23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”
Nowogard, 8-14 lipca 2019

 

W ramach festiwalu „Lato z Muzami” odbędą się:
- filmowe wydarzenia i spotkania z gośćmi
- wieczorne pokazy w plenerze
- przegląd filmów dla dzieci
- konkurs filmów krótkometrażowych „Filmowa Młoda Polska”
- warsztaty dziennikarstwa filmowego dla młodzieży
- koncerty muzyczne, występy artystyczne, kabaretowe i teatralne

 

Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” to artystyczne wydarzenie, święto twórców i widzów. Podczas festiwalowego tygodnia oglądać będzie można najważniejsze i starannie wyselekcjonowane filmowe wydarzenia. Całodniowe pokazy startować będą z samego rana, a kończyły będą się tuż po północy. Nowogard przez cały tydzień tętnił będzie filmowym i artystycznym życiem.

 

W ostatnich latach „Lato z Muzami” odwiedzili m.in. Jowita Budnik, Zbigniew Zamachowski, Joanna Kos-Krauze, Andrzej Seweryn, Piotr Jaxa, Wojciech Solarz, Paweł Domagała, Piotr Dumała, Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Adam Guziński, Marcin Borchardt, Małgorzata Bogdańska, Marek Koterski, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Zaorski, Wojtek Smarzowski, Wojciech Mecwaldowski, Leszek Dawid, Ewa Skibińska i wielu innych wybitnych twórców kina. W tym roku także spodziewana jest wizyta zacnych gości reprezentujących polską kinematografię.

 

Zgodnie z tradycją ostatnich lat festiwal otworzy monodram jednej z najpopularniejszych polskich aktorek, a nasze wydarzenie zakończy koncert zespołu jazzowego, pod kierunkiem wybitnego polskiego kompozytora muzyki filmowej. Jak co roku ceniony reżyser otrzyma Laur Cisowy za swoje artystyczne osiągnięcia.

 

Festiwalowe wydarzenia tegorocznego „Lata z Muzami” podzielone są na dwie zasadnicze części. Od poniedziałku do czwartku (8-11 lipca) pojawią się pierwsi goście, pokazane zostaną znakomite filmy kinematografii światowych, odbędzie się konkurs filmowy i warsztaty. Tradycyjnie główne dni festiwalowe będą miały miejsce w weekend i w tym roku będą to dni 12-14 lipca. Nasz program skupi się wtedy na propozycjach polskiej kinematografii, na spotkaniach ze znakomitymi twórcami i warsztatach rozwijających artystyczne umiejętności.

 

Bardzo ważną częścią programu, jak co roku, będą codzienne poranne pokazy filmów dla dzieci. Dodatkowo podczas finałowego weekendu, dzieci będą mogły wziąć udział także w warsztatach. Młodzież z Nowogardu i okolic będzie mogła wziąć udział w tworzeniu „Gazety Festiwalowej”, a warsztaty dziennikarskie poprowadzą specjaliści w tej dziedzinie.

 

Filmowe prezentacje od poniedziałku do czwartku będą miały miejsce codziennie o 10:00 (dla najmłodszych), 13:00, 15:30 i 18:00 (dla widzów ciekawych, co proponują dziś światowe kinematografie) oraz o 22:00 (nocne plenerowe pokazy filmów popularnych, znanych i lubianych). Podczas finałowego weekendu do filmowych propozycji dołączą wydarzenia muzyczne i specjalne, a godziny seansów na tę okoliczność zostaną zmienione.

 

Bardzo ważnym dla festiwalu jest coroczny już konkurs Filmowa Młoda Polska, w trakcie którego zaprezentujemy kilkanaście najnowszych krótkometrażowych polskich filmów fabularnych. Jury przyzna nagrodę Grand Prix o wartości 2500 złotych. Otwarte seanse dla publiczności z udziałem jury odbędą się w dniach 10 i 11 lipca.

 

W trakcie festiwalu nie zabraknie także koncertów, wystaw, występu teatralnego i kabaretowego, co oznacza wizytę w Nowogardzie licznych artystów różnych dziedzin sztuki. Przez te dni goście i uczestnicy „Lata z Muzami” będą integralną częścią przestrzeni miejskiej Nowogardu.

 

Organizatorami festiwalu „Lato z Muzami” są Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu. Zapraszamy!

 

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY