Image
Image
Image
  • lzm 2023
WIECZORNE REFLEKSJE I… PLĄSY!

WIECZORNE REFLEKSJE I… PLĄSY!

Słowa nigdy do końca nie oddadzą wszystkich wewnętrznych przeżyć, które gnieżdżą się w człowieku i przejmują myśli. Seanse filmowe sobotniego popołudnia obudziły trudne emocje.

Jak można ocenić film oparty na faktach, o prawdziwym życiu, prawdziwej rodziny, która przeszła tak trudną drogę i postanowiła podzielić się swoją historią?

 „Sonata”, opowiadająca o rodzinie Płonków to nie tylko zapis wspomnień, to również obraz o marzeniach, których spełnienie czasami wydaje się niemożliwe. Grzegorz Płonka jako dziecko został źle zdiagnozowany. Pierwotnie zakładany autyzm okazał się niedosłuchem i dopiero działania w kierunku jego leczenia zaowocowały znaczną poprawą życia i… odkryciem niesamowitego talentu muzycznego! Grzesiowi marzyło się zagranie Sonaty Księżycowej Ludwika van Beethovena. Przeszedł długą i trudną drogę, usianą licznymi wątpliwościami, a nawet całkowitym porzuceniem gry na fortepianie na dłuższą chwilę. Na spotkaniu z Michałem Sikorskim, odtwórcą głównej roli, rozmawialiśmy nie tylko o filmie, ale również o aktualnym życiu rodziny Płonków. Wywiązała się nawet dyskusja na temat interpretacji zakończenia filmu – dla wielu może być ono szczęśliwe, dające nadzieję, jednak będąc świadomym tego, że życie bohatera nie kończy się na filmie, a jego ambicje są ograniczane przez panujący system – trudno o optymizm. W głosie Michała, który o tym opowiadał, słychać było dużo emocji i rozgoryczenia. Powiedział on, że podczas spotkań z Grzegorzem, zrozumiał, że ten film musi powstać. I dobrze, że powstał, bo byłaby wielka szkoda gdyby ta historia pozostała w cieniu. Warto wspomnieć jeszcze o samym Michale Sikorskim, który swoją rolę zagrał naprawdę celująco, a zadanie wcale nie było łatwe. Podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nagrodę za najlepszy debiut aktorski właśnie za rolę w filmie „Sonata”. Rozmowa z nim była inspirująca i dopełniła cały obraz tego niesamowitego przeżycia.

Ledwie skończyło się spotkanie w NDK, a wszyscy pędziliśmy już na leżaki, by zostać świadkami wyjątkowego wydarzenia! W końcu niecodziennie ma się okazję obejrzeć film niemy z muzyką na żywo. I to jaką muzyką! Niesamowity klimat stworzyła specjalnie dla nas Orkiestra Ludwika Sarskiego. Film „Młody Sherlock Holmes” rozbrzmiewał na cały Nowogard! Tuż po seansie wśród publiczności można było usłyszeć słowa przepełnione zachwytem. Takie wydarzenie powinno się przeżyć choć raz.

Wieczór zakończyliśmy późno. Po filmie na scenę wkroczył DJ Rafał Pawłowski. Przygotował on dla nowogardzian taneczną interpretację kompozycji filmowych Ennio Morricone, o którym na naszym Festiwalu już wcześniej wspominaliśmy przy okazji projekcji filmu „Ennio”. Muzyka nas rozgrzała, dosłownie! Chłodna noc sprzyjała tupaniu nóżką i zatraceniu się w muzyce. Cieszymy się, że mimo nieciekawych prognoz, pogoda dopisała. Chyba nawet ona wiedziała, że szykuje się u nas tak wiele interesujących wydarzeń, które szkoda byłoby przegapić! (drp)

FOTO: Martyna Kawa, Dominika Rasińska-Peczeniuk

16.07
Zapraszamy do galerii

LzM - Lato z Muzami 2022

NOWOGARDZKI DOM KULTURY
Pl. Wolności 7
72-200 NOWOGARD
Sekretariat: sekretariat@ndk.pl


TELEFONY:
SEKRETARIAT 91 39 26 283
KSIĘGOWOŚĆ 91 39 26 284
BIURO KINA/PROMOCJA 91 39 25 779
KASA 91 39 26 262

NUMER KONTA:
34 1240 3884 1111 0000 4209 2568
Zapraszamy również na:
ndk.pl
ekofilm.ndk.pl

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 91 39 26 283 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@ndk.pl

Polityka prywatności i cookies

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej witryny czuli się bezpiecznie. Obok prezentujemy politykę prywatności oraz cookies.