza” przez 10 miesięcy uczyłam się języka romskiego. Musiałam też schudnąć prawie 20 kilogramów, bo byłam tuż po urodzeniu i wykarmieniu drugiego dziecka – niestety nie wyglądałam jak szczupła, taborowa cyganka.

Z marszu, moim zdaniem, nie da się zagrać nawet z pozoru błahej roli, bo trzeba się przynajmniej zastanowić nad podstawowymi kwestiami – co człowiekiem kieruje, dlaczego tak a nie inaczej postępuje, jakie są jego motywacje, jak postać zmienia się w przebiegu opowieści?

 

A czy to oznacza, że zawsze musi się pani utożsamiać z graną przez siebie postacią?

Nie. Muszę rozumieć wybory bohatera, szanować je, chcieć je obronić. Wiedzieć, dlaczego moja bohaterka ma na przykład uchodzić za kogoś złego. Powinnam też wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej reaguje w danej sytuacji, dlaczego bywa odpychająca, czy antypatyczna?

 

„Ptaki...” przedstawiają życie uchodźców, ich problemy i bolączki. Czy pani zdaniem po obejrzeniu tego filmu ludzie będą mogli lepiej zrozumieć sytuację w Europie?

Niestety, należę do tej grupy, która uważa, że kino nie ma możliwości bezpośredniego  zmieniania świata. Bardzo bym chciała, żeby było inaczej, bo po to się robi ważne filmy, by stawiać istotne pytania i żeby ludzi skłaniać do zastanowienia się nad życiem. Tylko niestety nie wierzę, że ktoś, kto jest nastawiony antyuchodźczo, nagle, po obejrzeniu filmu na ten temat, przejmie się losem imigrantów. Jeśli ktoś nie rozumie, dlaczego ludzie porzucają wszystko, co zdobyli przez kilkadziesiąt lat swojego życia, dlaczego zostawiają przyjaciół i rodziny, a do tego narażając się na to, że utoną w Morzu Śródziemnym, pokonują wiele tysięcy kilometrów w poszukiwaniu azylu, to kino niczego tu nie zmieni. Jeśli ktoś nie rozumie, z jakiego powodu ktoś zmuszony jest ryzykować życie swoich dzieci, to obawiam się, że niczego nie rozumie, tak w kinie jak i poza nim. Takie jest moje zdanie.

 

Czy jest w tym filmie coś na co radziłaby Pani, takiemu zwykłemu, niewprawionemu odbiorcy jak ja, zwrócić uwagę?

Każdy widz musi przeżyć film po swojemu, przepuścić go przez swoją wrażliwość, nie ma żadnej uniwersalnej recepty, jak film odbierać. A najgorzej, kiedy twórca chce opowiadać widzowi, co ten powinien w nim zobaczyć. Ale mogę powiedzieć, co dla mnie szczególnie wyróżnia „Ptaki” – to cisza. Dojmująca cisza, która jest jednym z bohaterów filmu. Warto poczuć, jak ta cisza gra, bo muzyka pojawia się tylko pod napisami końcowymi.

 

Na naszym festiwalu dopiero pokażemy filmy „Ptaki śpiewają w Kigali” i „Papusza”. Co mogłaby Pani powiedzieć, aby zachęcić czytelników do przyjścia na seanse?

To są filmy, które, według mnie, najlepiej obejrzeć na dużym ekranie, bo są wysmakowane wizualnie, zwłaszcza „Papusza” i dużo tracą przy oglądaniu na ekranie telewizora albo komputera. Dlatego jeśli ktoś ma okazję i ochotę – nawet jeśli zna te filmy – to polecam je  w kinie właśnie ze względów estetycznych: dla niezwykłych obrazów, kadrów i zdjęć Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia.

 

Rozmawiała Amanda Puszcz

Aktualności 2018:

PLAKAT 23. FESTIWALU FILMU MUZYKI MALARS…

Przedstawiamy oficjalny plakat 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”, który w dniach 8-14 lipca odbędzie się w Nowogardzie. Autorką plakatu jest, zaprzyjaźniona od lat z festiwalem, Dominika Odrowąż.   Urodzona...

Czytaj więcej

Wywiad ze Zbigniewem Zamachowskim: MUZYK…

Realizujcie swoje marzenia niezależnie od pogody, położenia i głosu innych – mówi Zbigniew Zamachowski, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, kompozytor, autor tekstów i piosenkarz, który był gościem tegorocznej edycji festiwalu...

Czytaj więcej

Lato z Muzami - dziękujemy!

Dziękujemy za ciepłe słowa, Wasze wsparcie i udział w 22. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”! Cieszymy się, że wspólnie z Wami mogliśmy tworzyć te - po brzegi wypełnione...

Czytaj więcej

Relacja TVP 3 z festiwalu LzM

"Trwa 22. edycja Festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie", pod takim tytułem TVP 3 przygotowało reportaż o naszym festiwalu. Zapraszamy do obejrzenia materiału na stronie TVP3 >>>  

Czytaj więcej

O LzM w „Menu kulturalnym”

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Dagmarą Romanowska - koordynator konkursu Filmowa Młoda Polska o festiwalu Lato z Muzami w TVP3 Szczecin. Materiał dostępny jest na stronie telewizji, zapraszamy do oglądania.    

Czytaj więcej

wp.pl: 12 tys. widzów. "Lato z muza…

22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów piątej już odsłony corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami” w Nowogardzie.

Czytaj więcej

mojeinfo24: Jedno się kończy, aby zacząć…

Nowogardzki Festiwal Lato z Muzami to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym regionie. W niedzielę zakończyła się jego 22. edycja. W trakcie festiwalu wyświetlono 50 filmów, z czego 14 festiwalowych...

Czytaj więcej

Echo: Warsztaty dziennikarskie na „Lecie…

Na 22. „Lecie z Muzami” odbędą się warsztaty dziennikarskie, którymi pokieruje Anna Serdiukow. W pracy wspierać będzie ją ceniona pedagog i wychowawca wielu utalentowanych młodych ludzi z Nowogardu, Izabela Koladyńska...

Czytaj więcej

dziennikarze.szczecin.pl: Lato z Muzami

Od 16 do 22 lipca w Nowogardzie odbędzie się 22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci honorowego Lauru Cisowego, który przyznawany jest...

Czytaj więcej

wNowogardzie.pl: Festiwal Filmu Muzyki M…

„Lato z Muzami” to doroczne spotkania z różnymi formami sztuki. W tym roku w Nowogardzie można porozmawiać z wieloma wybitnymi osobowościami. Gośćmi festiwalu są: Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Marta Prus...

Czytaj więcej

Echo: „LATO z MUZAMI” – Co nas czeka…

Od 16 do 22 lipca w Nowogardzie odbędzie się 22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci honorowego Lauru Cisowego, który przyznawany...

Czytaj więcej

Echo: Lato z Muzami – spotkania z gwiazd…

W Nowogardzie wystartował Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. W najbliższych dniach publiczność spotka się z twórcami filmowymi. Nowogard odwiedzą: Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Marta Prus, Piotr Jaxa, Zbigniew...

Czytaj więcej

Radio Szczecin: Lato z Muzami. Laur Ciso…

Joanna Kos-Krauze z Laurem Cisowym przyznanym na Lecie z Muzami w Nowogardzie. Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów trwającego właśnie Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa, przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii...

Czytaj więcej

Radio Szczecin: Muzyka, film, malarstwo …

Radio Szczecin o festiwalu / W Nowogardzie trwa 22 Lato z Muzami. To spotkania z aktorami, seanse w kinie i w plenerze, koncerty oraz warsztaty.Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to...

Czytaj więcej

Radio Szczecin: Lato z Muzami coraz bliż…

Radio Szczecin o festiwalu / Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci Lauru Cisowego, czyli nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej przez organizatorów "Lata z Muzami" w...

Czytaj więcej

mojeinfo24.pl: Zbigniew Zamachowski zasz…

Mojeinfo24.pl o festiwalu 22 lipca recital Zbigniewa Zamachowskiego „Nie tylko o miłości” będzie jednym z wydarzeń wieńczących 22. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Nieco wcześniej aktor...

Czytaj więcej

wp.pl: Twórcy polskiego kina laureatami …

Wirtualna Polska o festiwaluTwórcy polskiego kina laureatami Lauru Cisowego festiwalu "Lato z Muzami” Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami” w Nowogardzie przyznawana za...

Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza: Kos-Krauze, Budnik, Zam…

Dni główne Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lata z Muzami" w Nowogardzie odbywać się będą od 20 do 22 lipca, ale pierwsze wydarzenia już od 16 lipca.

Czytaj więcej

Culture.pl: Letnie festiwale filmowe

Culture.pl o festiwalu Filmy nagradzane na największych światowych festiwalach i krótkometrażowe debiuty młodych polskich reżyserów; arthouse’owe eksperymenty i wciągające thrillery; animacje i krótkie metraże. Do tego retrospektywy mistrzów i przeglądy...

Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza: Budnik jako Supermenka …

Seanse najlepszych filmów sezonu, spotkania z Joanną Kos-Krauze, Jowitą Budnik, Piotrem Domalewskim, koncert Zbigniewa Zamachowskiego - to niektóre atrakcje 22. edycji Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami".

Czytaj więcej

UWAGA ATAK PANIKI!

UWAGA ATAK PANIKI! Nic nie jest tu tym, czym się wydaje Jest to wielowątkowa opowieść o ludziach pozornie od siebie różnych, jednak jest coś, co ich ze sobą łączy –...

Czytaj więcej

„1410” najlepszy na „Lecie z Muzami” w N…

22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów piątej już odsłony corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Grand Prix...

Czytaj więcej

Okiem fotoreportera

Kronika festiwalowa stworzona przez uczestników warsztatów fotograficznych z Piotrem Jaxą - LzM 2018

Czytaj więcej

Kronika LzM

Kronika Lata z Muzami 2018 przygotowana przez Ligę Superbohaterów. W reżyserji Tomasza Gierwiatowskiego, zdjęcia: Aleksandra Rydzewska i Tomasz Gierwiatowski; czytał: Wojciech Solarz.

Czytaj więcej

Finał, czyli wcale nie koniec

Finałowy dzień Lata z Muzami to nie tylko formalne, oficjalne zamknięcie festiwalu. To jeszcze jedna, dość spora dawka wrażeń filmowo-muzycznych. Ostatni pełnometrażowy film pokazany na tegorocznym festiwalu, „Cicha noc” Piotra...

Czytaj więcej

O LzM w „Menu kulturalnym”

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Dagmarą Romanowska - koordynator konkursu Filmowa Młoda Polska o festiwalu Lato z Muzami w TVP3 Szczecin. Materiał dostępny jest na stronie telewizji, zapraszamy do oglądania.    

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Papusza”

PAPUSZA I ŚWIAT, KTÓREGO JUŻ NIE MA. Dzisiaj już nie dostrzeżemy Cyganów w taborach, wędrujących gdzie ich dusza poniesie. Jednak film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, zabiera nas w podróż...

Czytaj więcej

Znamy laureatów 5. Konkursu Filmowa Młod…

22 lipca 2018 r. w trakcie uroczystej gali ogłoszono laureatów 5. już odsłonie corocznego Konkursu Filmowa Młoda Polska, towarzyszącego Festiwalowi Filmu-Muzyki-Malarstwa LATO Z MUZAMI w Nowogardzie. Grand Prix i 2500...

Czytaj więcej

Zakończył się XXI Plener malarski „Z inn…

W ciągu 6 dni artyści przebywając w XIX wiecznym dworku Bismarcków w Kulicach, zainspirowani otoczeniem zabytkowego parku, obiektów gospodarczych folwarku, neoromańskiego kościoła i niezwykłego otoczenia.

Czytaj więcej

OJCZYZNA I MATCZYZNA

Brutalny temat: prawda Czwarty dzień nowogardzkiego „Lata z Muzami” zderzył widzów z problematyką prawdy, jednocześnie uruchamiając w nas różne emocje, między innymi: szok, strach, śmiech. Z tego wszystkiego wyłania się obraz...

Czytaj więcej

Kijowski Teatr Uliczny High Lights

Drugiego wieczora głównych wydarzeń „Lata z Muzami” na Placu Wolności wystąpiła grupa artystów z Ukrainy w prezentacji „Korowód Tańca”. I takiego widowiska Nowogard jeszcze nie widział! Dziewiątka szczudlarzy w brawurowy...

Czytaj więcej

Nie zwalniać przed metą – festiwalowa so…

Przedostatni dzień festiwalu to kolejna spora dawka emocji – nie wolno przecież zwalniać przed metą. Znów filmy, które zostają w sercu i wracają, wracają, wracają… Tym razem widzowie obejrzeli trzy...

Czytaj więcej

Wywiad z Piotrem Jaxą

TRZEBA WIERZYĆ W TO, ŻE COŚ SIĘ UMIE Najważniejsze, aby być sobą – mówi Piotr Jaxa, operator filmowy i fotograf, członek Jury konkursu Filmowa Młoda Polska. Czym dla pana jest fotografia? Pasją...

Czytaj więcej

RELACJE / IZOLACJE

Krótkie filmy, a jednak długie historie   Trzeci dzień festiwalu „Lato z Muzami” został zdominowany przez filmy krótkometrażowe. W ramach konkursu Filmowa Młoda Polska zobaczyliśmy dzisiaj osiem z czternastu zgłoszonych propozycji. Są...

Czytaj więcej

Relacja ze spotkania z Martą Prus

„Niech Pani dalej wchodzi przez te otwarte drzwi…”   „Pierwszy raz miałam taką rozmowę po polsku, więc tak było… miło.”[i] Światła leniwie rozświetlają salę, nasze źrenice się zwężają, mięśnie wręcz bolą od stałego...

Czytaj więcej

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu „Lato z …

Spotkanie z „Papuszą”, radość oficjalnego rozpoczęcia i garść teatralnych wrażeń. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”, po pięknej czterodniowej rozgrzewce, wystartował z głównymi wydarzeniami. Zanim przyszedł czas na oficjalne wieczorne...

Czytaj więcej

Festiwalowe migawki: czwartek

Spotkanie z Piotrem Jaxą, konkurs Filmowa Młoda Polska, seanse, zabawa z Ligą Superbohaterów - kadry z kolejnego dnia 22. FFMM Lato z Muzami

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Twarze, plaże”

TWARZE NA PLAŻACH Każdy człowiek ma w sobie coś z artysty i trzeba jedynie to odkryć Co może wyniknąć ze spotkania dwóch, osobliwych artystów, których łączy zamiłowanie do obrazów? Cóż... oprócz ciekawych...

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Borg i McEnroe - Między …

OBOJE SPOGLĄDALI W LUFĘ PISTOLETU I OBOJE NADAL ŻYJĄ   W pewnych momentach praca kamery sprawia, że można poczuć się jakby było się głęboko pod wodą i nie wiadomo czy zdąży się...

Czytaj więcej

Dwudzieste drugie takie lato

Jest jezioro, niezmienna nadzieja na słońce i spokojny gwar małego miasta. Miasta, w którego sercu splatają się drogi malarzy, muzyków, pasjonatów kina. To serce bije przez cały rok spokojnym, miarowym...

Czytaj więcej

Osobno – Lato z Muzami, dzień czwarty

Osobność doświadczana na różnych płaszczyznach – i ogromna (nie zawsze uświadomiona, nieraz na oślep zaspokajana) tęsknota, żeby być bliżej, choć na chwilę. To czwarty festiwalowy dzień w skrócie.   Blok południowy i...

Czytaj więcej

Z innej perspektywy

Zamieszkali w zabytkowej posiadłości, która należała niegdyś do rodu Bismarcków, aby podjąć artystyczny dialog i spojrzeć na twórczość z innej perspektywy. Uczestnicy 21. Pleneru Malarskiego spotkali się, aby kreować, łączyć...

Czytaj więcej

Gazeta festiwalowa

W trakcie festiwalu „Lato z Muzami” pod kierunkiem Anny Serdiukow i Izabeli Koladyńskiej odbywają się warsztaty dziennikarskie. Przez cztery dni jedenaścioro uczestników zajęć doskonaliło swój warsztat dziennikarski. Młody narybek, który...

Czytaj więcej

Piątek z Muzami!

Zapraszamy naszych wiernych widzów na kilka znakomitych wydarzeń, które już dziś odbędą się na Festiwalu Lato z Muzami! 13:00 PAPUSZA (Polska 2013, 134 minut) PO SEANSIE SPOTKANIE Z REŻYSER JOANNĄ KOS-KRAUZE I...

Czytaj więcej

Akwarele Ireny Wyrzykowskiej

Niepowtarzalna okazja aby nabyć wysokiej jakości akwarele jednej z uczestniczek pleneru malarskiego Ireny Wyrzykowskiej z Olsztyna. Jej malarstwo tematycznie jest różne: martwa natura, kwiaty, pejzaż, abstrakcja. Maluje od 11 lat...

Czytaj więcej

ARTeria | 2018

Warsztaty ARTeria są integralną częścią Festiwal "Lato z Muzami" - Nowogard. Tradycją jest barwne widowisko, w tym roku będzie można je zobaczyć w niedzielę, 22 lipca o godz. 17:00 -...

Czytaj więcej

Za granicą – trzeci dzień festiwalowych …

Trzeci dzień „Lata z Muzami” to kolejna odsłona festiwalu – głównie za sprawą konkursu Filmowa Młoda Polska, który po raz piąty odbywa się w Nowogardzie. Osiem z czternastu zaplanowanych filmów...

Czytaj więcej

Sylwetka Agnes Vardy: BABCIA NOWEJ FALI

„Staruchy dobrze się trzymają” – mówi Agnès Varda, dziewięćdziesięcioletnia fotografka i reżyserka filmowa, przez niektórych nazywana Punkową Babcią. Indywidualistka, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali i legenda kina francuskiego. Ciężko uwierzyć, że...

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Wieża. Jasny dzień.” reż…

„Debiut robi się tylko raz i warto go zrobić najodważniej jak się da.” ~Jagoda Szelc[i]   Jesteśmy w beskidzkiej wiosce, przyjechaliśmy na spotkanie rodzinne organizowane przy okazji Komunii Świętej małej Niny. Czujemy się...

Czytaj więcej

Honorowy Laur Cisowy

Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej. Tegoroczni laureaci tego wyróżnienia to Joanna Kos-Krauze i...

Czytaj więcej

Relacja TVP 3 z festiwalu LzM

"Trwa 22. edycja Festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie", pod takim tytułem TVP 3 przygotowało reportaż o naszym festiwalu. Zapraszamy do obejrzenia materiału na stronie TVP3 >>>  

Czytaj więcej

Dziś już drugi dzień projekcji 5. konkur…

Pierwszy blok – rozpoczynający się o godz. 13. – upłynie pod znakiem trudnych pytań związanych z tematami tabu. Na ekranie zobaczymy m.in. Izę Kunę, Olgę Bołądź i Agatę Buzek. Gwarantujemy...

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Niemiłość”: Z PIEŚNIĄ N…

W Moskwie wiedzie życie małżeństwo z dwunastoletnim synkiem. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być na miejscu – ładne mieszkanie, samochód, praca... Jednak za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się rodzinna...

Czytaj więcej

Dzień drugi i Ten Drugi

Każdego dnia stajemy wobec setek twarzy, poruszamy się pośród różnych serc i historii. Wśród nich są jednak takie, które mają nas sprowokować, czegoś nauczyć albo pomóc nam na nowo odkryć...

Czytaj więcej

Recenzja filmu „Trzy billboardy za Ebbin…

Na obrzeżach małego, amerykańskiego miasteczka zostaje brutalnie zamordowana Angela Hayes. Po siedmiu miesiącach policja dalej stoi w martwym punkcie. Matka dziewczyny – Mildred – chcąc wyrazić swój żal w stosunku...

Czytaj więcej

Już po raz 5. Startuje konkurs Filmowa M…

Pierwsza projekcja o godz. 13., druga o 15.30. Dziś w programie osiem filmów. Zaczynamy od thrillera „Na drodze” z Magdaleną Boczarską i Szymonem Bobrowskim w rolach głównych. Następnie „Wonder...

Czytaj więcej

Wywiad z Krzysztofem Spórem: NIECH ŻYJE …

NIECH ŻYJE KINO! Układając program nie myślę o sobie, ale o widowni, bo to zawsze bardzo wymagający partner, którego szanuję – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”.  

Czytaj więcej