Pokazywana na tegorocznym LECIE Z MUZAMI "Komunia" zdobyła Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu dokumentalnego. Gratulujemy reżyser Annie Zameckiej, jej bohaterom i silnej grupie kobiet stojących za tym przejmującym filmem.

Relacja z rozdania nagród >>>

Redakcja tygodnika "Polityka" ogłosiła nominacje do swoich PASZPORTÓW, jednych z najbardziej cenionych nagród kulturalnych w naszym kraju. W kategorii Film nominację otrzymał m.in. PIOTR DOMALEWSKI, tegoroczny gość "LATA Z MUZAMI" i laureat konkursu Filmowa Młoda Polska za krótkometrażowy "60 kilo niczego".

Więcej o nominacji >>>

Na tegorocznym LECIE Z MUZAMI wydarzeniem była prezentacja filmu KOMUNIA oraz spotkanie z jego autorką. Widzowie tego seansu pamiętają, że Anna Zamecka opowiadała nam o zaproszeniu z filmem do Japonii. Mamy dla Was wspaniałą wiadomość. Film został tam przyjęty entuzjastycznie i zdobył prestiżową nagrodę. Jak widać prasa w Japonii zachwyca się polskim filmem dokumentalnym. A już niedługo KOMUNIA stanie do rywalizacji o europejskiego Oscara i ma spore szanse w tej rywalizacji.

„Tak się promuje kulturę” nosi tytuł artykuł, który poświęcony jest festiwalowi „Lato z Muzami” i ukazał się we wrześniowym „Magazynie Filmowym”, piśmie wydawanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

- Temu festiwalowi nie towarzyszy huczna, ogólnopolska reklama. Nie ściągają tu tłumy młodzieży z całego kraju. Przed zainicjowanym w 1997 roku, przez Dolanda Paszkiewicza, Latem z Muzami stoją zupełnie inne wyzwania. Najważniejszym odbiorcą jest lokalny widz, w każdym wieku – czytamy w artykule Dagmary Romanowskiej.

- To dla niego dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury Aneta Drążewska (organizator imprezy) i dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Spór ściągają ambitne premiery (w tym roku m.in. Najbrzydszy samochód świata, Komunię, Klienta, Egzamin) i zapraszają takich twórców, jak Piotr Dumała, Andrzej Seweryn, Anna Zamecka, Adam Guziński czy Marcin Borchardt. To z myślą o tym widzu pokazywane są dokumenty i krótkie metraże, które na co dzień nie docierają nie tylko do Nowogardu, ale i do pobliskiego Szczecina. Nigdzie indziej, ani we Wrocławiu, ani w Gdyni, ani w Koszalinie, nie słyszałam tak ciekawych, czasami zaskakujących, zawsze wnikliwych rozmów o kinie, jak w Nowogardzie właśnie - zapewnia autorka artykułu. Cały tekst przeczytać na stronie 12. "Magazynu Filmowego" - TUTAJ>>> .

Jest nam miło poinformować, że Krzysztof Spór - dyrektor artystyczny Lata z Muzami otrzymał nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2016 w kategorii publicystyka filmowa w internecie za blog filmowo-informacyjny Spór w kinie. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do śledzenia bloga sporwkinie.blogspot.com

„Ukryte działania”, obraz wyróżniony w tym roku 3 nominacjami do Oscarów – w tym za najlepszy film roku – to kolejna pozycja, którą zaprezentujemy podczas cyklu Najlepsze Filmy w Historii Kina. Na spotkanie zapraszamy 4 października o godz. 18:00. W historię powstawania filmu wprowadzi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny "Lata z Muzami" i niedawny laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

WIELKA RADOŚĆ NA FESTIWALU W GDYNI! Piotr Domalewski, laureat tegorocznego konkursu FILMOWA MŁODA POLSKA na festiwalu "LATO Z MUZAMI", wygrał 42. FPFF w Gdyni. Jego "CICHA NOC" podbiła jury, dziennikarzy i publiczność. Piotr Domalewski był gościem w tym roku w Nowogardzie i obiecał przyjechać do nas na "LATO Z MUZAMI 2018" ze swoim pełnometrażowym debiutem. Trzymamy za słowo. A poniżej pełna lista nagrodzonych i kilka filmów, które mamy nadzieję zaprezentować podczas przyszłorocznego festiwalu w Nowogardzie.

W środę, 6 września o godz. 18:00, zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Najlepsze Filmy w Historii Kina. Na ekranie „2001: Odyseja kosmiczna”, najważniejszy film w dorobku Stanleya Kubricka, ale i jedno z najwybitniejszych dzieł w historii kina. W tajniki powstawania tego niezwykłego  obrazu wprowadzi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny Festiwalu „Lato z Muzami”.

Prezentowana na tegorocznym LECIE Z MUZAMI "Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej znalazła się na skróconej liście kandydatów do Europejskiej Nagrody Filmowej. Nowogard pamięta spotkanie z autorką podczas festiwalu i bardzo cieszymy się z jej kolejnego sukcesu.

 

"

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę 15 pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które otrzymały rekomendację do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. W tym gronie znalazła się polska „Komunia” Anny Zameckiej. (...)

Na podstawie ich rekomendacji specjalna komisja kwalifikująca wybiera finałową 15. W gronie specjalistów, którzy oceniali filmy w tym roku znaleźli się: Roberto Cicutto (Włochy), Vanessa Henneman (Holandia), Marek Rozenbaum (Izrael), Sari Volanen (Finlandia), Paul Pauwels (Belgia). Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej wybiorą teraz pięć najlepszych dokumentów, które otrzymają nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Finał nagród odbędzie się 9 grudnia w Berlinie.

"

Źródło: sporwkinie.blogspot.com

 

 

Miło nam poinformować, że Festiwal Lato z Muzami został dostrzeżony przez media w całej Polsce. Za udzielone wsparcie serdecznie dziękujemy.

21. edycję Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” zakończyła projekcja filmu „Dzisiejsze czasy” Charliego Chaplina z muzyką na żywo przygotowaną przez Tomasza Lewandowskiego – kompozytora, pianistę, aranżera i muzyka sesyjnego. „Dzisiejsze czasy”, to już trzeci niemy film Charliego Chaplina z muzyką przygotowaną specjalnie dla „Lata z Muzami” przez tego muzyka. Podczas poprzednich edycji kompozycje Tomasza Lewandowskiego towarzyszyły projekcjom „Brzdąca” i „Gorączki złota”. W wykonywaniu nowej ilustracji muzycznej i nadawaniu „Dzisiejszym czasom” zupełnie nowego, unikatowego charakteru Tomaszowi Lewandowskiemu (instrumenty klawiszowe) podczas projekcji pomagali: Grzegorz Majtas (perkusja), Paweł Grzesiuk (gitara basowa), Tomasz Dąbrowski (trąbka) i Kuba Fiszer (perkusja).

Warsztaty taneczne są znakomitą okazją do wzbogacenia swoich umiejętności o kolejną porcję wiedzy, poszerzenia własnych zdolności ruchowych oraz poznania nowych środków ekspresji. Celem warsztatów jest też pogłębienie świadomości ciała, przestrzeni, dynamiki ruchu oraz ćwiczenie wyrazu scenicznego. Wykładowcą tańca współczesnego jest w tym roku Monika Kiwak absolwentka wydziału tańca w Performers House (Dania), dyplomowana instruktorka tańca współczesnego (Narodowe Centrum Kultury).

W Nowogardzie dobiegł końca 21. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Konkurs Filmowa Młoda Polska wygrał film „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Piotr Dumała odebrał pierwszą w swojej karierze nagrodę doceniającą jego dotychczasowy dorobek twórczy. Andrzej Seweryn zaprezentował widzom swoje aktorskie dokonania, a jego przybycie do dwudziestotysięcznego miasteczka wywołało spore poruszenie wśród mieszkańców. Do Nowogardu przybyli także Adam Guziński i Marcin Borchardt, odbyły się koncerty, plener malarski, miały miejsce warsztaty artystyczne ARTeria oraz kilka innych znaczących wydarzeń artystycznych. Organizatorzy szacują, że przez festiwal przewinęło się około 10 tysięcy osób, tak mieszkańców Nowogardu, jak i przybyłych gości.

Ostatni dzień 21. Festiwalu Filmowego „Lato z Muzami” na scenie plenerowej to dwa niepowtarzalne występy: kabaret Łowcy.B oraz widowisko powarsztatowe uczestników Trójstronnej Wymiany Młodzieży.

Efektem 10 dniowych zmagań w poszukiwaniu i odkrywaniu piękna Ziemi Nowogardzkiej jest pozostawiona kolekcje 26 prac wykonanych w różnych technikach.
Są pamiątką zastanej rzeczywistości, śladem w historii odbywających się od 20 lat plenerów malarskich.
Zbiór obrazów będzie stanowił bazę do wydania pamiątkowych Polsko-Niemieckich pocztówek z Nowogardu. Będzie to doskonała promocja Nowogardu miasta kultury i sztuki oraz autorów prac.
Z całego serca dziękujemy za pobyt, za gościnność Burmistrzowi Nowogardu - Robertowi Czapli, Dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury - Anecie Drążewskiej, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowogardzie - Anecie Wysoszyńskiej oraz ludziom dobrego serca, dzięki którym realizacja pleneru mogła się odbyć.
Efekty naszych prac prezentujemy poniżej.

Niesamowitą podróż w czasie do przełomu lat 70 i 80 zafundował nam Adam Guziński. Scenografia, której precyzyjność w każdym detalu podkreślali w rozmowie z reżyserem widzowie, jest doskonała. Ujęcia, ubrania, dźwięki jakich w dzisiejszych czasach już nie usłyszymy, dom, którego przestrzeń wypełnia barwne cykanie zegara, muzyka z radia tranzystorowego, to wszystko mogliśmy zaobserwować w precyzyjnie skonstruowanej historii o życiu (nie)zwykłych ludzi. (Mat)

 

Warsztaty ognia, poza nauką poskramiania tego żywiołu, mają na celu rozwój kompetencji społecznych, takich jak komunikacja i praca w zespole, które wpływają na wzrost poczucia własnej wartości młodych ludzi. Pierwszym krokiem są zajęcia poświęcone integracji grupy, następnym cykl warsztatów poświęconych nauce żonglowania piłeczkami, pojami oraz kijami. Kolejnym etapem są działania ukierunkowane na poprawę motoryki ciała oraz doskonalenia wyrażania emocji. Ostatni etap to przygotowanie pokazu. Wykładowca Krzysztof Prunesti jest u nas po raz pierwszy.

 

Zakończyło się spotkanie po ostatnim festiwalowym pokazie filmu o Beksińskim. Obejrzeliśmy trzy produkcje nawiązujące do życia i twórczości artysty: BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY, OSTATNIA RODZINA oraz PARS PRO TOTO. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Andrzej Seweryn, Piotr Dumała i Marcin Borchardt.

W niedzielny, ostatni festiwalowy poranek, grupę najmłodszych widzów festiwalu „Lato z Muzami”, jak zwykle powitali członkowie Ligi Superbohaterów. Na najmłodszych miłośników kina czekali Spiderman, Supergirl, szturmowiec z Gwiezdnych Wojen i Świnka Pepa. Sesji zdjęciowych, przybijanych piątek, uśmiechów i radości nie było końca. Po bajkowym seansie dzieci dokończyły swoje warsztatowe prace i okazało się, że kosmicznych superpostaci na „Lecie z Muzami” znacznie przybyło. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Zapraszamy widzów Lata z Muzami na widowisko plenerowe Trójstronnej Wymiany Młodzieży Polsko-niemiecko-ukraińskiej. Przy muzyce na żywo swoje umiejętności nabyte podczas warsztatów zaprezentują młodzi artyści z Ukrainy, Niemiec i Polski. Widowisko odbędzie się około godziny 22:00 i będzie jednocześnie ostatnim punktem programu 21. Lata z Muzami.

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów Andrzej Seweryn odwiedził Zakład Karny w Nowogardzie. Spotkanie z osadzonymi tam więźniami odbyło się w ramach tegorocznego "Lata z Muzami".

Spotkanie autorskie i czytanie fragmentów książki „Okowy zmysłów”, najnowszej powieści malarza Bruna Wioski. 

Wernisaż wystawy uczestników 20 pleneru malarskiego pn. „Polsko – niemieckie pocztówki z Nowogardu”. Galeria zdjęć.

Czy jesteś łowcą? Czy opanujesz świat, a przynajmniej scenę Lata z Muzami? Zapowiada się kosmiczna jazda z czterema jeźdźcami apokalipsy! Łowcy. B już w najbliższa niedzielę 16 lipca 2017 r. na Nowogardzkiej scenie plenerowej! W programie: gagi, wpadki estradowe, skecze (niemęczące), radość, śmiech, dużo więcej śmiechu, a na zakończenie łzy – łzy szczęścia!

Pięćdziesiąt lat z życia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Historia jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem. Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty na bestselerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny".

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 70tych w małym prowincjonalnym miasteczku. Nastoletni Piotrek spędza lato z matką. Okazuje się, że jest to najważniejsze lato w życiu chłopca. Doświadczenie pierwszej miłości, przyjaźni, rozdarcia i straty rzutują na dalsze życie chłopca. Czy poradzi sobie w dorosłym życiu? W głównych rolach występują: Max Jastrzębski, Urszula Grabowska i Robert Więckiewicz.

 

Film w reżyserii Charliego Chaplina z muzyką na żywo autorstwa Tomasza Lewandowskiego już po raz trzeci zakończy filmową część festiwalu „Lato z Muzami”. W tym roku zaproszeni goście będą świadkami premierowego wykonania muzyki do kolejnego genialnego filmu Chaplina – nieśmiertelnych „Dzisiejszych czasów”.

Koncertowy sobotni wieczór na „Lecie z Muzami” rozpoczął występ szczecińskiego zespołu Curcuma. Hardrockowe brzmienia Curcumy zgromadziły przed plenerową sceną „Lata z Muzami” wielu miłośników ostrzejszego grania, którzy zdecydowali się także posłuchać kolejnej gwiazdy muzycznego wieczoru, zespołu Jafia. Pochodzący z Piły muzycy zagrali w Nowogardzie utwory z płyty KA RA VA NA, za którą w ubiegłym roku otrzymali nominację do najważniejszych nagród polskiego przemysłu fonograficznego, Fryderyków,  w kategorii Muzyka Korzeni.

Zapraszamy do obejrzenia galerii lotniczych zdjęć z wczorajszego koncertu nowogardzianki Justyny Sawickiej.

W sobotnie popołudnie na scenie plenerowej festiwalu , w ramach Lata z Folklorem zaprezentowały się dwa zespoły: Keerulind z Estonii i Glados z Ukrainy. I trzeba przyznać, że obie prezentacje były wyjątkowo widowiskowe! Układy choreograficzne, stroje, ale przede wszystkim aranżacje muzyczne zachwyciły nowogardzką publiczność. Młodzi artyści udowodnili, że muzyka ludowa może się podobać nie tylko wielbicielom folkloru.